друкувати


Михайла Вишиванюка турбує проблема висихання лісів

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-02-27 02:45:47

На конференції «Європа Карпат» у Перемишлі (Республіка Польща), що відбулася 24 лютого, голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк «підняв на гора» актуальну для Івано-Франківщини проблему висихання лісів.

Над Карпатами почастішали кислотні дощі, що призводять до висихання лісів, різкого погіршення якості ґрунтів. Зменшується водорегуляційна роль лісів, почастішали зсуви ґрунту, карстові утворення, повені, інші руйнівні явища. З відповіддю - як оздоровити лісові масиви - «мають не забаритися вчені-екологи», оскільки проблема захворювання та висихання лісів є не вузькорегіональною, вона може зачепити карпатський лісовий фонд країн Європейського Союзу, у яких фінансово більші можливості її упередити.

Наголошувалося: майбутнє Карпат потребує об'єднання інтелектуальних, матеріальних та фінансових зусиль як державних інституцій, так і органів місцевого самоврядування різних країн Європи, спрямованих на порятунок Карпатських гір. Гарантії, що породжені над Карпатами хмари не випадуть кислотними дощами десь у Франції, Італії, Бельгії - немає. Михайло Вишиванюк запропонував створити наукову робочу групу для поглиблення міжрегіональної співпраці за рахунок коштів урядів та регіонів, які входять до групи країн «Європа Карпат».

На конференції зазначалося: із 8 країн цієї групи лише Україна наразі не є членом ЄС. Водночас проблеми України – екологічні, фінансові, соціальні – це не лише суто українські проблеми, вони є проблемами Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини, Сербії, Чехії та Австрії. Особлива увага на конференції приділялася питанням розвитку Карпат в контексті альпійського досвіду. Мова йшла і про громадянські та інституційні ініціативи на території Карпат.

Про участь у міжнародних проектах Прикарпатського національного університету ім.Василя Стефаника поінформував учасників конференції «Європа Карпат» професор Василь Марчук. Зокрема, про українсько-польський проект - створення Центру зустрічей молоді у Микуличині (польська сторона уже розпочала перший транш фінансування) та проект відновлення обсерваторії на горі Піп Іван, що на Чорногірському хребті Верховинщини. Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу має наукові напрацювання щодо попередження зсувів і міг би допомогти у цьому будь-якій країні.

Координатор конференції Віце-маршалек Сейму Республіки Польща Марек Кухцінський сказав, що наступна конференція з циклу «Європа Карпат» проходитиме у травні у м.Криниці (Польща), а у вересні - у м.Яремче на Прикарпатті.

Джерело: Прес-служба голови Івано-Франківської ОДА