друкувати


Дороги не ремонтують - автосервіси процвітають

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-07-15 04:00:58

Прикро, що вулиці міста всіяні ямами - малими і великими, мілкими і глибокими, гострими і не дуже. Прикро, бо кожна пастка роздовбаної дороги коштує автомобілістам не тільки нервів, але й грошей. Трась! - і загнутий диск. Бемц! - і зім'ятий бампер. Геп! - і треба оглядати ходову. Як об'їжджати та проїжджати ями, мінімально «убиваючи» своє авто?

Убити - не убитися

Минулої суботи троє водіїв один за одним упродовж півгодини «влетіли» у каскад вибоїн на вулиці Пасічній. Перед тим ішов дощ і глибокі небезпечні ями виглядали просто як калюжі. «Таврія» пошкодила диски двох коліс. «Ауді» пробила шину. У «Форда» зірвало «штани». Водії, брати по нещастю, зупинилися на узбіччі, щоб оглянути пошкодження. У дуже міцних висловах вони виснували, що в межах Франківська існує змова мера із власниками СТО. Дороги не ремонтують - автосервіси процвітають. І хтось комусь «віддячує» за це. Ми навіть не припускаємо подібної ситуації. Хоча після того, як самі двома колесами побували у ямі завглибшки 30 см, дивуємося: чому вона не позначена? Побиті машини - не найгірший наслідок стану доріг. Можуть бути аварії, можуть бути жертви...

У кожному випадку, гепаючись у яму, водій ризикує автомобілем. Потреба подальшого ремонту є прихованою соціальною проблемою. Не одна родина, видаючи гроші на поламану машину, змушена затягувати пасок. Розбиті підвіски і шарові опори, стійки стабілізатора, амортизатори, зірвана ходова - найбільш розповсюджені травми, які отримують машини на розбитих міських дорогах. Як розповів автослюсар Віктор Скальський, відремонтувати все це з урахуванням вартості роботи й запчастин коштує від кількох сотень до кількох тисяч доларів (залежно від марки автомобіля й серйозності пошкоджень). На такі гроші можна «попасти» навіть після одного контакту з ямою завглибшки 10 см.

За словами Віктора, потерпілі на Пасічній відбулися доволі легко. Тиждень тому в автосервісі, де він працює, лагодили ВАЗ-шістку, у якої «полетіла» шарова і обірвалася рульова тяга. Пізно ввечері машина проїздила Набережною. Після удару в ямі праве переднє колесо підломилося і вивернулося назовні. Водію пощастило: була невелика швидкість, авто просто винесло на узбіччя.

Об'їхати чи проїхати?

Керуючись позитивістською філософією життя, вибоїни можна сприймати як тренажер. На кшталт: пересуваючись містом, ми отримуємо базові навики фігурного водіння. (Недарма чемпіони та більшість призерів України з автослалому мешкають у нашому місті.) Щоправда, це вимагає володіння іще одним прийомом, запозиченим із автоспорту, - скануванням простору. Вміння постійно ковзати поглядом по дорожньому полотні, водночас тримаючи в полі зору дзеркала і прибори, потрібне для того, щоби маневрувати у жвавому транспортному потоці, не потрапляючи при цьому в ДТП. Охочих опанувати «управління автомобілем з допомогою погляду» відсилаємо до праці екс-гонщика, тренера з автоспорту Михаїла Горбачова «Самоучитель по вождению. Современный стиль».

Як свідчить практика, більшість франківських водіїв не об'їжджають ями, а проїжджають по них. Така специфіка розташування вибоїн на місцевих дорогах. Оминати перешкоди на вулицях доцільно, якщо вони одиничні, вважає відомий автослаломіст Ігор Фальчук. У нас же, об'їжджаючи одну яму, потрапляєш у другу. В такому разі краще застосувати проїзд накатом - поберегти підвіску. Гальмувати треба до ями, а безпосередньо перед нею - відпустити педаль. Це дозволить пом'якшити удар (вектор по дотичній) і «вистрибнути» з ями за інерцією. Якщо ж усе-таки «влетіли», не бийте по гальмах. При екстреному гальмуванні удар від ями посилює тиск на підвіску аж до ламання важелів.

Техніку водіння, яка має на меті вберегти авто від пошкоджень, в середовищі професіоналів називають економічною або контраварійною. У восьми франківських автошколах, які видають водійські посвідчення, її практично не подають. Розвитку потрібних навиків більшість учиться, беручи приватні уроки або на додаткових курсах. Як-от у межах базової підготовки в Школі водійської майстерності та контраварійної підготовки спортсмена-ралійника Сергія Жолинського. «Я сам їду Набережною тихо, поволі, намагаюся об'їжджати ями, де це можливо, - розповідає він. - Треба постійно працювати педалями...» Як саме ними працювати на нерівностях міських вулиць у звичайних та екстремальних умовах (дощ, сніг, ожеледиця), засвоюється під час циклу занять - звичайно, десяти. Вміння закарбовуються на рівні м'язової пам'яті, каже Сергій. Важлива обставина, зважаючи на те, що наші дороги найближчим часом не зміняться.

Автор: Наталія КУШНІРЕНКО
Джерело: Галицький Кореспондент