друкувати


Прикарпаття: Виставка робіт жінок-політв'язнів, створених у вигнанні

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-06-09 03:03:45
У музеї визвольних змагань Прикарпатського краю відкрилася виставка, присвячена жінкам, які здобували волю України в лавах ОУН-УПА, а потім були багаторічними в'язнями сталінських і совєтських таборів.

Тепер екскурсоводи не приводять у музей визвольних змагань туристів, а даремно. Гості з Донецька, Луганська, Запоріжжя та інших міст із задоволенням відвідують кав'ярню "Бункер", мабуть, не відмовилися б і від огляду таких експозицій, ще й гроші б заплатили.

Виставка, присвячена жінкам-політв'язням — найзворушливіша з усієї експозиції. Різноманітні роботи, створені в жахливих умовах, практично без належних інструментів — не мають ціни. У цьому переконаний і Степан Каспрук, директор музею визвольних змагань Прикарпатського краю.

Постійно педагоги і представники влади наголошують на патріотичному вихованні молоді та цінності краєзнавства. Для учнів старших класів та студентів відвідання цієї виставки було б дуже повчальним. Кожен експонат має дивну, а часом і неймовірну долю.

"Були присутні з другої школи діти, але вони були настільки втомлені, я дивилася по їхніх очах, що їм байдуже, — з жалем говорить Розалія Шевчук, голова Всеукраїнського товариства політв'язнів і репресованих. — Деякі, одиниці — то були зацікавлені. Пробігли так, але щоб підійшли і якесь запитання дали — цього не було".

Всі експонати тут дивують і зворушують. Є серед них вершник на конику, який намалювали батьки-політв'язні для свого синочка, тепер відомого на Прикарпатті дослідника і краєзнавця Юрія Манюха.

Вишивки, листівки, шахи, альбомчики, закладки для книжок, серветочки, подушечки, сорочки — асортимент табірних виробів чималий. Особливо сприймаються роботи на релігійну тему. Лики святих, вишиті кісткою риби, допомагали жінкам витримати довгі роки тяжкої праці.

Є надія, що свідома українська молодь громадських організацій знайде час відвідати саме цю виставку і поглянути в очі тим, які навічно залишилися молодими, і тим, що зуміли дожити, вижити, щоб розповісти правду, повідомляє ОТБ Галичина.

Обговорити на форумі