друкувати


Кожен другий івано-франківець має гастрит

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-08-06 02:35:39

Кожен другий івано-франківець має гастрит. Останніми роками хвороба постійно молодшає і добирається до школярів.

Фактично, гастрит - це хвороба поганої якості життя. Запалення оболонки шлунка можуть спровокувати дуже багато факторів, серед яких погана екологія, неправильне харчування, куріння, вживання алкоголю, високий вміст нітратів в овочах та фруктах, постійне використання засобів для миття посуду тощо. Усі хімічні речовини, які ми споживаємо в той чи інший спосіб, роз'їдають слизову шлунку, зумовлюючи гастрит. З іншого боку, гастрит може спричинити навіть звичайний стрес. Коли людина трохи перенервувала, виділяється шлункова кислота, яка подразнює слизову.

Сам себе з'їв

Головний гастроентеролог ОДА, заввідділення гастроентерології обласної лікарні Людмила Мисліборська жартома зауважує, що не хворіють на гастрит лише діти, які п'ють виключно материнське молоко. Жарти жартами, але вживати хімічні продукти ми починаємо практично від народження. Штучні дитячі суміші - перший подразник слизової шлунка. До того ж серед продуктів дитячого харчування трапляється надзвичайно багато підробок. Подальше харчування неякісними продуктами, нерегулярне харчування та стреси спричиняють попросту «самоз'їдання» слизової шлунка.

Харчуватися здорово означає їсти багато овочів та фруктів. Але саме ці продукти можуть стати найнебезпечнішими через високий вміст нітратів та іншої хімії, яка допомагає овочам та фруктам швидше рости. Яблучко, як з картинки, яке не хочуть їсти хробаки, - це джерело не вітамінів, а хімії. «Не варто спокушатися на красиві овочі та фрукти, які гарантовано містять нітрати», - радить Людмила Мисліборська. - «Найкраще харчуватися продукцією з власного городу або купувати її там, де ви будете впевнені, що використовується обмаль хімії».

Вороги та друзі

Найбільш розповсюджена причина виникнення гастритів - харчування всухом'ятку та на ходу. А хто найчастіше харчується абияк і біжачи перекушує бутербродами? Гастрит називають студентською хворобою, але останнім часом збільшується захворюваність на гастрит і серед школярів. Якщо бутерброд чи булочка все частіше замінятиме школяреві обід, доведеться хворобу перейменовувати.

Ворогом шлунку номер один є хот-доги та їжа з мак-дональдсів і закладів швидкого харчування, застерігає головний гастроентеролог. Варто утримуватися також від споживання на голодний шлунок кави, алкоголю, особливо пива, та інших газованих напоїв. Бульбашки у всіх газованих напоях, навіть у звичайній мінералці, роз'їдають слизову. Саме лише надмірне споживання, скажімо, кока-коли може спричинити гастрит. Тому батькам не слід балувати дітей газованою солодкою водичкою.



Гастрит - це поверхневе захворювання слизової шлунка. Воно може перерости в ерозію, згодом у язву та рак. Хоча медики стверджують, що гастрити, навіть хронічні, виліковуються, на практиці гастрит може докучати хворому ціле життя. Якщо людина під час лікування дотримується дієти та рекомендацій лікаря, хворобу можна легко здолати. Скажімо, наївся маринованих помідорів - маєш гострий гастрит. Після курсу лікування хвороба відступає. Але позбутися гастриту буде практично неможливо, якщо хворий курить та постійно вживає алкоголь. Ці та інші негативні фактори підтримують перебіг гастриту, і хвороба буде загострюватися знову і знову.

Часто і регулярно

Найкращою профілактикою від гастритів вважається регулярне харчування. Дитину потрібно змалку привчати до частого харчування. Дорослим потрібно їсти тричі на день в один і той самий час, а дітям - чотири рази на день. Обов'язково щодня вживати переварену або перетерту їжу. Хворим на гастрит навіть після закінчення курсу лікування бажано постійно дотримуватися дієти: уникати гострих, гарячих, грубих страв, обмежити споживання кави, газованих напоїв та алкоголю, відмовитися від куріння.

Причиною виникнення гастриту можуть бути також ліки. Медикаментозним гастритом нерідко страждають діти, батьки яких на свій розсуд напихали їх різноманітними хімічними препаратами, вважаючи, що таблетка вирішує усі проблеми зі здоров'ям. «Призначити лікування і спосіб прийому препарату може лише лікар. Самолікування може бути дуже шкідливим, коли ліки вживаються на голодний шлунок або запиваються молоком чи алкоголем. Тому ліки потрібно вживати лише під контролем лікаря і строго дотримуватися рекомендацій стосовно їх прийому», - наголошує Людмила Мисліборська.

Автор: Наталка ГОЛОМІДОВА
Джерело: Галицький Кореспондент