друкувати


Лікарі попереджають: Хворобі нирок можна запобігти

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-08-12 03:20:36

Близько року в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні працює центр нефрології та діалізу. З часу відкриття – в жовтні 2010 року – працівники цього центру врятували життя чималій кількості пацієнтів.

„На сьогодні, – зауважує завідувач центру нефрології та діалізу Степан Романський, – кількість хворих на таку тяжку недугу, як ниркова недостатність, зростає. Проблемним є те, що хворі звертаються до нас на пізніх стадіях хвороби нирок, коли повернути процес втрати їх функції ми вже не в змозі”.

Саме значна втрата функції нирок і викликає необхідність призначення діалізу. Це чи не єдиний засіб, який може врятувати людське життя і допомогти невиліковно хворим жити відносно повноцінно. Вчасно розпочате лікування методами замісної ниркової терапії також впливає на якість і тривалість життя пацієнта, попереджує важкі ускладнення. Адже за умови вчасно розпочатої та регулярної терапії, дотримання режиму лікування пацієнти мають всі шанси дожити до глибокої старості.

Саме тому такий центр нефрології та діалізу був вкрай необхідним для жителів Івано-Франківська. Тут надається допомога як хворим з різними захворюваннями нирок так і пацієнтам, що потребують замісної ниркової терапії – тобто діалізу – очищення крові від шлаків, які в нормі виводяться нирками із сечею. Для цього кров пацієнта переганяють через спеціальний апарат „штучна нирка”, який виводить ці шлаки з організму. На даний момент в міському центрі нефрології та діалізу функціонує сучасна система водопідготовки та п’ять апаратів „Штучної нирки” фірми Gambro (Швеція). В перспективі діяльності центру – придбання ще кількох апаратів. В центральній міській клінічній лікарні розгорнуто три діалізні зали, в яких до найменших деталей передбачене комфортне перебування пацієнтів (зручні функціональні ліжка, телевізори, система кондиціювання).

„На сьогодні пріоритетним завданням для нас є перш за все своєчасне виявлення, профілактика і адекватне лікування ниркової недостатності на ранніх стадіях, тобто на додіалізному етапі, – каже Степан Романський. – Зараз ми займаємося наслідками хвороби, а не її попередженням, боремось з ускладненнями. Хоча, завдяки ранньому виявленню і адекватному лікуванні, можна загальмувати процес втрати функції нирок, віддалити в часі початок замісної ниркової терапії, а в деяких випадках і обійтися без неї. Щоб не доводити хворого до стану, коли він не може вижити без гемодіалізу або штучної нирки – акцент треба робити на ранньому виявленні та профілактиці хвороб нирки”.

Отже для профілактики хронічної хвороби нирок лікарі радять проходити регулярні медичні обстеження, вживати достатню кількість рідини та споживати менше солі. А також необхідно звести до мінімуму вживання алкогольних напоїв та тютюнопаління. Варто вести активний спосіб життя, уникати сильних переохолоджень чи перегрівань організму, уникати великих доз знеболюючих ліків, періодично контролювати свій артеріальний тиск, рівень глюкози крові. При будь-якому погіршенні самопочуття не варто займатись самолікуванням. „Зверніться за порадою до лікаря, адже прояви ниркової патології є різноманітними і можуть маскуватись під захворювання інших органів і систем”, – радять в Івано-Франківському центрі нефрології та діалізу. Всі ці здавалося б знайомі поради допоможуть вчасно виявити хворобу та запобігти їй.

Інформація для довідки: Замісну ниркову терапію на сьогоднішній день в м. Івано-Франківську отримують 68 пацієнтів. Близько 50 хворим така терапія буде потрібна найближчим часом. Міський центр тісно співпрацює з обласним центром хроніодіалізу, який був фундатором розвитку замісної ниркової терапії в м. Івано-Франківську та в області в цілому. До речі, на Прикарпатті, завдяки тісній співпраці медицини і влади найкраще розвинута діалізна мережа, діють 7 центрів нефрології та діалізу. Це найвищий показник по Україні. До порівняння на Луганську чи Донецьку області на сьогодні припадає по одному такому центру, в Київській області їх налічується шість. А загалом в Україні працює 57 центрів діалізу.

Джерело: www.mvk.if.ua