друкувати


Ноїв ковчег - круглий пліт з очерету?

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2010-01-04 02:56:13
Легендарний Ноїв ковчег (або його прототип) виглядав не як корабель у традиційному розумінні, а, швидше за все, був чимось на зразок гігантського круглого плоту з тростини. До такого висновку прийшов дослідник Ірвінг Фінкель з Британського музею, який зміг прочитати опис судна, що рятується від потопу, на вавилонській глиняній табличці, вік якої оцінюється приблизно в 3700 років. Про результати його спостережень пише The Guardian.

Мова йде про табличку з приблизно 60 рядками клинопису, яка в 1940-х була виявлена десь на Близькому Сході істориком-аматором Леонардом Сіммонсом (Leonard Simmons). Фінкелю табличку показав син Сіммонса Дуглас. За словами вченого, відомо кілька десятків клинописних табличок, на яких викладається історія потопу, як видно, що послужили основою для біблійної легенди. Проте це перша, на якій описується зовнішній вигляд судна.

У цьому викладі аккадського міфу про потоп бог говорить царю Атрахасісу, щоб він зруйнував свій будинок і побудував човен, а також поставився зі зневагою до майна, щоб врятувати життя. Човен, за словами бога, повинна мати стіни з очерету та бути круглим: його ширина і довжина повинні бути однаковими. Далі в табличці рекомендується для будівництва судна використовувати пальмові волокна, скріплені бітумом для водонепроникності. Закінчується текст словами Атрахасіса, сказаними будівнику ковчега, якому випало залишитися за бортом і загинути: герой міфу наказує йому законопатити вхід до човна після того, як він сам ввійде всередину.

Фінкель зазначив, що судну, яке хотіло врятуватися від потопу, зовсім не потрібно нікуди плисти, а просто триматися на поверхні води. За його словами, подібні круглі човни і зараз використовуються в Іраку та Ірані.

Відзначимо, що в старозавітній книзі Буття розміри і пропорції ковчега описуються по-іншому: 300 ліктів в довжину, 50 ліктів завширшки і 30 ліктів у висоту. Один лікоть дорівнює приблизно 0,5 метра, повідомляє Релігія в Україні.

Обговорити на форумі