друкувати


Відбувся перший всеукраїнський фестиваль «Парад парків-2010»

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-07-30 12:30:33

На Шацьких озерах на Волині днями відбувся перший всеукраїнський фестиваль «Парад парків-2010». Унікальна подія «зібрала» десяток природних парків та заповідників, котрі привезли виставкові експозиції про свої фауну та флору, навели ділові контакти й обмінялися досвідом.

В Україні природозаповідний фонд становить 5%, європейський відсоток заповідності — 15. За останні 15 років Червона книга України «потовщала» у три рази, тому відкривати нові природоохоронні зони — національні парки, заповідники, заказники і ботанічні сади — потреба часу і норма цивілізованого світу.

Фестиваль відвідали працівники парків переважно західного регіону. Наукові працівники природоохоронних закладів та учасники й гості фестивалю ознайомилися зі світлинами про Галицький національний природний парк,  «Прип’ять-Стохід», «ўоррани», «Гуцульщину», «Вижницький», Карпатський біосферний заповідник та деякі інші. А відома «Асканія Нова», де наступного року відбудеться черговий парад українських парків, до зазначених вище не приєдналася. Та це не применшує ваги події.

Про фестиваль розповідає заступник директора з наукової роботи Національного природного парку «Гуцульщина» Юрій Стефурак.

— Перший парад парків України організовували Державна служба заповідної справи Мінприроди України та ПРООН. На жаль, до участі зголосилися не всі парки. За задумом організаторів, учасники мали представити багато чого, однак кожен акцентував на своїх перевагах. Ми презентували чимало інформаційних матеріалів — карти територій, буклети, довідкову літературу, фотовернісаж. Окрім того, надали повну інформацію про туристичні маршрути та екологічні стежки, які розробили працівники парку, а також частково привезли продукти бджільництва з нашої пасіки та вироби народних майстрів, котрі репрезентують Косівщину, — передовсім кераміку, різьбу на дереві, гуцульську вишивку.

Окремо ми представили проект «Маєток святого Миколая», добре знаний серед українських дітей. Учасників фестивалю зацікавила інформація про чорницю високу, саджанці якої ми вже три роки вирощуємо в наших теплицях. Вона має високу врожайність і добре укорінюється на підкислених ррунтах. Маємо багато замовлень з різних регіонів України. Днями телефонували із Запоріжжя з приводу культивування цієї цінної ягоди. Ми дуже хотіли повезти на Волинь ще й фольклорну програму — гуцульських музик, однак цього разу не вдалося, бо фінансували поїздку на фестиваль «Парад парків» самотужки. Гадаю, що наступні фестивалі природоохоронних закладів будуть ще цікавішими та масовішими...

Цікаво, що співорганізатором фестивалю, окрім проекту програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні, виступив Глобальний екологічний фонд  «Зміцнення управління та фінансової стійкості національної системи природоохоронних територій в Українi», котрий з власної ініціативи видав унікальне науково-довідкове видання «Ботанічні сади та дендропарки».

Проводити парад природних парків — ідея не нова. Такі заходи  з’явились на початку ХХ століття в США. Тоді, враховуючи величезну територію Сполучених Штатів, небайдужі люди задумали раз на рік збирати представників різних заповідників в одному місці, аби вони презентувати свою територію. Термін «парад парків» з’явився лише в 90-х роках минулого століття. Його почали використовувати як назву таких фестивалів у різних країнах світу.

Автор: Леся ТУГАЙ
Джерело: Газета «Галичина»