друкувати


Час не зменшив загрози старих боєприпасів...

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-04-28 12:46:58
Майже дві сотні старих воєнних боєприпасів виявлено з початку цього року на Івано-Франківщині. Їх у більшій чи меншій кількості знаходять в усіх районах Прикарпаття. Особливо ж багато таких вибухонебезпечних предметів є у землі з часів Другої Світової. Днями небезпечну знахідку було виявлено в селі Живачів Тлумацького району.

Місцеві мешканці натрапляють на реальні свідчення Другої світової ледь не щодня. Старим патроном, гільзою, обрізом чи заржавілою каскою, знайденою у полі чи на городі, тут уже нікого не здивуєш. Тож і пані Любов Дичко була не вельми здивована, коли, проводячи земляні роботи метрів за вісім від її хати, найняті хлопці знайшли під мурованою підлогою старої пивнички дві старі гранати, повідомляє Центр пропаганди ГУ МНС в області.

Пані Люба одразу ж наказала припинити усі роботи і зателефонувала до рятувальників. Піротехніки Головного управління МНС в області, котрі прибули до місця виклику, заходилися обережно копати на вказаному місці, збільшуючи злощасну яму для септика вшир та в глибину. Уже за декілька хвилин з-під шару грунту з’явилися й інші старі заржавілі предмети. Того дня на обійсті пані Люби сапери дістали з-під землі 71 вибухонебезпечний предмет – 66 німецьких протипіхотних гранат, два різнокаліброві снаряди та три підривники. Такий арсенал за декілька метрів від власної хати для жінки став шокуючою несподіванкою.

"Старі повоєнні речі ми знаходили і раніше, - каже схвильована господиня. – Коли заливали фундамент під новий гараж, знайшли старі обрізи від рушниць. А от сусід, коли садив яблуньку, знайшов декілька мін. Тоді викликали рятувальників. Живеш і не знаєш, що біля хати знаходиться."

Усі можливі нещастя уже позаду. Хоча, зізнаються сапери, небезпека існувала цілком реальна. Адже радіус розльоту осколків кожного із знайдених на подвір’ї пані Люби вибухонебезпечних предметів сягає ста метрів. А поруч у хаті чи на городі завжди ж хтось був…

Небезпечна знахідка на обійсті Любові Дичко не здивувала 81-річного місцевого мешканця Петра Шевчука, адже він добре пам’ятає страшне літо 1944-го року, коли лінія фронту проходила Тлумацьким районом.

Німці трималися у Жидачеві три довгі місяці. Відступаючи, вороги залишали свої укріплення та чималі склади боєприпасів, закопані у землі. Ще у перші повоєнні роки на селі загинуло, розбираючи "кулі", як називали по-місцевому боєприпаси, щось зо три десятки молодих хлопців. Підірвалися на міні і четверо друзів пана Петра Шевчука. Його, згадує дідусь, тоді врятувала лише обережність: замість "розбирати кулі" з усіма, Петро подався за худобою…

А під городом сусідки Люби, впевнений пан Петро, було не що інше, як склад боєприпасів. Гранати були складені рівненькими рядочками і перекладені рубероїдом, щоб не намокали.

Увесь німецький арсенал піротехніки Головного управління МНС в області вилучили із землі і того ж дня знешкодили на полігоні. Однак, безумовно, ці знайдені та знешкоджені вибухонебезпечні предмети є далеко не останніми. Отож, при виявленні будь-якого із них слід бути надзвичайно обережним.

Перш за все, про небезпечну знахідку слід терміново повідомити місцеві органи державної влади, міліцію та оперативно-рятувальну службу. Не можна брати виявлений предмет руками та пробувати самостійно вилучити його із землі; забороняється наносити по ньому удари, розбирати його, переміщати з місця знаходження у громадські та людні місця, розводити біля нього багаття. Виконання цих простих правил допоможе Вам зберегти власне життя та здоров’я.

Обговорити на форумі