друкувати


Мерія намріяла на “п'ятирічку”

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-06-14 11:30:18

Над стратегічним планом розвитку Івано-Франківська на 2011-2015 роки працювало понад півсотні міських чиновників і депутатів. Однак документ, у якому влада обіцяє ледь не рай в окремо взятому місті, видається сирим і халтурним.

Сесія Івано-Франківської міської ради 2 червня нарешті затвердила "Стратегічний план підвищення конкурентоспроможності та економічного розвитку м. Івано-Франківська на 2011-2015 роки". Тепер протягом місяця створять комітет, який контролюватиме втілення плану, а міські депутати щорічно слухатимуть звіт про його виконання. Втім, досвід попередніх років свідчить, що більшість стратегічних ідей так і залишаються ідеями...

Стратегію розвитку обласного центру на найближчі п'ять років розробляло управління економічного та інтеграційного розвитку міськвиконкому разом з експертним комітетом економічного розвитку міста, до якого входить 40 людей. Але виявилося, що навіть не всі з них ознайомленні з проектом стратегічного плану. До прикладу, на одному із засідань виконкому перший заступник мера Зіновій Фітель зізнався, що його жодного разу не запрошували до планування стратегічного розвитку міста. Члени виконкому тільки з третьої спроби винесли документ на розгляд сесії.

Наполеонівські плани

Частина депутатів скептично оцінила стратегічне планування мерії. Зокрема, Володимир Чорноус застеріг колег: "Я вважаю, що цей стратегічний план надто стратегічний, щоб приймати його без презентації, без обговорення, яке потребує, можливо, окремого пленарного засідання сесії". А Володимир Стасюк взагалі не зауважив у документі ані стратегії, ні розвитку. "Розкажіть, будь ласка, де тут, між цими рядками, план стратегічного розвитку?" - збиткувався депутат. Та 40 голосами сесія таки затвердила проект. Правда, домовилися на одній із наступних сесій внести правки до документа.

То яким стане Івано-Франківськ через п'ять років за планом?

Аби відповісти на це питання, автори документа спершу взялися за SWOT-аналіз, тобто розписали в чотири стовпчики сильні й слабкі сторони Івано-Франківська, можливості й загрози. Втім, уважне читання цього продукту "мозкового штурму" чиновників підштовхує до висновку, що авторам відверто забракло чи то штурму, чи то мозку. От, скажімо, в чому цінність таких "прозрінь": у стовпчику "можливості" записано "розвиток економіки країни", у стовпчику "загрози" - "погіршення економічної ситуації в країні". Або ж у "можливостях" вказано "стабільність національної валюти", а в загрозах - "ревальвація гривні". У "можливостях" - "позитивні наслідки наслідки вступу України до ЄС", в "загрозах" - "негативні наслідки вступу до ЄС". Не будемо гадати, де аналітики з виконкому побачили підстави для ревальвації, тобто посилення, гривні і звідки такий оптимізм щодо вступу України в ЄС до 2015 року. Зауважимо тільки, що увесь цей "аналіз" - просто набір банальностей, який міг би за кілька хвилин написати будь-хто, хто читає вряди-годи газети чи дивиться теленовини.

Втім, сірість аналізу автори хвацько компенсують грандіозністю завдань, яка межує з мегаломанією. Скажімо, у найближчі роки обіцяють знайти кошти й збудувати автомагістраль із села Клузів з мостом через Бистрицю і виходом на вул. Івасюка. А ще - облаштувати велосипедні доріжки, звести підземні автопаркінги і переходи.

В медицині також обіцяють прориви: усі лікарні забезпечать автономними джерелами енергії і води, встановлять автономні котельні. На Каскаді, в Пасічній, а також в усіх приміських селах збудують дитсадки. І "удосконалять систему муніципальної освіти". І "покращать екологічну ситуацію" разом з "підвищенням екологічної свідомості громади". І "розширять площу зелених насаджень". А ще місто чекає бурхливий розвиток туристичної інфраструктури і нових турпродуктів, і сприятливий бізнес-клімат, і стрибок у виробництві...

Гортаючи сторінки такого феєричного плану, мимоволі й сам починаєш мріяти. От за якихось п'ять років місто купатиметься під золотим дощем іноземних і внутрішніх інвестицій, не буде безробітних, хворих і бідних, а дороги будуть - як скло... Я хочу жити в цьому місті!

Для "галочки"

Окремої уваги заслуговують додатки до плану. Зокрема, звіт про опитування громадськості щодо перспектив майбутнього розвитку міста Івано-Франківська. Вражає вже кількість опитаних - аж 113 осіб з понад 200 тисяч івано-франківців! Серед них по 31 студенту та службовцю, 21 підприємець, 12 робітників, 9 пенсіонерів, 5 учнів, 3 безробітних та 1 особа, яка чомусь потрапила в графу «інше». Цікаво, що, як зазначено в звіті, з усіх опитаних у місті мешкає 65%.

Отже, за результатами опитування, з Івано-Франківськом своє майбутнє пов'язують 66% респондентів, тобто 75 осіб. 8 респондентів (7%) - не пов'язують, решті (27%) - важко відповісти.

Наступне питання в анкеті стосувалося стратегічного плану. З'ясувалося, що тільки 40% (приблизно 45 людей зі 113) щось про нього знають. «В основному це службовці, що цілком логічно», - йдеться у звіті. Певно, ці 45 - самі автори стратегічного"шедевра".

А на завершення цієї "соціології" її розробники з якогось дива запропонували респондентам відповісти на запитання про доцільність проведення в місті фестивалів. Яких саме фестивалів? Невідомо. Але 65% вважають фестивалі важливою складовою розвитку міста. Отаке-от відкриття.

Словом, увесь цей план вкупі з додатками більше нагадує своєрідну "солянку" з передвиборчих обіцянок усіх кандидатів у мери і претендентів на мандати міськради, ніж виважений і продуманий документ, за яким міська громада може будувати своє життя у найближчі роки. Тому беремося прогнозувати, що втілити план на 2011-2015 роки вдасться приблизно так само, як і попередній план на 2006-2010 роки, про виконання якого так ніхто і не відзвітував, а багато стратегічних цілей тихцем перенеслися в свіжий документ.

У неофіційних розмовах депутати та чиновники зізнаються, що стратегічний план підвищення конкурентоспроможності та економічного розвитку Івано-Франківська прийнятий "для галочки". Але ж мріяти не шкідливо...

Автор: Марія ГАВРИЛЮК
Джерело: Галицький Кореспондент