друкувати


Туризм - пріоритетний напрямок розвитку Івано-Франківська, не втомлюються повторювати в мерії

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-07-09 05:17:45

У закордонні відрядження за гроші міського бюджету івано-франківські посадовці найчастіше їздять на фестивалі, свята і концерти.

Туризм - пріоритетний напрямок розвитку Івано-Франківська, не втомлюються повторювати в мерії. Щоправда, втілюють це гасло в життя чиновники у дещо своєрідний спосіб. Звіт про результати закордонних відряджень міського голови та посадових осіб виконкому свідчить, що пріоритетним туризм став лише для них.

Минулого року у закордонних відрядженнях побувало 20 делегацій у складі міського голови Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса та посадових осіб виконавчих органів міської ради. Відвідали вони 16 міст - шість у Польщі, три в Німеччині, два в Румунії, по одному в Литві, Чехії, Білорусі, Грузії та Швеції. Крім міського голови та його заступників, за кордон їздили й інші працівники виконкому, депутати міськради, освітяни, деякі приватні підприємці, журналісти комунальних ЗМІ - всього майже 50 делегатів.

Минулого тижня сесія міськради розглянула звіт про результати та ефективність закордонних відряджень за 2009 рік. Адже за витрачені на відрядження гроші, чиновники зобов'язані прозвітувати не тільки перед керівництвом, а й перед громадою міста.

Делегації обраних

Склад делегації залежить не тільки від мети візиту. До прикладу, на якийсь фестиваль чи святкування дня народження одного з численних міст-побратимів може поїхати кожен, якщо його вибере фортуна в особі міського голови Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса. «Щодо відбору тих людей, які їздять у закордонні відрядження, механізм простий, - пояснює заступник мера Івано-Франківська Ярослав Яцишин. - Міський голова, отримуючи запрошення, на свій розсуд призначає керівника делегації, а той так само збирає групу". Тому деякі особи відвідали кілька міст, а інші - жодного.

Найчастіше фортуна в 2009 році посміхалася заступнику міського голови Зінаїді Федорук - вона побувала у закордонних відрядженнях п'ять разів. З них три дні перебувала у польському Жешуві на концерті «Барви України», де також відвідала виставку картин грецьких художників. Результатом поїздки стало (як зазначено у рішенні міськради) «обговорення можливості проведення такої ж виставки в Івано-Франківську та виставок художників з нашого міста у грецькому м. Ламє». Схоже, обговоренням усе й закінчилося. Святкувала чотири дні Зінаїда Іванівна і в польському містечку Томашув Мазовєцкі, де взяла участь у фестивалі «Може б ми так... до Томашова» та святкових заходах до Дня міста. У Румунії була присутня на святкуванні Дня міста Тирговіште. Крім того, Федорук очолювала делегації до міста Нова Суль (Польща), яка взяла участь у ІІІ Польсько-німецько-українському конгресі місцевих урядів, та Ополє, де делегація вивчала «позитивний досвід влади міста в галузі охорони здоров'я та надання послуг водопостачання». Вивчила - і що?

На другому місці у рейтингу поїздок за кордон - сам мер Івано-Франківська Віктор Анушкевичус. На його рахунку чотири візити. Один раз був у Жешуві на Міжнародному пісенному фестивалі «Карпатія». Відтак очолював делегацію до Кошаліна у Польщі. А вже 7 травня цього року Кошалін та Івано-Франківськ підписали угоду про співпрацю. Три дні міський голова гостював у Вільнюсі, де взяв участь у заходах «Вільнюс - культурна спадщина Європи», та відвідав місто Дрезден в рамках проекту «Німецько-українського партнерства у сфері водного господарства».

По три рази побували за межами України керуючий справами міськвиконкому Андрій Лис та начальник відділу патронатної служби Оксана Ковальчук. Керуючий справами під час своїх закордонних відряджень святкував День міста у Хшанові (Польща), у Пршерові (Чехія), а також під час навчальної поїздки переймав досвід створення і функціонування служб з опрацювання запитів громадян у німецькому місті Франкфурт-на-Майні.

Оксана Ковальчук у закордонних відрядженнях загалом вивчала досвід проведення святкувань. Адже разом із Зінаїдою Федорук була у Жешуві на концерті "Барви України" та в Тимошові на фестивалі «Може б ми так... до Томашова». А також у складі делегації, яку очолював Лис, взяла участь у святкуванні Дня міста у Пршерові. До речі, у рішенні міськради щодо ефективності поїздки у Пршерів так і зазначено: делегація «набула досвіду проведення святкувань, присвячених Дню міста».

Треба відробляти

На закордонні поїздки посадовців з рахунку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради витрачено більше 29 тис. грн. Найбільше коштів пішло на Зінаїду Федорук - 6620 грн., Андрія Лиса - 2646 грн. та Віктора Анушкевичуса - 2396 грн. Проте, як пояснює Ярослав Яцишин, у рішенні міськради щодо ефективності поїздок вказана тільки частина коштів, витрачена на поїздки. Адже кожне управління, яке є розпорядником коштів, виділяє гроші для своїх працівників. "До прикладу, якщо їхала делегація у складі шести вчителів, - каже Яцишин, - то їм відрядні відшкодовувала школа. Але у стовпчику витрат ця сума не вказана, бо тут зазначені кошти, витрачені тільки на працівників виконкому". Оскільки у міському бюджеті не передбачена окрема стаття видатків на закордонні відрядження, то доведеться довго і нудно рахувати, скільки кожне управління чи комунальне підприємство видало відрядних своїм делегатам.

Слід визнати, що багато поїздок профінансувала приймаюча сторона. За словами Яцишина, у запрошенні вказано кількість осіб делегації, на скільки буде профінансовано проживання і харчування, а також скільки грошей треба взяти з собою. "Наприклад, можуть написати: транспортування до такого-то міста за ваш рахунок, все інше - за наш", - каже він.

Але й ці гроші потрібно відробляти, тобто запрошувати іноземні делегації до Івано-Франківська. «Це, як правило, святкування якихось заходів - це День міста, деколи запрошуємо на «Прикарпатський вернісаж» або на святкування Дня незалежності", - розповідає Яцишин.

Можна обійтися?

Серед депутатів міськради та членів виконкому існують різні думки щодо ефективності закордонних поїздок. Свого часу секретар міської ради Василь Бойчук відмовився як від закордонних відряджень, так і від службової машини. Щодня громадським транспортом добирається на роботу і вважає, що місто нічого не втратило від того, що він не їздить за кордон. "Думаю, відрядження потрібні, але не в такій мірі, і якщо їх здійснювати, то вони повинні давати якийсь конкретний ефект. Звичайно, ці поїздки якось піднімають імідж міста, але під час кризи можна такі речі обмежувати", - каже Бойчук.

Ярослав Яцишин серед здобутків закордонних відряджень називає допомогу міст-партнерів під час повені 2008 року та епідемії грипу у 2009 і запевняє: "Кожне управління може надати довідку про ряд переваг, які ми отримали".

Проте, як свідчить звіт про ефективність поїздок, за рахунок платників податків івано-франківські посадовці найбільше здобули досвіду з організації святкувань і забав.

Автор: Марія ГАВРИЛЮК
Джерело: Галицький Кореспондент