друкувати


Синод єпископів УГКЦ слухав «Сповідь мігрантів»

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-13 01:00:55

Із 2 по 9 вересня 2010 р. Б. у Реколекційному центрі Львівської архієпархії УГКЦ, що в селі Брюховичах на Львівщині, проходив синод єпископів УГКЦ — форум, що відбувається раз на рік і розглядає найвагоміші і найневідкладніші теми життя Церкви. Цього року серед головних тем, які було розглянуто під час синоду з участю глави УГКЦ блаженнішого патріарха Любомира Гузара і 39 єпископів з України й інших країн світу, — євангелізація та міграція.

«Навіть сам факт, що вперше за дев’ять років питання трудової міграції наша Церква торкнулася на такому рівні, вже свідчить не тільки про актуальність цієї проблеми, а й про увагу Церкви до її розв’язання в сучасних реаліях українського суспільства»,— наголосив нашому кореспондентові співдоповідач з теми «Міграція» екзекутативний секретар Пасторально-місійного відділу УГКЦ о. Василь Поточняк.

Першиною цьогорічного синоду єпископів УГКЦ, окрім іншого, було, на наш погляд, і те, що у головного доповідача з теми «Міграція» — голови Пасторально-місійного відділу УГКЦ єпископа-помічника Йосипа Міляна — були співдоповідачами і колишні та нинішні українські заробітчани, що прибули на форум з Івано-Франківська, Брошнева-Осади на Рожнятівщині, Вижнього Березова на Косівщині, зі Львова, Самбора, Тернополя, Ходорова тощо з програмою «Сповідь мігрантів». «Наша Церква  і від вас чекає допомоги у віднайденні шляхів вирішення проблем, пов’язаних із сучасним заробітчанством», — із вдячністю звернувся владика Йосип Мілян до представників трудової міграції з різних міст найбільш заробітчанських регіонів України — Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей.

Показово, що заробітчани мали можливість свідчити не тільки мовою документальних матеріалів та наукових аналітичних спостережень, а й у форматі живого спілкування  безпосередньо з єпископами — учасниками синоду УГКЦ.

У часі роботи синоду в  Реколекційному центрі Львівської архієпархії УГКЦ було відкрито виставку-експозицію «Наші в італії», яку презентували представники спільноти колишніх заробітчан італії міста Івано-Франківська «Пієта», що заснована при Молодіжному християнському центрі ім. Дона Боско УГКЦ на вулиці Ленкавського в обласному центрі. Співзасновники спільноти «Пієта» Оксана Пронюк та Ольга Шкляр з Івано-Франківська, представники спільноти Марія Гапук зі Львова, Марія Перцович з Косівщини, Леся і Григорій Вавричині з Ходорова, Ольга Ленчук та Надія Холод з Тернополя, Маркіян Серединський з Самбора, дослідниця феномену заробітчанської поезії доцент ЛНУ ім. Івана Франка Олена Гінда, аспірант Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Петро Гаврилишин та інші учасники зустрічі в Брюховичах у своїх супровідних коментарях заробітчанськими стежками виставкової експозиції, у висновках з наукових досліджень та свідченнях про проблеми перебування в чужому середовищі заробітчанства та повернення в Україну, про кроки адаптації як у чужорідному середовищі, так і в родині, про мотиви і суть спорудження пам’ятника —  скульптурної композиції у Марійському духовному центрі «Зарваниця»  — тощо  дали можливість учасникам синоду УГКЦ почути правду про сучасне заробітчанство з уст самих колишніх чи нинішніх заробітчан, їх рідних і близьких, про його специфіку і приховані застороги для суспільства, родин та сімей. І тим самим свідчили, що вирішення порушених УГКЦ питань про проблеми сучасної української трудової міграції актуальне не лише для вироблення концептуальних доктрин  життя  Церкви, а й невідкладне для всього українського суспільства.

Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН
Джерело: Газета «Галичина»