2015 © Коломия ВЕБ Портал / info@kolomyya.org


повернутися на головну


Пошук:

 
  Форум
  Єпархія УГКЦ
  Бізнес каталог
  Інвестиції
  Історія
  Видатні особи
  Освіта
  Культура
  Медицина
  Коломийське МБТІ
  Місто. Влада
  Фотогалерея
  Відео
  Оголошення
  Туризм
  Горящі путівки
  Готелі
  Ресторани, кафе
  Дозвілля


переглянути каталог


Новини партнерів

Завантаження ...



 Ю.Молодій © 2000-2015

Gazeta Wyborcza: Тяжка доля греко-католиків у ПНР

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-07-31 04:06:08

Може б Свята Конгрегація змусила примаса Вишиньського [Wyszyński] ставитись до нас справедливіше і дбати про релігійні потреби вірних нашого обряду”.

Поручник Юзеф Мазусь [Józef Mazuś] з управління державної безпеки [Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego] у Гданському воєводстві повідомляв підлеглих у квітні 1954 року: “Для МДБ [Міністерства державної безпеки – Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP)] Василь Гринюк [Bazyli Hryniuk] (насправді Гриник [Hrynyk]) є запеклим українським фашистом, що втік із території Жешувського воєводства, змінивши ім’я на Блажей Гринєцкі [Hryniecki Błażej]. Тепер він займає високу посаду в конспіраційній мережі греко-католицької церкви, працюючи на користь ватиканської розвідки. Відтак, варто за будь-яку ціну здобути цільову агентуру з-посеред його контактів, відповідно використати до розробки вже наявну агентуру, яка має зв’язок із вище згаданим об’єктом”.

Інформації щодо священика вимагало центральне управління у Варшаві у зв’язку з підготовкою до його процесу. Відповідну заяву підписав в.o. директора третього департаменту МДБ полковник Лєон Анджеєвскі [Leon Andrzejewski] та директор слідчого департаменту підполковник Адам Хумер. Священика затримали 20 квітня у плебанії у селі Циганек [Cyganek] біля м. Нови-Двур-Ґданьскі [Nowy Dwór Gdański – місто в Поморському воєводстві. – Z].

У проекті плану слідства полковник Анджеєвскі [Andrzejewski] зазначив: “Головна думка: Гриник як свідок”. Доктор Ігор Галагіда [Igor Hałagida], історик із гданського відділення Інституту національної пам’яті [Instytut Pamięci Narodowej], автор документованого нарису біографії священика і найкращий знавець історії греко-католицької церкви у повоєнній Польщі, припускає, що Гриника мали використати під час процесу римо-католицьких ієрархів. Йшлося передовсім про примаса Стефана Вишиньського [Stefan Wyszyński], з яким Гриник підтримував постійний контакт.

До священика не застосовували фізичного насильства. Навпаки, пише Галагіда, може скластися враження, ніби боялися звинувачення, що зізнання з нього вибили. Ймовірно тому, коли під час одного з допитів у священика випав зуб, поручник Богуш [Bogusz] задокументував цей факт, який арештант підтвердив власним підписом.

Акт звинувачення священика Гриника складено на початку жовтня 1955 року. Його звинуватили в тому, що він “брав участь і особисто опрацював брехливі та наклепницькі звіти, які передавали до Ватикану”, дозволяв поховання і видавав фальшиві метрики для членів УПА, а також що отримав 10 тисяч доларів від керівника василіян отця Павла Пушкарського і кардинала Аугуста Хльонда [August Hlond] (попередника Вишиньського). Частину тих грошей він мав передати греко-католицьким священикам, а частину використати на власні потреби. Вирок був суворий: шість років ув’язнення і три роки позбавлення громадянських прав.

Покарання відбував у Вронках [Wronki – місто в Польщі, де знаходиться найбільша в’язниця. – Z]. У листі до кардинала Вишиньського, написаному через 15 років, він згадував: “Не обійшлося без пропозиції співпраці, переходу на православ’я та переманювання греко-католиків за собою”. За відмову його покарали карцером. На підставі амністії з квітня 1956 року вирок зменшили наполовину. 20 липня священик Гриник вийшов на свободу з річним випробувальним терміном.

Велика гра. У СРСР доля української греко-католицької церкви була вирішена у 1946 році. Так званий Львівський собор ухвалив рішення про приєднання греко-католиків до Російської православної церкви, що представили як ліквідацію Берестейської унії 1596 року. У старанно зрежисованих радянськими службами зборах взяли участь 300 делегатів, що представляли духівництво та прихожан львівської, івано-франківської єпархій та тієї частини перемишльської єпархії, що знаходилася в межах СРСР. Собор не був канонічним, бо не було на ньому митрополита Йосифа Сліпого та чотирьох інших єпископів, яких арештували роком раніше.

На підставі домовленостей між Польським комітетом національного визволення [PKWN] та урядом Української РСР із території Польщі виселили 500 тисяч українців. З Перемишля силою усунули обох греко-католицьких єпископів – ординарія Йосафата Коциловского та вікарія Григорія Лакоту. Єпископ Коциловскі помер незабаром у київській в’язниці, а єпископ Лакота – у таборі у Воркуті. У 2001 році як мученики за віру – разом із 25 іншими єпископами священиками та світськими особами – були визнані блаженними Іваном-Павлом ІІ.

Після “обміну населенням” у Польщі залишилося 200 тис. українців. У рамках акції “Вісла” 150 тисяч із них депортували на північні та західні землі. Для влади це остаточне вирішення української проблеми. Розпорошеним українцям заборонено було культивувати народні традиції та практикувати віру у греко-католицькому обряді. Влада визнала, що символічний акт переходу греко-католиків на православ’я не був потрібний – визнано, що греко-католицька церква в Польщі перестала існувати. Проблема, однак, залишилася. Більшість греко-католиків хотіли лишитись вірними своїй Церкві. Антиуніатських рішень Сталіна та його васалів не визнав Ватикан, який зобов’язав подбати про греко-католиків примасів Польщі, відтак проблема греко-католиків стала частиною відносин держава-церква.

Справа малої чисельно греко-католицької церкви в Польщі була важливим чинником у грі, яку вели чотири учасники: Кремль, який боровся з українським іредентизмом та “найважливішим форпостом” Ватикану, яким вважав греко-католицьку церкву; влада ПНР, для якої боротьба проти греко-католиків була службою на користь імперії і водночас аргументом, що польські комуністи представляли державний та національний інтерес; Польська Автокефальна Православна Церква з міркувань еклезіальних, політичних та парафіяльних; польська Римо-католицька церква, що розривалася між обов’язком надання допомоги слабшим братам у вірі, спогадами про польсько-український конфлікт під час Другої світової війни, антиукраїнськими настроями та бажанням перейняти греко-католицьке майно та вірних.

Ні – каїновому злочину. Священик Василь Гриник був ключовою постаттю у післявоєнній історії Української Греко-Католицької Церкви у Польщі.

Він народився 27 грудня 1896 р. у Кошелеві Жовківського повіту. Був одним із п’яти дітей у селянській сім’ї. Окрім нього духовний стан обрав брат Теодозій, а також сестра, імені якої ми не знаємо. Після закінчення гімназії у Львові був призваний до австро-угорського війська. Служив потім в Українській Галицькій Армії, збройних силах Західноукраїнської Народної Республіки.

На священика його висвятив 31 липня 1921 р. єпископ Коциловський. Він був послідовно вікарієм при катедральній парафії, духовним отцем у семінарії, викладачем, міським сповідником та викладачем закону Божого в українських професійних школах, суддею єпархіального Синодального Суду, членом Ради збереження чистоти віри та звичаїв, цензором релігійних видавництв, каноніком капітули, головним катедральним казначеєм і парохом катедри [у Перемишлі. – Z]. Створив інтернат ім. Св. Миколая для бідної молоді, їдальню для бідних та безробітних, опікувався водночас сиротинцем, яким керували черниці. За відданість душпастирській праці Пій ХІІ присвоїв йому титул таємного камергера.

Під час радянської окупації в 1939-41 роках уникнув репресій, хоча за непідтвердженими даними НКВД робила спробу завербувати його. Під час німецької окупації допомагав євреям, видаючи християнські метрики 24 єврейським дітям. Під час процесу в 1953 р. зізнався: “Навіть сам я підтримував одну єврейську родину – доктора Штайнгардта – яку пізніше розмістив під Закопаним, бо хтось, схоже, доніс, що я їх переховую”.

У червні 1943 року відправив службу Божу для добровольців дивізії СС “Галичина”. Під час слідства визнав: “Єпископ Коциловський доручив мені – як пароху катедри – підготувати польовий вівтар на місцевому стадіоні та зайнятися пов’язаними з цим заходами”. Священик Гриник не підтримував контактів із українським підпіллям. На підставі збережених матеріалів, пише Галагіда, важко окреслити його роль у польсько-українському конфлікті під час окупації та перших повоєнних років.

У звіті, написаному в березні 1948 р. до Ватикану для єпископа Івана Бучка, єдиного українського греко-католицького ієрарха в Європі, що залишився на свободі, писав: “Це кровопролиття має свої корені та причину на Волині, ще за німецької окупації, а рука тут була більшовицька. Розділяти та володарювати, не дозволити полякам і українцям створити єдиний антирадянський фронт. (…) Почалася там справжня і взаємна бійня. Гинули в ній не лише поляки, а й українці. (…) Тоді галицький греко-католицький єпископат видав своє історичне послання до вірних із нагадуванням і пересторогою щодо злочину Каїна”. Додам від себе, що за вбивство польського населення на Волині та у Східній Галичині несе відповідальність командування УПА, яке віддавало накази у цій справі.

Під кінець 1946 року папа Пій ХІІ призначив примаса Аугуста Глонда спеціальним делегатом Святого Престолу з питань східних обрядів. Після акції “Вісла” примас прийняв рішення надати греко-католицьким священикам право проводити богослужіння за своїм та латинським обрядом (біритуалізм), а також призначив їх вікаріями в римо-католицьких парафіях на північних і західних землях. Кандидат повинен був, однак, скласти іспит з латини та західної літургії, водночас одружені священики повинні були поселитись окремо від сімей. З цієї можливості скористалися більшість греко-католицьких священиків, але лише кілька почали відправляти служби за власним обрядом. Причиною було розпорошення вірних і страх перед репресіями. Апарат безпеки вважав решту 100 греко-католицьких священиків, що залишилися у Польщі, небезпечними політичними елементами – кожного священика реєстрували та опрацьовували під кутом співпраці з підпіллям, а також можливих контактів із Ватиканом та українською еміграцією на Заході.

Аудієнції не буде. Священик Гриник таємно виїхав із Перемишля. Переховувався в Кракові, а в березні 1947 року переїхав до Бєлянкі [Bielanka] біля Ґорліц [Gorlice], а згодом до Ханьчової [Hańczowа], замінивши місцевих греко-католицьких священиків. 1 квітня 1947 року кардинал Хльонд [Hlond] призначив священика головним вікарієм тієї частини перемиської єпархії, яка знаходилася в межах Польщі. Після виселення його повноваження закінчилися.

Під час акції “Вісла” священик Гриник перебував у Варшаві й до березня 1948 року виконував обов’язки вікарія у Брвінові [Brwinow] під Варшавою. Згодом за згодою примаса посів вакантне місце резидента в римо-католицькому костелі у м. Нови-Двур-Гданьскі і почав відправляти служби для переселених українців – мав індульт кардинала Хльонда на греко-католицькі богослужіння, який кардинал Вишиньскі продовжив, але лише до 1950 року. Він послався на постанову Конгрегації у справах східних церков: “Оскільки проведення служби Божої за двома різними обрядами одним і тим самим священиком викликає серед вірних латинського обряду небажане враження, слід застосовувати – за інструкцією Святої Конгрегації – один обряд, а саме латинський”. Священик Гриник не підкорився тій забороні і надалі правив за двома обрядами. На аудієнцію до кардинала не потрапив – ксьондз Антоні Бараняк [Antoni Baraniak] із секретаріату примаса вимагав письмового виклику, а Гриник мав тільки усну згоду. Обурений, він висловив протест у листі до кардинала: “Із розмови з ксьондзом Бараняком, з його непереконливих аргументів і безпідставних докорів (…) я зробив висновок, що він загалом не розуміє потреб вірних греко-католицького обряду, більше того, має упередження до (…) самого обряду”.

Коли в черговому листі до примаса священик Гриник виклав аргументи на користь біритуалізму, примас запевнив, що він особисто не має застережень, щоб греко-католицький священик відправляв службу для своїх вірних у костелі, але вона мусить відбуватися згідно з канонічним правом, інструкціями Ватикану, а також за погодженням із ректором костелу і за схвалення єпархіального (дієцезієнального) ординарія. Наступного дня лист, однак, анулювали. Примас вирішив дізнатись думку апостольських адміністраторів католицьких єпархій на західних і північних землях. Лише ґданьський адміністратор, Вронка [Wronka], побачив користь у проведенні греко-католицьких богослужінь. Едмунд Новіцкі [Edmund Nowicki] з Ґожова Вєлькопольского [Gorzow Wielkopolski] та Теодор Бенш [Teodor Bensch] із Ольштина [Olsztyn] були проти.

Примас лякає Ватикан. У середині 1952 року примас заборонив священику Гринику (а також священику Мирославу Ріпєцькому з Хжанова під Елком) біритуалізм. Він дозволив відправляти греко-католицькі богослужіння у визначених каплицях і з дозволу місцевих католицьких ієрархів. Священики могли сповідати і виголошувати казання українською мовою, але не могли хрестити, давати шлюб і відправляти похорони. Священик Гриник отримав дозвіл на проведення хрестин у західному обряді у “неочікуваних випадках”.

Священик Гриник осів у селі Циганек біля Нового Двору Ґданьського. Дозвіл на проведення греко-католицьких богослужінь отримав також у Битові [Bytow], але йому не вдалося організувати душпастирський осередок через опір влади. Не дозволено натомість до богослужінь у Банях Мазурських [Banie Mazurskie] та Квасові біля Слупська [Kwasow k. Słupska]. Коли священик Гриник намагався відновити богослужіння у Хломчі біля Санока [Hłomczа k. Sanoka], де далі жили українці, влада змусила до співпраці організатора його приїзду. Гриник вирішив не приїжджати туди більше, аби не наражати спільноту на репресії.

Сам священик перебував під пильним оком органів безпеки. Варшавське центральне управління створило фальшиву мережу Організації Українських Націоналістів. Два колишні члени УПА з “мережі”, яким священик Гриник зробив фальшиві метрики, зв’язали його зі своїм шефом “Зеноном” – агентом “Богуславом”, який обіцяв допомогти переслати до Ватикану звіти про ситуацію з Греко-Католицькою Церквою.

Меморіал був готовий на початку травня, у момент загострення конфлікту з примасом Вишиньским. Тон листа був гострий. “Може б Свята Конгрегація [з питань східних церков] змусила примаса, щоб ставився до нас справедливіше і переймався релігійними потребами вірних нашого обряду: або створивши 3-4 приходи в нашому обряді, або надавши кільком нашим священикам повноважень для надання шлюбу, хрещення дітей і (відправи) загальних богослужінь у нашому обряді. Могла б це зробити і сама Свята Конгрегація, оскільки примас нас загалом ігнорує і використовує свою посаду, щоб переслідувати нас, а вірних хотів би латинізувати та полонізувати. В реальності примас лякає Святий Престол, що як ми будемо опиратися, то нас вивезуть разом із вірними за кордон тощо. Але кілька наших священиків працює вже 5 років у нашому обряді, і ніхто з польської цивільної влади чи радянської не сказав поганого слова. Совєти задоволені тим, що розбили нашу церкву, що позбавили її організації і на рештки не звертають уваги”.

У 1954 році операція СБ закінчилася арештом кількадесят осіб, зокрема й духовенства. Слідчі цікавилися зв’язками священика Гриника та інших греко-католицьких священиків із ОУН та УПА, зв’язками польського єпископату та Ватикану з націоналістичним українським рухом у Польщі та в Радянському Союзі, “зв’язками Ватикану, а саме єпископа Бучка, з націоналістично-шпигунським осередком у Західній Німеччині”.

Священики як кадри СБ. Після виходу на свободу у 1956 році священик Гриник повернувся до Циганека. Від єпископа Міхала Клєпача [Michał Klepacz], що виконував під час ув’язнення примаса Вишиньського обов’язки голови Конференції єпископів, отримав дозвіл проводити греко-католицькі богослужіння, а також дозволив біритуалізм. Гриник долучився до праці греко-католицьких священиків, які виступали за легалізацію своєї церкви. Сприяла їм нова національна політика комуністів, найважливішим елементом якої було заснування санкціонованих товариств меншин.

Відлига у справах української меншини розпочалася наприкінці 1951 року. Влада створила комісію на чолі з віце-прем’єром Алєксандром Завадзьким [Aleksander Zawadzki], яка зайнялася з’ясуванням головних поселень українського населення, їхніх культурних та економічних потреб. Результати її праці були зафіксовані у постанові Політичного Бюро ЦК ПОРП від 4 квітня 1952 року.

У ній зазначено, що українське населення – частково православне, частково греко-католицьке – не надто часто ходить до місцевих римо-католицьких костелів. Існують православні парафії, де “попи загалом лояльно ставляться до держави, і відповідно впливають на населення”. Однак переважно серед греко-католиків відбуваються таємні богослужіння і таємно відзначають свята за східним обрядом. Відтак рекомендовано “категорично знищувати організоване націоналістичною агентурою греко-католицьке підпілля”.

Дії влади збіглися в часі з акцією Православної церкви, яка в червні 1951 року отримала нового голову – митрополита Макарія (Оксіюка), що раніше був львівським та тернопільським архієпископом. У листі до митрополита Ніколая з московського патріархату Макарій стверджував, що польська влада недооцінює уніатську проблему на західних землях. На його думку, вірних можна легко перетягнути до Православної церкви, але проблемою є 100 священиків, яких Католицька церква утримує “як кадри для відновлення унії на Західній Україні, а також в інших місцях”.

З позицією Макарія ознайомилася влада Радянського Союзу – інтерес Кремля безумовно вплинув на суть постанови політбюро польської партії від 4 квітня 1952 року, на підставі якої Православна церква отримувала допомогу держави у місійній акції серед греко-католиків. У 1952-54 роках на північних та західних землях утворили 15 православних парафій або філій вже існуючих парафій.

Серед українського населення найбільші надії, пов’язані з процесом десталінізації, давав установчий з’їзд Українського суспільно-культурного товариства [Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego] у червні 1956 року. Конгрес перетворився на автентичний форум українського населення. Найчастіше повторювалися вимоги повернення на давні місця поселення та відновлення греко-католицької церкви. Наприкінці листопада правління УСКТ (що складалося переважно з членів ПОРП) надіслало до Управління з питань релігій [Urzędzie do spraw Wyznań] меморіал у справі греко-католиків.

Вимоги греко-католиків. За посередництва Управління з питань релігій українці зверталися до Спільної комісії уряду та єпископату з проханням відновлення Греко-католицької церкви, призначення апостольського адміністратора греко-католицького обряду з місцеперебуванням у Перемишлі, повернення Римо-католицькою церквою греко-католицьких катедр у Перемишлі та Саноку, а також греко-католицьких церков, які після 1945 року стали римо-католицькими костелами.

Меморіал потрапив на благодатний ґрунт. У своєму звіті у січні 1957 року керівник Управління з питань релігій Єжи Штахельскі [Jerzy Sztachelski] похвалив “відповідальних діячів Українського суспільно-культурного товариства”, які під впливом народних настроїв відмовились “доручити душпастирську опіку” над греко-католицьким населенням православній церкві. Їхній “реалізм” випливав, на думку Штахельського, з браку відповідних кадрів серед православних священиків, а також із “безпорадності” митрополита Макарія.

Штахельскі визнав недоцільним анулювати декрет від 23 вересня 1949 року про конфіскацію майна Греко-католицької церкви, оскільки це дало б можливість анулювати декрет, виданий двома роками раніше, про конфіскацію майна українських фізичних та юридичних осіб. Єдиним вирішенням мало бути створення нових церков, які не мали б права розраховувати на конфісковане майно. Відтак влада не погоджувалася на відновлення перемиської єпархії та апостольської адміністрації Лемківщини, а також на повернення власності, але допускала створення греко-католицької церковної організації на умовах декрету, виданого наприкінці грудня 1956 року, який визначав компетенції влади під час створення і комплектування структур Римо-католицької церкви.

Керівники товариства пропонували співпрацю греко-католицьким священикам, але безуспішно. Священик Гриник мав дуже обмежену довіру до організації, якою керували члени партії, не хотів також конфліктувати з примасом. У скерованому до кардинала меморандумі 28 листопада греко-католицьке духовенство вимагало відновлення перемиської єпархії та апостольської адміністрації Лемківщини, а якщо це не буде можливо – призначення генеральних вікаріатів або вікаріату для вірних на північних та західних землях. Вони запропонували створення мережі парафій (“а не представництв чи ректоратів”) в окремих воєводствах, а також дозволу для греко-католицьких священиків відправляти служби у церквах, які перейняла Римо-католицька церква на південно-східних землях, а також у католицьких храмах на півночі та заході краю.

Примас прийняв священика Гриника наприкінці січня 1957 року. Найважливішою домовленістю була згода на з’їзд греко-католицьких священиків. Запрошення надіслали 25 зареєстрованим тоді священикам, опрацювали програму конференції, а також попередні домовленості, з яких важливе значення мало прохання про доповнення складу перемиської капітули, тобто найважливішої за відсутності єпископа єпархіальної інституції.

Далі, однак, справи пішли в несподіваному напрямі. Примас переніс конференцію з лютого на кінець березня, пояснюючи це спротивом влади, схвильованої публікаціями про становище греко-католиків в українській еміграційній пресі. В середині березня кардинал знову прийняв Гриника і священика Миколу Денька з Кракова. Він вислухав їхні вимоги, а також розповів про свою зустріч із прем’єром Юзефом Циранкєвічем [Józef Cyrankiewicz]. Керівник уряду представив витяги з еміграційної української преси і закинув кардиналові нелояльність. У відповідь примас презентував численні листи вірних, які вимагали богослужінь за своїм обрядом. Обмін думками закінчився висновком Циранкєвіча, що “на східних теренах не можна проводити жодних змін, а на західних та північних може відбуватися все з його [примаса] волі”.

Клин для вас і для нас. У цій ситуації примас повідомив, що відкладає конференцію “до часу, коли настрої заспокояться”, який, за його переконання, ніколи не настав. Примас до кінця життя не зустрівся з усіма греко-католицькими священиками, для яких виконував функцію спеціального делегата Святійшого Престолу. Гриникові та Деньку він доручив приготувати перелік душпастирських осередків, де, починаючи з Великодня, могли б відбуватися регулярні богослужіння. Список 20 місцевостей разом із іменами священиків, що їх обслуговують, ще того самого дня потрапив до секретаріату примаса.

За тиждень справу обговорювали під час засідання Головної комісії єпископату, результати обговорення викладено в листі кардинала до ординаріїв дієцезій у Ґожові Вєлькопольському, Кракові, Ольштині та Вроцлаві. Ієрархи перелік схвалили, погоджуючись – за винятком ґожовського адміністратора єпископа Теодора Бенша [Teodora Benscha] – виділити храми на потреби греко-католиків.

Греко-католицьким священикам примас, однак, не розповів правди. Опис його зустрічі з Циранкєвічем ми знаємо лише зі звітів уніатських священиків, бо інші перекази мовчать щодо того, чи йшлося під час розмови про греко-католиків. Вона відбулася 14 січня, перед першою аудієнцією, наданою священикам Гриникові та Деньку. З ініціативою зустрічі виступив прем’єр, якому залежало на заклику Єпископатом до голосування на виборах до Сейму. Взамін він обіцяв поступки для Церкви. Чергова зустріч із Циранкєвічем, який супроводжував Владислава Гомулку [Władysław Gomułka], відбулася лише 1 травня, за кілька днів до від’їзду ієрарха до Риму.

Греко-католицька проблема була надто дрібною, аби в розмові на предмет ціни, яку влада була готова заплатити за підтримку примаса, взагалі її піднімати. Якщо, звісно, не зробив того сам зацікавлений. Якби примас поставив тоді питання відновлення греко-католицького обряду, команда Гомулки пішла б на певні поступки.

Після грудня 1970 року греко-католики надіслали до нової правлячої команди петицію щодо відновлення їхньої церкви. У травні 1971 року керівник Управління з питань релігій Алєксандер Скаржиньскі пояснював віце-прем’єрові Вінценту Краську [Wincenty Kraśko], що питання відновлення греко-католицької церкви у ПНР не є новим. “Схожі петиції та меморіали надсилали після жовтня 1956 року і до державної влади, і до кардинала Вишиньського, який тоді не зреагував, тобто не зробив жодних кроків перед державною владою, натомість надав кільком греко-католицьким священикам дозвіл відправляти богослужіння за двома обрядами – латинським та грецьким. Ці меморіали були опубліковані в українській еміграційній пресі на Заході, але не отримали жодного розголосу ані в країні, ані за кордоном. Влада ж, враховуючи фактичний та юридичний стан цієї справи, зайняла негативну позицію”.

Скаржиньскі не брехав. 5 квітня 1957 року Броніслав Домбровскі [Bronisław Dąbrowski] з секретаріату Конференції єпископів розмовляв із заступником директора Управління з питань релігій Яном Лєхом [Jan Lech] щодо чергового засідання Спільної комісії уряду та єпископату. Важливого, бо організованого напередодні виїзду примаса до Ватикану. Лєх запропонував, щоб серед висновків комісії опинився запис, що єпископатові не залежить на вирішенні справи відновлення греко-католицької церкви. Домбровскі зазначив: “Відхилив це рішуче, оскільки пан Лєх, опираючись на вірогідність такої ситуації, хотів би повідомити зацікавлених священиків, що оскільки єпископатові не залежить на вирішенні цієї справи, Управління не може дати їй хід і вирішити”.

Зважаючи на заперечення, Лєх запропонував своєрідний контракт. Держава не могла ігнорувати підпільної діяльності греко-католицького духовенства. Влада, переконував він, “має тут аспект політичний, а Церква – народно-релігійний. Одностороннє вирішення справи є небажаним. Ми б не хотіли, щоб церковне керівництво прийняло рішення за нашою спиною, і ми лояльно не хочемо приймати рішення окремо від позиції та думки примаса як делегата Апостольської столиці у справах греко-католиків”. Він запропонував, щоб для греко-католиків “не створювали надбудови – ієрархії, бо це було б клином, як для вас, так і для нас. На нашу думку, можна було б навіть у більших скупченнях вірних обряду погодитись на душпастирські осередки, але щоб це були не самостійні юридичні особи, а включені до римо-католицьких душпастирських одиниць осередки, щось на кшталт представницьких вікаріатів. Ці осередки були б підпорядковані юрисдикції римо-католицьких єпископів”. Слово “вікаріати” у пропозиції Лєха було важливим, оскільки на їх заповнення не потрібна була згода представників влади, необхідна у випадку призначення священиків, а також вищих церковних ієрархів. Греко-католицька проблема ставала, відтак, внутрішньою справою Католицької церкви, але виключно для задоволення елементарних культурних потреб. Решта було політикою.

Автор: Мирослав Чех [Miroslaw Czech]
Назва оригіналу: Niedola grekokatolików w PRL
Джерело: Gazeta Wyborcza, 17.07.2009
Зреферував Омелян Радимський, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
При використанні матеріалів обов'язкове посилання на Коломия ВЕБ Портал

 

Tweet

архів розділу "Публіцистика та Аналіз"

2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910 1909 1908 1907 1906 1905 1904 1903 1902 1901 1900 1899 1898 1897 1896 1895 1894 1893 1892 1891 1890 1889 1888 1887 1886 1885 1884 1883 1882 1881 1880 1879 1878 1877 1876 1875 1874 1873 1872 1871 1870 1869 1868 1867 1866 1865 1864 1863 1862 1861 1860 1859 1858 1857 1856 1855 1854 1853 1852 1851 1850 1849 1848 1847 1846 1845 1844 1843 1842 1841 1840 1839 1838 1837 1836 1835 1834 1833 1832 1831 1830 1829 1828 1827 1826 1825 1824 1823 1822 1821 1820 1819 1818 1817 1816 1815 1814 1813 1812 1811 1810 1809 1808 1807 1806 1805 1804 1803 1802 1801 1800 1799 1798 1797 1796 1795 1794 1793 1792 1791 1790 1789 1788 1787 1786 1785 1784 1783 1782 1781 1780 1779 1778 1777 1776 1775 1774 1773 1772 1771 1770 1769 1768 1767 1766 1765 1764 1763 1762 1761 1760 1759 1758 1757 1756 1755 1754 1753 1752 1751 1750 1749 1748 1747 1746 1745 1744 1743 1742 1741 1740 1739 1738 1737 1736 1735 1734 1733 1732 1731 1730 1729 1728 1727 1726 1725 1724 1723 1722 1721 1720 1719 1718 1717 1716 1715 1714 1713 1712 1711 1710 1709 1708 1707 1706 1705 1704 1703 1702 1701 1700 1699 1698 1697 1696 1695 1694 1693 1692 1691 1690 1689 1688 1687 1686 1685 1684 1683 1682 1681 1680 1679 1678 1677 1676 1675 1674 1673 1672 1671 1670 1669 1668 1667 1666 1665 1664 1663 1662 1661 1660 1659 1658 1657 1656 1655 1654 1653 1652 1651 1650 1649 1648 1647 1646 1645 1644 1643 1642 1641 1640 1639 1638 1637 1636 1635 1634 1633 1632 1631 1630 1629 1628 1627 1626 1625 1624 1623 1622 1621 1620 1619 1618 1617 1616 1615 1614 1613 1612 1611 1610 1609 1608 1607 1606 1605 1604 1603 1602 1601 1600 1599 1598 1597 1596 1595 1594 1593 1592 1591 1590 1589 1588 1587 1586 1585 1584 1583 1582 1581 1580 1579 1578 1577 1576 1575 1574 1573 1572 1571 1570 1569 1568 1567 1566 1565 1564 1563 1562 1561 1560 1559 1558 1557 1556 1555 1554 1553 1552 1551 1550 1549 1548 1547 1546 1545 1544 1543 1542 1541 1540 1539 1538 1537 1536 1535 1534 1533 1532 1531 1530 1529 1528 1527 1526 1525 1524 1523 1522 1521 1520 1519 1518 1517 1516 1515 1514 1513 1512 1511 1510 1509 1508 1507 1506 1505 1504 1503 1502 1501 1500 1499 1498 1497 1496 1495 1494 1493 1492 1491 1490 1489 1488 1487 1486 1485 1484 1483 1482 1481 1480 1479 1478 1477 1476 1475 1474 1473 1472 1471 1470 1469 1468 1467 1466 1465 1464 1463 1462 1461 1460 1459 1458 1457 1456 1455 1454 1453 1452 1451 1450 1449 1448 1447 1446 1445 1444 1443 1442 1441 1440 1439 1438 1437 1436 1435 1434 1433 1432 1431 1430 1429 1428 1427 1426 1425 1424 1423 1422 1421 1420 1419 1418 1417 1416 1415 1414 1413 1412 1411 1410 1409 1408 1407 1406 1405 1404 1403 1402 1401 1400 1399 1398 1397 1396 1395 1394 1393 1392 1391 1390 1389 1388 1387 1386 1385 1384 1383 1382 1381 1380 1379 1378 1377 1376 1375 1374 1373 1372 1371 1370 1369 1368 1367 1366 1365 1364 1363 1362 1361 1360 1359 1358 1357 1356 1355 1354 1353 1352 1351 1350 1349 1348 1347 1346 1345 1344 1343 1342 1341 1340 1339 1338 1337 1336 1335 1334 1333 1332 1331 1330 1329 1328 1327 1326 1325 1324 1323 1322 1321 1320 1319 1318 1317 1316 1315 1314 1313 1312 1311 1310 1309 1308 1307 1306 1305 1304 1303 1302 1301 1300 1299 1298 1297 1296 1295 1294 1293 1292 1291 1290 1289 1288 1287 1286 1285 1284 1283 1282 1281 1280 1279 1278 1277 1276 1275 1274 1273 1272 1271 1270 1269 1268 1267 1266 1265 1264 1263 1262 1261 1260 1259 1258 1257 1256 1255 1254 1253 1252 1251 1250 1249 1248 1247 1246 1245 1244 1243 1242 1241 1240 1239 1238 1237 1236 1235 1234 1233 1232 1231 1230 1229 1228 1227 1226 1225 1224 1223 1222 1221 1220 1219 1218 1217 1216 1215 1214 1213 1212 1211 1210 1209 1208 1207 1206 1205 1204 1203 1202 1201 1200 1199 1198 1197 1196 1195 1194 1193 1192 1191 1190 1189 1188 1187 1186 1185 1184 1183 1182 1181 1180 1179 1178 1177 1176 1175 1174 1173 1172 1171 1170 1169 1168 1167 1166 1165 1164 1163 1162 1161 1160 1159 1158 1157 1156 1155 1154 1153 1152 1151 1150 1149 1148 1147 1146 1145 1144 1143 1142 1141 1140 1139 1138 1137 1136 1135 1134 1133 1132 1131 1130 1129 1128 1127 1126 1125 1124 1123 1122 1121 1120 1119 1118 1117 1116 1115 1114 1113 1112 1111 1110 1109 1108 1107 1106 1105 1104 1103 1102 1101 1100 1099 1098 1097 1096 1095 1094 1093 1092 1091 1090 1089 1088 1087 1086 1085 1084 1083 1082 1081 1080 1079 1078 1077 1076 1075 1074 1073 1072 1071 1070 1069 1068 1067 1066 1065 1064 1063 1062 1061 1060 1059 1058 1057 1056 1055 1054 1053 1052 1051 1050 1049 1048 1047 1046 1045 1044 1043 1042 1041 1040 1039 1038 1037 1036 1035 1034 1033 1032 1031 1030 1029 1028 1027 1026 1025 1024 1023 1022 1021 1020 1019 1018 1017 1016 1015 1014 1013 1012 1011 1010 1009 1008 1007 1006 1005 1004 1003 1002 1001 1000 999 998 997 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 951 950 949 948 947 946 945 944 943 942 941 940 939 938 937 936 935 934 933 932 931 930 929 928 927 926 925 924 923 922 921 920 919 918 917 916 915 914 913 912 911 910 909 908 907 906 905 904 903 902 901 900 899 898 897 896 895 894 893 892 891 890 889 888 887 886 885 884 883 882 881 880 879 878 877 876 875 874 873 872 871 870 869 868 867 866 865 864 863 862 861 860 859 858 857 856 855 854 853 852 851 850 849 848 847 846 845 844 843 842 841 840 839 838 837 836 835 834 833 832 831 830 829 828 827 826 825 824 823 822 821 820 819 818 817 816 815 814 813 812 811 810 809 808 807 806 805 804 803 802 801 800 799 798 797 796 795 794 793 792 791 790 789 788 787 786 785 784 783 782 781 780 779 778 777 776 775 774 773 772 771 770 769 768 767 766 765 764 763 762 761 760 759 758 757 756 755 754 753 752 751 750 749 748 747 746 745 744 743 742 741 740 739 738 737 736 735 734 733 732 731 730 729 728 727 726 725 724 723 722 721 720 719 718 717 716 715 714 713 712 711 710 709 708 707 706 705 704 703 702 701 700 699 698 697 696 695 694 693 692 691 690 689 688 687 686 685 684 683 682 681 680 679 678 677 676 675 674 673 672 671 670 669 668 667 666 665 664 663 662 661 660 659 658 657 656 655 654 653 652 651 650 649 648 647 646 645 644 643 642 641 640 639 638 637 636 635 634 633 632 631 630 629 628 627 626 625 624 623 622 621 620 619 618 617 616 615 614 613 612 611 610 609 608 607 606 605 604 603 602 601 600 599 598 597 596 595 594 593 592 591 590 589 588 587 586 585 584 583 582 581 580 579 578 577 576 575 574 573 572 571 570 569 568 567 566 565 564 563 562 561 560 559 558 557 556 555 554 553 552 551 550 549 548 547 546 545 544 543 542 541 540 539 538 537 536 535 534 533 532 531 530 529 528 527 526 525 524 523 522 521 520 519 518 517 516 515 514 513 512 511 510 509 508 507 506 505 504 503 502 501 500 499 498 497 496 495 494 493 492 491 490 489 488 487 486 485 484 483 482 481 480 479 478 477 476 475 474 473 472 471 470 469 468 467 466 465 464 463 462 461 460 459 458 457 456 455 454 453 452 451 450 449 448 447 446 445 444 443 442 441 440 439 438 437 436 435 434 433 432 431 430 429 428 427 426 425 424 423 422 421 420 419 418 417 416 415 414 413 412 411 410 409 408 407 406 405 404 403 402 401 400 399 398 397 396 395 394 393 392 391 390 389 388 387 386 385 384 383 382 381 380 379 378 377 376 375 374 373 372 371 370 369 368 367 366 365 364 363 362 361 360 359 358 357 356 355 354 353 352 351 350 349 348 347 346 345 344 343 342 341 340 339 338 337 336 335 334 333 332 331 330 329 328 327 326 325 324 323 322 321 320 319 318 317 316 315 314 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
2005

Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…

"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…

ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…

Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.

Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої. Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.

Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах

Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік

У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.

За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).

ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.

 
товари для дітей товари для відпочинку - Kapitan.ua

Новини та Події

усі публікації  


Новини партнерів