друкувати


Сюрприз для боржників

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-14 01:45:32

Ми ще не встигли отямитися від серпневого підвищення ціни на газ, як нам чиновники підготували новий сюрприз: щойно у Верховній Раді зареєстровано урядовий законопроект «Про внесення зміни до статті 2 Закону «Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги». Скасування заборони може відбутися уже в жовтні, оскільки парламент на вимогу МВФ розглядатиме непопулярний законопроект у вересні.

Скасування пені відбулося 13 листопада 1996 року. До цієї дати її застосовували до тих, хто невчасно оплачував житлово-комунальні послуги. Пеня становила один відсоток загальної суми боргу за кожний день прострочення платежу, але не могла перевищувати цю суму. А в законі була переконлива мотивація заборони: «У зв’язку з невиконанням державою зобов’язань з виплатою заробітної плати, пенсій, стипендій, інших грошових виплат населенню тимчасово забороняється нараховувати за розрахунком з 1 жовтня 1996 року і стягувати з громадян України пеню за невчасне внесення квартирної плати та за житлово-комунальні послуги».

Через 14 років ситуація з виплатами тієї ж зарплати майже не змінилася. Та цим фактом урядовці переймаються не дуже. Вони й так знають, що найсумлінніші платники за комунальні послуги — пенсіонери, а з державними виплатами для них, слава Богу, проблем уже немає. Тільки от заковика — чи вистачить останнім мізерних пенсій на оплату усіх ЖКГ-послуг, котрі подорожчали з серпня чи подорожчають з настанням опалювального сезону  у зв’язку з тим же 50-відсотковим збільшенням газового тарифу?

Особливо зрадіють відновленню пені працівники бездіяльних ЖЕО. із семи послуг, котрі передбачені, скажімо, рішенням Івано-Франківського міськвиконкому, реально можна добитися від них лише прибирання дворів багатоповерхівок. На поточний ремонт сходових кліток, підготовку житла до експлуатації в зимовий період сподіватися годі, хіба що за умови, що всі необхідні матеріали оплатять самі ж мешканці будинку. А як фахівці ЖЕО обслуговують внутрішньобудинкові мережі, красномовно свідчить такий факт. Серпнева злива прорвала стічну трубу і почала затоплювати підвал будинку на вул. Коновальця, 34. Мешканці зателефонували до аварійної служби ЖКГ й отримали відмову: «Ми не встигаємо  побувати в кожному будинку. Звертайтеся до ЖЕО». В житловій організації тільки поспівчували заявникам: «Даруйте, але робочий день закінчився, кого до вас послати?..» Ось такий рівень «обслуговування», за який, якщо маєте заборгованість, ще й погрожують судово-примусовим її стягненням. Тим-то й дивує урядовий законопроект про пеню, який стоятиме на сторожі інтересів виключно недолугих житлово-експлуатаційних організацій. Схоже, що «штрафну» кампанію спрямують лише в одні ворота.

Залишається тільки шкодувати, що екс-міністра ЖКГ України Олександра Попова передчасно «пересадили» в крісло першого заступника міського голови Києва. Він, очевидно, не ініціював би прийняття непопулярного законопроекту. Ще урядуючи в Комсомольську на Полтавщині, цей господарник знайшов ключ, як боротися із заборгованістю з оплати за житлово-комунальні послуги, запровадивши 10-відсоткову знижку на них у разі вчасної оплати. Стимул виявився результативним, і його стали запроваджувати й інші міські голови.

Новопризначені міністр із питань ЖКГ Юрій Хіврич та його перший заступник Григорій Семчук, до речі, наш земляк, — «крутішої» закваски. За словами останнього, «сьогодні є вся нормативна база, яка дає можливість стягнути зі злісного неплатника гроші: через суд, через опис його майна — аж до виселення з квартири». Тому не зайвим буде нагадати цьому панові, що роками забалакане реформування ЖКГ та 13-мільярдний борг населення перед комунальниками — це і його «заслуга», як номенклатурного високопосадовця цієї ж галузі у попередніх урядах України.

Автор: Василь ДОРОШЕНКО
Джерело: Газета «Галичина»