друкувати


Звідки ноги ростуть? Або наші проблеми треба вирішувати у "верху"

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-10-23 04:11:46
Можна багато говорити та аналізувати про сучасну ситуацію в банківській сфері України. Кожний хто пробує давати свою оцінку цьому з свого боку правий. Але ж двох правд не буває, - скажете ви? Звісно, не буває, але буває напів правда і напів брехня, а це ще гірше як брехня і "краще" як правда. Коли Ісус прийшов перед Пилатом, і він його запитав: "хто ти є, ти цар?" Ісус відповів: що "Я прийшов, щоб свідчити істину". Кажуть, що батьком всякої брехні є диявол, але він є батьком і всякої напівправди. Треба мати велику мудрість або велику обізнаність, щоб це розпізнати. Зараз ми знаходимося в диявольській брехні.

Попробуємо це все з’ясувати через призму слова "але". Станом на 1 січня 2009 в Україні було зареєстровано 198 банків, 14 з яких перебували в стані ліквідації а 184 провадили банківську діяльність. "Але" відмічу, що 112 з них зареєстровано в м. Києві та Київський області [3], "але" з цих банків 30 діють у формі товариства з обмеженою відповідальністю, 37 у формі закритого акціонерного товариства а решто у формі відкритого акціонерного товариства. Згідно ст.5 Закону "Про акціонерні товариства", який набув чинності 30 квітня 2009 р., акціонерні товариства за типом поділятимуться вже не на відкриті та закриті, а на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства. При цьому до приватного акціонерного товариства не може входити більше ста акціонерів. Таким чином, новий закон узгоджує діяльність акціонерних товариств за формами власності відповідно до європейської практики. Варто зазначити, що новостворені відкриті акціонерні товариства повинні не тільки змінити організаційно-правову форму, а й функціонувати відповідно до нового закону. У свою чергу, статути й інші внутрішні документи акціонерних товариств, утворених до набуття чинності цього закону, підлягатимуть приведенню у відповідність до його норм не пізніше, ніж протягом двох років з набуття чинності Закону "Про акціонерні товариства".

Станом на 1 січня 2009 з 184 фінустанов, що працюють в Україні, 53 банки - з іноземним капіталом (на 1 січня 2008 - 47 банків), у тому числі 17 - зі 100% іноземним капіталом (на 1 січня 2008 - 17 банків).

Чисті активи українських банків на 1 січня 2009 становили 926,086 млрд гривень (на 1 січня 2008 - 599,396 млрд гривень).

"Але" з 184 банків реально працюючих усього 30.Це 26 банків не українських (іноземних або з часткою іноземного капіталу ) та лише 4 українські. Отже понад 150 банків в України чисто технічні для обдирання народу України у величезних обсягах.(треба ж якось красти гроші сумнівною недержавною НБУ та переводити їх за кордони, саме цим і займаються усі лихварські банківські структури в Україні ). Виникає питання навіщо стільки банків?. Для прикладу в 1991 році в Україні було п’ять банків. Система працювала злагодженіше "злодіїв" і "нахлебніків" було менше, державний банк друкував гроші через казначейство, якому було уповноважена ця функція. Прибуток від емісії грошей надходив до бюджету.

Президент відмовився підписати закон про зобов’язання Національного банку перерахувати 9,8 млрд гривень до державного бюджету на підготовку до проведення чемпіонату Європи з футболу в 2012 році. Про це йдеться в повідомленні, розміщеному на офіційному сайті Президента.

"Не можу підписати закон від 21 серпня 2009 року № 1608- VІ "Про внесення змін до закону України "Про державний бюджет на 2009 рік" і деяких інших законів України", - йдеться в листі Ющенка до Ради. Ющенко вважає, що виконання Нацбанком покладеного на нього Радою зобов’язання приведе до нічим не обґрунтованої емісії зі всіма негативними наслідками для економіки - прискоренням інфляції, падінням курсу гривні, зростанням соціальної напруженості.

АЛЕ, за словами Народного депутата України Станіслав Аржевітін з початку року "надруковано 50 млрд грн і ця цифра може зрости в двоє". Виникає питання де був Президент тоді. Але, ці кошти (і не 50 а понад 125 млрд) пішли на рефінансування дорогої серцю Президента банківської сфері і не привели до соціальної катастрофи, а 9.8 млрд грн на проведення чемпіонату Європи з футболу в 2012 році приведе до соціальної катастрофи. Скоріше всього соціальна катастрофа криється в корумпованій та грабіжницькій банківській системі, а виділення 9,8 млрд грн на Євро-2012 це над прибуткове вкладання коштів, яке принесе як фінансові так і політичні дивіденди державі і народу. Ймовірно, що в 2012 році, коли прийдеться повертати набрані кредити для банків їх повернуть з доходів від Євро-2012.

В жовтні 2009 року Верховна Рада в цілому прийняла закон про підвищення соціальних стандартів. Законопроект про зростання доходів населення підтримали 254 народні депутати. За новими мірками грошових виплат населенню, уже в січні мінімальна зарплата становитиме 869 гривень, зростатиме впродовж року і в грудні становитиме 922 гривні в місяць. Не встиг Закон вийти як вже є думки з високих кабінетів: "Поспішне ухвалення цього закону - без програми його економічного забезпечення, без чіткого плану створення робочих місць - може спровокувати нову хвилю безробіття". Як не дивно правильно. АЛЕ, як заявив,Петро Порошенко, як був Главою ради Національного банку - заробітна плата глави НБУ Володимира Стельмаха складає 13,8 тис. гривень,, а далі йдуть нарахування. Як повідомлялося, в середині вересня заступник голови Верховної Ради, Микола Томенко звернувся до ради НБУ з проханням перевірити інформацію і роз'яснити обґрунтованість можливого підвищення в 1,5-2 рази зарплат керівного складу НБУ під час економічної кризи. Томенко відзначив, що за даними ЗМІ, у глави НБУ Володимира Стельмаха сума нарахованих за перший квартал 2009 року доходів склала більше 460 тис. гривень (за 1-й квартал 2008 року, згідно з повідомленням, його зарплата складала 289,7 тис. гривень), і при цьому Стельмах купив автомобіль "Мерседес Бенц" за 1 млн 90 тис. гривень. Крім цього, першому заступникові глави НБУ Анатолію Шаповалову за 1-й квартал 2009 року було зараховано майже 300 тис. гривень, тоді як за 1-й квартал 2008 року його зарплата, згідно з повідомленням, складала 228,6 тис. гривень.

Такі виплати не привели до "безробіття в НБУ і робочі місця не скоротились"??? Але, якщо вірити статистиці українських профспілок, кожен другий українець змушений зводити кінці з кінцями. Голова Національного форуму профспілок України Мирослав Якибчук заявив, що 26 мільйонів осіб живуть за межею бідності. Саме стільки працездатних людей змушені задовольнятися доходом менше, ніж 1567 гривень на місяць. В уряду, який визначив прожитковий мінімум на рівні 669 гривень - інші викладки. Міністр праці та соціальної політики України Людмила Денисова у коментарі Радіо Свобода зазначила, що рівень бідності в Україні – не половина населення, а чверть (24%).

Основний метод подолання бідності - це перерозподіл матеріальних благ між багатими і незаможними. Тільки не за принципом Шарикова "взяти і все поділити", а через податки, зазначає економіст Олександр Жолудь.

Однак Шарікова в Україні немає, який би забрав у тих хто має багато, а дав бідним. Що правда це нам вже обіцяли в 2004 році і зробили, але трохи з поправкою: забрали у мільярдерів і дали мільйонерам, а потім всі разом знову стали мільярдерами. Тепер підхід до вирішення бідності інший. Тільки на перевід вкладів Укрпромбанку в Родовід Банк влада може виділити біля 5,6 млрд грн. Чому саме стільки? За словами тимчасового адміністратора Родовід Банку Сергія Щербини спеціалісти фіну станови вже провели оцінку пасивів Укрпомбанку, згідно з якими депозити населення, що підпадають під гарантію Фонду складає саме 5,6 млрд грн. АЛЕ, за даними АБУ станом на 01 вересня 2009 року всього не виплачених депозитів фізичних осіб було 6,8 млрд гривень. Можна було багато задати питань чому Укрпромбанк і чому ці гроші не пішли б на підняття соціальних виплат, АЛЕ це окрема тема про що ще поговоримо.

З іншої гілки влади – Президентської бачать вирішення проблеми бідності так: "Земля повинна горіти під тими структурами, які не розраховуються за взяті кредити", - сказав Віктор Ющенко, звертаючись до Генерального прокурора та голови Служби безпеки. В такий спосіб "вогняних тортур" планується повернути біля 4 млрд грн кредитів, в Надра Банку, що дозволить виплатити 50% депозитів фізичних осіб. Так вважає голова тимчасової адміністрації цього банку.

Взявши на озброєння рекомендації Нацбанку та Указ Президента від 8 жовтня "Про заходи із забезпечення відновлення стабільності у банківській системі" проблемні фінустанови почали оприлюднювати списки несумлінних позичальників на своїх інтернет-сайтах і передавати їх персональні дані у НБУ для створення відповідного реєстру та подачі у Генпрокуратуру, СБУ, а також прикордонну службу для обмеження виїзду боржників за кордон. Благородні наміри, правильні слова і дії, АЛЕ, виникає питання кому це треба і чи попадуть ці кошти вкладникам?

До виборів, мабуть, попадуть, а після виборів - ні. 27 серпня 2009 року в ефірі програми Анни Безулик "Я так думаю" перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов сказав щодо зовнішніх боргів Надра Банку: "Тимчасовий адміністратор проводить таку роботу, вже реструктуризовано $116 млн, і така робота буде закінчена тільки 15 листопада". Що ж якщо це правда то все нормально, АЛЕ зовнішніх боргів на багато більше. Вони сягають біля а 900 млн дол. США. За словами тимчасового адміністратор банку Валентини Жуковської два роки тому компанія "Спідвер" видала "Надрі" кредит у 60 млн доларів, а заставою по кредиту стали 51% акцій "Надра". "Була складна фінансова операція, що має декілька рівнів, і акції весь час знаходилися в заставі в компанії ''Спідвейр'', - сказала Жуковська. – Ми оспорюємо цю ситуацію з 14 травня".

За інформацією агентства Debtwire, не давно UBS и ING, радники банку "Надра" по реструктуризації, розіслали інвесторам нову пропозицію, щодо реструктуризації зовнішньої заборгованості біля 900 млн доларів включаючи випуск єврооблігацій на 175 млн доларів. Як заявила Валентина Жуковська вже 2 листопада можливо підписати меморандум порозуміння і до січня повністю закінчити процес реструктуризації. Все тут нормально, АЛЕ згідно вищесказаного повідомлення Debtwire, створено неформальний комітет держателів євробондів банка "Надра", який очолює лондонський інвестиційний фонд Millhouse Capital Цей інвестиційний відомий тим, що керує його активами Романа Абрамовича по всьому світу. Доля банку і наших вкладів в руках не українських.

Отже що зроблено для того, щоб: "Земля горіти під тими, які не розраховуються за взяті кредити" Банк "Надра" пішов на безпрецедентне порушення прав своїх клієнтів і розкрив конфіденційну інформацію про проблемних позичальників. Посилаючись на указ президента Віктора Ющенка №813 від 8 жовтня, банк на своєму сайті оприлюднив списки 42 тис позичальників – фізичних осіб, малого і середнього бізнесу, корпоративних клієнтів, що мають прострочену заборгованість. Установа оприлюднила назви і організаційно-правову форму компаній, а також прізвища, імена і по батькові своїх клієнтів.

Слід зазначити, що в тексті указу немає вимоги або дозволу банкам, у які введена тимчасова адміністрація, робити таку інформацію публічною. Згідно з документом, банки можуть створювати реєстри недобросовісних позичальників і щонеділі інформувати громадськість про стабілізацію ситуації в установах.

Намір зобов’язати Нацбанк оприлюднити списки неблагонадійних позичальників Ющенко висловив тільки усно на зустрічі 7 жовтня з позичальниками і керівниками банку "Надра" і "Укрпромбанку". НБУ ставить банк "Надра" в приклад " Практику банка Надра слід повсюдно расширювати в масштабах країни. Таке "благословення" НБУ не зачекало чекати на результат.

Майже через тиждень його приклад наслідував "Укрпромбанк", який розмістив перелік 9371 фізосіб та 350 компаній, у тому числі 60 "дружніх" акціонерам банку (які заборгували близько 5,5 млрд грн).

За словами тимчасового адміністратора банку Костянтина Раєвського "Указ Президента допоможе до нового року повернути значну частину виданих кредитів. Він передбачає досить жорсткі заходи проти ненадійних позичальників. Указ президента також виправляє і провали в нормативних актах, які були прийняті для забезпечення інтересів і кредиторів, і вкладників".

"Трансбанк" та "Інпромбанк" відтягнули оприлюднення інформації про боржників до 20 жовтня (термін, який визначений Нацбанком як кінцевий).

Представники тимчасових адміністрацій пояснили, що вони до останнього намагались домовитись з позичальниками про повернення боргів. Та це й не дивно, кажуть експерти, адже основні боржники цих двох фінустанов їхні ж акціонери, серед яких є відомі політики та бізнесмени. Це саме зробили "Арма" і "БІГ Енергія". Банк "Національний кредит" пообіцяв оприлюднити перелік недисциплінованих боржників уже наступного тижня.

Водночас банк "Владимирський" вирішив перестрахуватись і зачекати більш точного роз'яснення Закону "Про банки і банківську діяльність", обмежившись передачею інформації в СБУ та НБУ. Адже, як наголошують правники, оприлюднення списків є нічим іншим як порушенням банківської таємниці. <

b>Але є друга сторона медалі: Банківська таємниця, відповідно до ст. 60 Закону України "Про банки та банківську діяльність", - це інформація щодо діяльності банку та фінансового становища клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним або третіми особами при наданні послуг банку, розголошення якої може завдати матеріальної або моральної шкоди клієнту. Водночас у Нацбанку оприлюднення списків не вважають розголошенням банківської таємниці. Як зазначив у коментарі "Урядовому кур'єру" керівник дирекції НБУ банківського регулювання та нагляду Василь Пасічник, розголошувати заборонено лише інформацію про операції банків, які вони роблять на користь своїх клієнтів, а не те, що клієнт є боржником банку. Його прізвище, ім'я, по-батькові не відноситься до категорії банківської таємниці, а назва компаній є публічною інформацією. Дійсно Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань забезпечення та безперешкодної реалізації права людини на свободу слова" доповнив Закон України "Про інформацію" ст.47-1, згідно з якою "Особа звільняється від відповідальності за розголошення інформації з обмеженим доступом, якщо суд встановить, що ця інформація є суспільна значимою", а також доповнив ст.30: "Інформація з обмеженим доступом може бути поширена без згоди її власника, якщо ця інформація є суспільна значимою, тобто якщо вона є предметом громадського інтересу і якщо право громадськості знати цю інформацію переважає право її власника на її захист". АЛЕ, "якщо суд встановить, що ця інформація є суспільна значимою".

Проблема захисту банківської таємниці, в силу недостатнього правового врегулювання, нині хвилює як банківські установи, так і клієнтів банків. Клієнти комерційних банків - юридичні та фізичні особи - мали можливість захистити право на збереження таємниці інформації, передбачене ст. 32 Конституції України, лише в разі встановлення судом факту наявності у діях винної особи складу злочину. Банківською таємницею, зокрема, є:

1) відомості про стан рахунків клієнтів, у тому числі стан кореспондентських рахунків банків у Національному банку України;

2) операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди;

3) фінансово-економічний стан клієнтів;

4) системи охорони банку та клієнтів;

5) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності;

6) відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація;

7) інформація щодо звітності по окремому банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню;

8) коди, що використовуються банками для захисту інформації.

Інформація про банки чи клієнтів, що збирається під час проведення банківського нагляду, становить банківську таємницю.

АЛЕ, банківська таємниця може розкриватися лише у визначеному законом порядку і лише у таких випадках:

1) на письмовий запит або з письмового дозволу власника такої інформації;

2) на письмову вимогу суду або за рішенням суду;

3) органам прокуратури України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України - на їх письмову вимогу стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу;

4) органам Державної податкової служби України на їх письмову вимогу з питань оподаткування або валютного контролю стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу.

Тобто право клієнтів банківських установ на збереження таємниці інформації щодо відкриття, руху коштів на їх рахунках, напрямів діяльності та контрагентів за укладеними угодами раніше гарантувалося лише встановленням кримінальної відповідальності за незаконне збирання з метою використання або використання відомостей, що становлять комерційну (в тому числі банківську) таємницю (ст.1486 КК), та розголошення комерційної (банківської) таємниці (ст.1487 КК).

Із прийняттям змін до КпАП, зокрема доповненням його ст.16411, яка передбачає адміністративну відповідальність за розголошення відомостей, що містять банківську таємницю, було встановлено ще одну гарантію права клієнтів банківських установ на збереження конфіденційної інформації. Так, відповідно до ст.16411 КпАП у новій редакції, незаконне розголошення або використання інформації, що містить банківську таємницю, особою, якій ця інформація стала відома у зв'язку з виконанням професійних чи службових обов'язків, тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тому будьте певні як банкіри так і представники НБУ, що причетні до цього обов’язково понесуть відповідальність. На крайній випадок за кожного клієнта в списку заплатять від 1700 до 3400 грн. Для приладу Банку Надра (тимчасовому адміністратору) це буде коштувати 71 млн 400 тис мінімум адміністративного штрафу (42 тис. по 1700 грн за кожного).

Разом з тим, із статей 16411, 1668, 1665 КпАП випливає, що суб'єктами адміністративної відповідальності можуть бути і юридичні особи.

НБУ, розглядаючи справи про адміністративні правопорушення (ст.2343), має право притягати до відповідальності не лише керівників банків, а й, власне, банківські установи, як це передбачено ст. 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Але виникає риторичне питання, якщо НБУ не вбачає в діях банкірів і банків адміністративної відповідальності то хто на них накладе штраф. Дивно, але відмову накласти адміністративний штраф оскаржується в адміністративному порядку і тоді вже через суд заставити НБУ скласти протокол на банкіра, а з НБУ за це стягнути моральну шкоду в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, як це роз’яснено Верховним Судом України.

Всі типові скарги до НБУ та міліції, адміністративні позови на бездіяльність НБУ та спонукання до вчинення дій юристи антиколекторів та правозахисників "Ваша Надія" розробляють і обов’язково дадуть для широкого використання.

Раз уже зайшла мова про НБУ то слід сказати, що адвокат Львов Андрій Леонідович із Донеччини подав адміністративний позов проти НБУ та одного із банків. Ми це новаторство адвоката вдосконалили і зробили по всіх випадках валютних кредитів персональну відповідальність НБУ.

Вона суттєва. Суд може стягнути з держави в особі Національного банку України спричинені клієнту внаслідок зміни курсових різниць збитки в сумі цієї курсової різниці. На чому базуються такі позовні вимоги до НБУ:

Згідно ст. 15 Закону України "Про Національний банк України", Правління Національного банку є виконавчим органом Національного банку, на який безпосередньо покладена реалізація Основних засад кредитно – грошової політики держави та який безпосередньо відповідає за стабільність національної валюти.

Неправомірні дії Правління Національного банку полягали в тому, що отримуючи значні кредитні кошти від міжнародних фінансових організацій на підтримку національної економіки, банківської системи та, врешті – решт, національної валюти, ці кошти направлялися на підтримання окремих банків, які проводили спекулятивні операції з купівлі – продажу валюти, замість використання їх з метою підтримання власної ліквідності. Наявні також інші істотні порушення. Докази неправомірних дій Правління Національного банку містяться в звіті Рахункової палати України, адресованому Тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради України з питань перевірки діяльності Національного банку України в період фінансової кризи листом №08-1076 від 21.05.2009 року.

Вважаю, що відповідальність за падіння курсу гривні до долару США несе саме Національний банк України (далі НБУ). Саме на нього покладена функція забезпечення стабільності грошової одиниці України.

Так, згідно ст.99 Конституції України, грошовою одиницею України є гривня. Забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави - Національного банку України.

Відповідно до ст. 6 закону України "Про Національний банк України", основною функцією Національного банку є забезпечення стабільності грошової одиниці України. На виконання своєї основної функції Національний банк сприяє дотриманню стабільності банківської системи, а також, у межах своїх повноважень, — цінової стабільності. Згідно того ж закону: цінова стабільність — утримання системи цін на певному рівні шляхом підтримки стабільного курсу грошової одиниці України.

Тобто наявна на цей час ситуація на валютному ринку доказує, що правління НБУ не виконало покладену на нього державою та народом функцію, чим завдавало шкоду у першу і останню чергу тільки народу своєї держави. Вина Національного банку в особі його членів та Голови правління полягає, насамперед, в тому, що замість використання всіх інструментів, передбачених законодавством, для підтримання стабільності національної грошової одиниці, вони використали власне службове становище та довіру МВФ, аби на цьому заробити.

АЛЕ Чому, коли до Президента України направили народні депутати Верховної Ради України чотирьох фракцій: Кармазін, Сухий, Ляшко і Голуб запит про порушення в банківській сфері, зокрема в "Укрпромбанку", "Банку Надра" та інших та поставили питання про звільнення за ці порушення в першу чергу Голову Ради Національного банку Володимира Стельмаха, то він їм не відповіли, що "земля буде горіти під ногами" Стельмаха і тих банкірів, що причетні були до тих зловживань, що вказані в згаданому запиті? Та не будуть нести відповідальність за обвал грошової одиниці України, навпаки відповідь була такою, що Місія МВФ позитивно оцінює діяльність Національного банку і Ви, також не бачите підстав для звільнення пана Стельмаха з цієї посади.

Надіятись, що суди так легко стягнуть з НБУ курсову різницю не приходиться, але нам нікуди спішити дійдемо з кожним клієнтом до Верховного Суду України, а там і Міжнародний Суд. Будьте певні там не тільки присудять курсову різницю, але ще й велику (порівняно з нашою) моральну шкоду.

Тепер виникає ще одне. Чому росте долар і що з ним буде? Хто добре стежить за ЗМІ, то пригадує, що в січні 2008року у Давосі збиралися найбагатші люди світу. Обговорювали питання, що робити з доларом, який катастрофічно падає. Про що домовилися – ніхто не знає. Було все це за закритими дверима. Можемо тільки здогадуватися, що все, що зараз відбувається з курсом валюти, – результат тих домовленостей. За логікою можна прогнозувати наступний крок. Ті люди, які нині вирішують, що краще тримати заощадження в доларах, скуповують долари. Якщо долар знову знеціниться, хто залишиться у виграші, а хто з папірцями? Знову ж таки – виграють банки, ціною людей. Просочилася інформація,, що в Америці повним ходом готуються для введення нової валюти – амеро. можливе введення нової валюти та обмін долара діятиме тільки в окремих державах. Бачмо, хто має очі, чуймо, хто має вуха.

А тим часом погляньмо на реальну ситуацію, яку зараз маємо у нас з іпотекою та з кредитними боргами, які пов’язані з валютою. В Україні 55% кредитів видано у доларах, і саме це було пасткою, в яку потрапило багато людей, в тому числі і я. Чому? Я дякую ЗМІ за те, що вони непогано і вчасно інформують суспільство, але здебільшого люди забувають, що вони чули на початку року і що вони чують в середині та в кінці року. Це дослідження можна підтвердити, переглянувши, що писали газети або що звучало по телебаченню і радіо від січня 2008 року. Так от, НБУ заявляв про те, що до кінця 2008 року долар буде падати до 3.5 – 3,7 грн. Я це сам чув і тому взяв кредит у доларах. Зараз долар коштує більше 8 грн. Я вважаю, що це була задумана гра як банків, так і держави з народом. Немає ніяких підстав, щоб долар дорожчав. В Америці триває валютна інфляція, а у нас курс долара зростає. В Росії рубль подешевшав усього на кілька процентів. Польський злотий і чеська крона теж почуваються не погано. У Японії долар катастрофічно упав, у інших країнах частково знизився і тільки в Україні чомусь дорожчає.

"Долару винесли смертний вирок", "Качка заклювала долар" - такими заголовками рясніли перші шпальти газет 6 жовтня 2009 року. Публікація в британській газеті The Independent про секретні переговори, що начебто ведуться Росією, Китаєм, Японією, Францією, Бразилією, Саудівською Аравією, Кувейтом і Катаром щодо переходу у розрахунках за поставки нафти з долара на "корзину валют", спровокувала різке падіння долара на світовому ринку, (АЛЕ в нас навпаки. Росте. Чому?). Газета, посилаючись на власні джерела, повідомила: міністри фінансів і глави центробанків Росії, Китаю, Японії та Бразилії вже провели таємні зустрічі для вироблення нової системи розрахунків.

Цього ж дня курс євро виріс на 0,7% до 1,4764 долара, повернувшись до максимальних позначок за останній рік. І хоча після спростувань офіційних осіб валюта США частково повернула свої позиції, цей приклад свідчить: світ все частіше замислюється про перспективу світової валюти.

Для прикладу у 2004 році 80% резервів Китаю припадало на долар, у квітні 2009 року - лише третина. Російський Центробанк за останні три роки теж істотно знизив частку долара у своїх заощадженнях - з 70% до 45%, збільшивши частку євро з 25% до 44%. Останнім часом також зменшували частку долара у своїх резервах азійські країни. А, наприклад, Аргентина і Бразилія з осені 2008 року частково відмовилися від долара у взаємних розрахунках, перейшовши на песо і реали. Цей пілотний проект наразі невеликий, але згодом, кажуть місцеві чиновники, його планують поширити на всі країни, що входять у регіональний торгово-економічний союз, - Аргентину, Бразилію, Парагвай, Уругвай і Венесуелу, а також на асоційованих членів - Чилі, Болівію, Колумбію, Еквадор і Перу.

Названі держави згодом планують запровадити єдину валюту на кшталт євро. Про посилення регіональних інтеграційних процесів свідчить і створення Аргентиною, Болівією, Бразилією, Венесуелою, Уругваєм та Еквадором, які входять до Союзу південноамериканських націй, Банку Півдня з капіталом у 20 мільярдів доларів.

Росія ж намагається хоча б у майбутньому відігравати нову економічну роль у регіоні, пропонуючи переходити на свою валюту у двосторонніх відносинах Китаю, В'єтнаму, країнам СНД та Україні. Мова йде про розрахунки в рублях при купівлі енергоносіїв.

Але чому нас про це не попереджають, чому розв’язують руки банкам будь-якими методами забирати майно, особливо по валютних кредитах? Відповідь одна – готуються. За "зелені папірці" забирають реальні цінності, а коли ці папірці стануть дійсно макулатурою то це буде проблема тільки простих громадян, які наївно довіряли владі НБУ та "зеленому". Але, головне тут не долар чи банки, основа біда в нашій державі не захищені люди, що постійно зазнають протиправного впливу та обману. Впливу тих, хто керує нашою державою. Чому саме вони? Бо влада їм необхідно не для того щоб наводити порядок, чи будувати державу, а для збільшення як свого капіталу так і капіталу тих, хто привів їх до влади. Їх діяльність це бізнес, а не служіння народу.

Р.S. Мене часто питають: "Пане Федоре, ви починаєте публічні діалоги, цитуючи спочатку Святе Письмо, повчання святих отців. Й про проблеми нинішнього протистояння у фінансовій сфері також розповідаєте в оригінальний спосіб - рядками власної поезії. Цьому є пояснення якесь більше, ніж те, що ви віруюча людина?

- Скажу більше. Я був атеїстом, кандидат в члени КПРС (в армії). Потім в 22 роки став головою колгоспу, а далі – власником кількох фірм, які процвітали, торгуючи з Європою, Росією та Канадою. Я за один місяць все втратив. Була на це причина. Але ще до цього в розгар найкращих для мене часів у 1993 році стався мій духовний перелом. У сні мені з’явилася Матінка Божа. Вона мала вигляд Оранти. Було багато людей біля неї, я стояв осторонь. Раптом Діва Марія звернулася до мене і сказала: "Сину мій, ти хочеш служити Мені у цьому житті? То виконай Мій заповіт, який Я вам дала". Я прокинувся спантеличений, але видіння не покидало мене, воно було реальністю, а не уявою, я це розумів. Я чув ці слова знову і знову. Що я повинен виконати, який заповіт? Я почав збирати всі об’явлення Матінки Господньої, які були в ХХ столітті, й вони показували основне – люди не знають Бога. Навіть традиційна церква припідносить такого Бога, який слідкує за нашими гріхами, щоб покарати. А насправді Бог – це любов. І перше ніж Він прийде як Бог слави, Він приходить як Бог милосердя. Останні об’явлення Матері Божої мали місце в 1998 році. Людей попереджено, що остання дошка (останній порятунок) пливе водою. Маєте її вловити, а цією дошкою є Боже милосердя..

Я почав роботу над книгами "До серця стукаю твого" та "Крик душі або голос в пустелі". Зараз працюю над третьою книгою "Доля людини після смерті". Один священик з Рави-Руської надіслав мені відзив такого змісту: "Я коли прочитав вашу книгу, то зрозумів, що то не ви написали її, а Дух Святий диктував....". Ці книги дуже зачіпали інтереси багатьох людей, або іншими словами "сильних світу цього" тому почалися мої проблеми. Кримінальна справа проти мене тривала 7 років. Але ще за 4 роки до її закінчення я бачив суддю, який буде мене судити. А він тоді ще був суддею у Полтаві. Суддя і сам не знав, що буде працювати в Івано-Франківську. Мені було показано у сні які будуть його останні слова, коли і як закінчиться той суд. Так і сталось. Про це багато можна говорити. Деякі люди використовують віру, наче запасний варіант. Для багатьох Бог був 2 тис. років тому, а Бог реальність нинішня. Бог – вічність, і ні в кого волос з голови не впаде без Його волі чи допуску. Навіть всі ці події з банками не просто почалися.. Ці всі події зачепили монстра, яким є фінанси. Монстра, який все має, але не має головного – відповідальності, благородства, чесності. А в Біблії сказано "Я вибрав мале, немічне, безглузде, щоб було осоромлене сильне, могутнє і розумне". Колись італійському священику Стефано Гоббі з’явилася Матінка Божа. Він сказав їй: "Є багато кращих священиків, чому я?" Богородиця відповіла: "Тому що ти найслабший з них. І коли Я буду говорити через тебе, то вони повірять, що то не ти придумав, а що це Я тобі сказала". І ще, є така монахиня голландка Маргарита, якій об’являється Ісус Христос. Вона подарувала свою першу книжку Папі Римському Івану Павлу II. коли на Святішого було скоєно замах, в той самий день. Називалася книга "Послання Божої любові". Господи, хто повірить, що це Ти мені говорив. Ісус на це сказав: "Ніхто це питання тобі не буде задавати. Бо вони відчують Мій голос". Можна не писати це, не говорити про Бога. Та багато людей мали би відчути і відчувають, які події починаються в світі, в Україні. І чому ми, нині звертається до всіх людей доброї волі про співпрацю та заявляє – "Зупинимо свавілля". Цей період настав. Навіть ці наймогутніші монстри – банки та політика будуть частково посунені. Маю на увазі не якийсь переворот. Ні. Бог змусить їх рахуватися з людьми, як з божими творіннями. Кажуть мені багато, що це не можливо. Я переконаний, що можливо і буде так. Бо розпочата справа має вищу мету.

Мій намір про, який було об’явлено є для самого себе не звичний, однак логічний. Проблеми треба вирішувати у "верху", але як хтось скаже, що він це зробить один то це або дурак або ворог народу, який йде до влади, щоб нею насолоджуватись. Влада починається і є ефективною по через участь кожного із нас в ній. Без підтримки навіть на цьому етапі цей процес не почнеться. Українське суспільство хворе і потрібний Лікар з не земними ліками щоб його вилікувати. Не добре коли людина тяжко хвора, а смертельно небезпечно, коли вона про це не усвідомлю або не хоче знати.

Автор: Федір ОЛЕКСЮК, засновник першої в Україні анти колекторної компанії "Ваша Надія", голова координаційної ради антиколекторів та правозахисників "Ваша Надія"
Обговорити на форумі