друкувати


Українців чекає тотальний медогляд, а за фальшиві довідки штрафуватимуть

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-09-13 03:00:37

Мінохорони здоров’я (МОЗ) оприлюднило наказ про  запровадження в Україні обов’язкового щорічного медичного огляду  громадян з проведенням лабораторного обстеження для своєчасного виявлення захворювань.

Лише через таку тотальну диспансеризацію населення, яку, власне, передбачає Державна програма розвитку первинної медико-санітарної допомоги до 2011 року, схвалена Верховною Радою 22 січня 2010 р., у цьому відомстві сподіваються одержати повне уявлення про здоров’я нації. Отож медогляди заплановано проводити серед усіх вікових груп. В регіонах цим займатимуться спеціальні бригади медиків, які виїжджатимуть у села.

Правда, наказ набере чинності тільки після реєстрації в Мін’юсті, але немає сумніву, переконані в МОЗ, що обов’язковий медогляд стане нормою нашого життя вже з наступного року. Медики готові розпочати реалізацію програми відразу ж після того, як у Кабміні узгодять цифру «вартості» першої ж всеукраїнської диспансеризації населення, котра, за попередніми підрахунками, сягає шести мільярдів гривень.

Новація передбачає, що медогляди громадян, які проживають на території обслуговування поліклініки, плануватимуть дільничні лікарі (терапевти). Вони ж і вестимуть персоніфікований облік тих, хто пройшов диспансеризацію. Під час медогляду обов’язково вимірюватимуть зріст, вагу, артеріальний тиск, перевірятимуть гостроту слуху та зору, проводитимуть аналізи крові і сечі, рентген грудної клітки, мамографію для жінок і ультразвукове обстеження простати для чоловіків.

Власне, певні прошарки українців і так регулярно проходять профогляди — це діти в дошкільних установах, школярі, студенти, працівники шкідливого виробництва, а також вагітні і чорнобильці. Але в МОЗ вважають, що нерідко це відбувається вельми формально — за певною домовленістю з медиками батьки дітей та інші, хто зобов’язаний до таких процедур, просто беруть довідки з відповідними штампами. І внаслідок цього про те, яким насправді є стан здоров’я тих малюків і дорослих, не знає ніхто: ні вони самі, ні лікарі в поліклініках. Тому в МОЗ хотіли б навести лад у тому і заявляють, що стосовно осіб, котрі пред’являтимуть фальшиві довідки про проходження диспансеризації, застосовуватимуть штрафні санкції.

Ще однією проблемою нововведення є те, вважають лікарі-практики, що в Україні як у демократичному суспільстві буде складно зобов’язати громадян проходити щорічні медогляди. Більша ж частина населення не має трудових зобов’язань щодо цього, як це було в СРСР, отож скептики вважають плани МОЗ нереальними.

Втім, про це ще торік говорив тодішній міністр охорони здоров’я наш краянин Василь Князевич. Він пропонував запровадити жорсткі заходи для спонукання громадян до дотримання здорового способу життя: зокрема законодавчо обмежити можливості осіб, які не пройшли медогляд, у страхуванні, кредитуванні, при прийомі на роботу і навчання.

Але такі «каральні операції» теж неможливі в демократичному суспільстві, заперечують опоненти екс-міністра. Вони стверджують, що медогляди без принуки людей до них можливі лише через запровадження в Україні інституту сімейних лікарів, котрі рекомендуватимуть своїм пацієнтам, які й коли проходити медичні обстеження. Але в нас ця інституція ще надто слабо розвинена, як на те. Аби в Україні знову не ставили воза поперед коня...

Автор: Василь ГАЛИЧАНИН
Джерело: Газета «Галичина»