друкувати


Кращі газові угоди Україна зможе укласти лише після виборів

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-11-26 03:30:14
У постачанні енергоресурсів потрібно вирішувати не лише одномоментні питання, а й думати над посиленням позиції України як країни - транзитера загалом. Так прокоментував перший заступник Голови Єдиного Центру, народний депутат України Віктор Тополов підписання доповнення до контракту купівлі-продажу природного газу від 19 січня 2009 року між НАК "Нафтогазом України" та "Газпромом".

Політик зазначив, що домовленістю про нестягнення з України штрафу за недобраний газ у 2009 р. уряд розв’язав лише одну з проблем, породжену нашвидкуруч підписаними газовими контрактами. "За виправлення цієї помилки Україна "заплатить" значну ціну. По-перше, зберігається підвищення ціни на газ із 1 січня на 20%, як це передбачено чинною угодою. Більше того, за даними російських ЗМІ, ціна газу може зрости на третину. По-друге, ледь збільшується вартість транзиту територією України, яка залишається найнижчою в Європі. По-третє, принцип "бери або плати" залишився щодо обсягів закупівель газу наступного року, натомість не застосовується щодо обсягів транзиту газу. Тому, не маємо гарантій, що подібна ситуація з нарахуванням штрафів не повториться вже у 2010 році", - підкреслив В.Тополов, повідомляє прес-служба Єдиного Центру.

Політик вважає, що ознакою того, що газові домовленості знову укладені не на користь України є продовження практики втаємничення контрактів. "Сьогодні суспільство про угоди дізнається не з офіційних сайтів, документів чи урядових звернень, а з публікацій у ЗМІ, до того ж часто з посиланнями на анонімні джерела. Питання закупівлі газу – це не приватні домовленості між Тимошенко і Путіним, це питання національної безпеки", - заявив політик.

На думку народного депутата, потрібно переглядати договір від 19 січня в цілому. "Однак у період виборів це практично неможливо, оскільки пріоритет надаватиметься не стратегічним рішенням, які зможуть забезпечити позиції України на перспективу, а тому, що може дати ефект вже до виборів. Тому значно кращі газові угоди Україна зможе укласти лише після виборів. Так ми матимемо гарантії, що не втратимо в майбутньому", - заявив В.Тополов.

У той же час урядовій команді не варто сидіти склавши руки, впевнений Віктор Тополов. "Є низка питань у газовій сфері, що можуть суттєво посилити наші позиції, зробити нас більш незалежними і при цьому не потребують вливання фінансових ресурсів, лише політичної волі. Так, ще 23 березня Україна підписала у Брюсселі декларацію про модернізацію української ГТС. І взяла на себе конкретні зобов’язання. Однак, досі уряд не зробив навіть елементарного – не надав європейській стороні календарного плану модернізації та не виділив в окрему структуру підприємство, яке займатиметься виключно транзитом газу", - нагадав представник Єдиного Центру.

"Зараз потрібно відкласти кардинальні рішення на післявиборчий час, коли політики зможуть реально розставляти пріоритети, а не розглядати все через призму отримання голосів виборців. А зараз зосередитися над тим, як посилити наші позиції. Лише такий підхід надасть нам переваги при веденні газових переговорів", - вважає В.Тополов.

Обговорити на форумі