друкувати


Дотягтися до високої моди...

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-12-01 03:45:54

Минулого тижня в Івано-Франківську пройшли дні моди «Frankivsk Fashion Week Days». За три дні на суд журі та поціновувачів моди знані дизайнери і модельєри-початківці представили 25 колекцій одягу.

За результатами конкурсу, серед молодих дизайнерів перемогу і головний приз — грант на відкриття власного магазину одягу в Івано-Франківську — вибороли Наталя й Олександр Урсуляки та львів’яни Олександр Шкарупський та Ірина і Оксана Мурашка.

Кеnzо був у захопленні


Молодий дизайнер Олександр Урсуляк з Богородчан з творчого дуету «Наталя і Олександр Урсуляки» вразив журі настільки, що воно одноголосно визнало його лідером днів моди. Директор модельної агенції «Ювента» Тетяна Терсенова-Заводовська зауважила: «Я в журі вже 11 років, і не лише в Україні, а й за кордоном. І це вперше, коли журі так одностайно прийняло рішення. Колекція Наталі й Олександра Урсуляків дуже органічна в тому, що це проста тканина, ручна робота. Можна взяти дуже дорогу тканину і зробити з неї казна-що.»

Олександр навчався в інституті мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. На «Frankivsk Fashion Week Days» він представив колекцію молодіжного святкового одягу з елементами народного костюма. «В колекції багато ручної роботи — вишивка бісером, декорування камінням сваровські, стразами та старовинним мереживом. В орнаменті — елементи бойківського костюма, типового для нас», — розповів Олександр Урсуляк.

«Коли Олександр представляв колекцію у Львові, присутній там Кензо (Кензо Такада — японський модельєр і дизайнер, засновник бренду «Kenzo». — Авт.) був у захваті від колекції, саме тому, що він органічно відчуває свій бренд», — розповіла доцент Львівської академії мистецтв Галина Зубченко.

Відкладений підсумок

Однак рішення журі виявилось не остаточним. Хоча результати конкурсу обіцяли оголосити ще 25 листопада, останнього дня «FFWD», переможця назвали у середу, 30 листопада. Як повідомив «Галичину» голова оргкомітету «FFWD» Дмитро Шкаврітко, інвестори днів моди вирішили також оцінити роботу дизайнерів і визначити призера «не спонтанно, а виважено», ще раз переглянувши фото й ескізи.

Оцінювало роботу молодих дизайнерів фахове журі у складі шести знавців моди і краси: виконавчий директор журналу «Ательє» Наталія Лук’янець, доцент кафедри дизайну та мистецтвознавства Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Богдан Губаль, голова Івано-Франківської обласної організації Товариства винахідників та раціоналізаторів України Богдан Середюк, доцент Львівської академії мистецтв Галина Зубченко, вже згадана Тетяна Терсенова-Заводовська та засновниця дизайн-студії «МВ» Марія Волосовська.

«Я вдячна тим людям, які розробляли критерії оцінювання. Але оцінювати дуже важко. Важливо розуміти, що колекція — не просто сума суконь, випущених на подіум»,— зазначила Галина Зубченко. Вона звертала увагу передусім на креативність дизайнерів, сміливість, власне бачення світу і колекції і вже потім — на «носибельність», цілісність образу. «Обов’язково має бути завершений образ. Зробити чисто комерційну колекцію не так складно — беруть лекала з «Бурди», грамотного конструктора, зробили 12 суконь — і маєте колекцію», — розповіла пані Галина.

Професіонали й аматори


На днях моди в Івано-Франківську переважали жіночі колекції одягу, орієнтовані на сильних, успішних леді, які не бояться виділитись і які водночас підкреслено жіночні та ніжні. Натомість чоловікам було присвячено всього декілька показів. Різноманіття кольорів, тканин, аксесуарів вражало — від яскраво тропічних відкритих напівпрозорих суконь та масивних прикрас до елегантних витриманих образів. Що ж стосується загального підсумку трьох днів, то Галина Зубченко зазначила: «Для прийому заявок на такі заходи в команді завжди має бути один професіонал — дизайнер одягу. Команда ж організаторів складається з аматорів моди, тому на цей «фешн вік» потрапили люди випадкові з випадковими колекціями». У днях моди взяли участь дизайнери від 18 років, деякі з них мали за плечима лише двомісячні курси крою та шиття і вперше представляли свої моделі на модному подіумі. Також не всі учасники розуміли, що таке колекція, і це значно вплинуло на їх оцінки. «Деякі роботи просто ідеальні — кожне окреме плаття, тканини, пошиття, але не було цілісності колекції», — пояснила Наталія Лук’янець.

Оскільки в Івано-Франківську не заведено приходити на заходи вчасно, тиждень моди «Frankivsk Fashion Week Days» не став винятковим. День у день показ, запланований на п’яту вечора, розпочинався як мінімум із півгодинною затримкою. Між показами гостей «Frankivsk Fashion Week Days» (FFWD) пригощали кавовими напоями. А для дизайнерів, журналістів і членів журі проводили прес-конференції, які стали справжнім екскурсом за лаштунки моди, причому як для молодих творців одягу, так і для представників преси, за що велике спасибі членам журі, які не шкодували порад, зауважень і критики. Зокрема теоретик моди Галина Зубченко навчала представників Ксенії Марченко-Шнайдер основ створення дитячої колекції одягу, а «княгиня хутра» Марія Волосовська провела невеличкий майстер-клас для гламурного львівського дизайнера Олександра Шкарупського з правильного покрою і пошиву хутряних виробів. Львівський дизайнер, до речі, використовує у своїх виробах хутра ягуара, морського котика, рисі, леопарда, що відбивається на вартості. Наприклад, пальто зі вставками з хутра пантери він оцінив у 27 тисяч гривень.

Наша... «Коко Шанель»

Окрім молодих дизайнерів-початківців у тижні моди взяли участь досвідчені: Ольга Денога, Володимир Подолян, Ірина Красильнікова, Гоша Альтшулер, дуети Земскова-Ворожбит, Микитюк і Яцентюк, Ірина та Оксана Мурашка, а також бренд «GOLDA», дизайн-студія Марії Волосовської, Спеціальною подією тижня моди «FFWD» став показ дизайнера Ірини Харченко з Івано-Франківська для бренду «CIX». Її колекція сезону осінь-зима 2012-2013 вразила і глядача, і суворе журі. Галина Зубченко, захоплена рівнем колеції бренду «CIX», високо оцінила її роботу: «Це чітка колекція прет-а-порте. Було таке враження, ніби манекенниць привезено з Парижа. Ірина Харченко — івано-франківська Коко Шанель».

«Колекцію 2013 року було спрогнозовано не випадково. Організатори на самому початку поставили завдання, що колекція має бути зимова. То чому ж тоді ми повинні показувати те, що вже є сьогодні в магазинах? — запитала Ірина Харченко, яка презентувала колекцію у стилі 60-х. — Одяг дуже молодіжний. 60-ті — не проста тема, вона така солодка, дуже гламурна. Ми багато працювали над тим, щоб подати її інтелектуально. В колекції немає нічого випадкового, все — від білизни, і колгот, яких ви не бачили, до зачіски — було спеціально підібрано для створення відповідного образу».

Свято моди з гучною назвою «Frankivsk Fashion Week Days» гостинно приймав готель-ресторан «Надія». У холі готелю роїлися дизайнери, моделі, гості заходу та організатори, розглядали розвішаний на вішаках одяг, прицінювались і, можливо, що й купували деякі моделі. Хоча кореспондент «Галичини» такого жесту щедрості не помітив, адже сукні, кофтинки, спідниці були не з дешевих — вартістю від тисячі гривень і вище.

На днях моди не обмежились лише мистецтвом моделювання одягу. Маргарита Бойко представила виставку своїх фотографій під назвою «Bad photo — Good art», що в перекладі означає «Погана фотографія — добре мистецтво». А поетеса з Києва Марися Томашевська презентувала збірку віршів «Відверта».

Автор: Ольга СУРОВСЬКА
Джерело: Газета ГАЛИЧИНА