друкувати


В горах врятована група туристів

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-06-01 05:28:01
У прикарпатських гірських рятувальників, літо, без сумніву, гаряча пора. Бо у цю пору стає надто багато гарячих голів, котрі хочуть випробувати на собі дикий гірський екстрім. На жаль, з ризиком для власного здоров’я і життя.

Як це сталося з групою туристів з Житомирської області, котра суботньої днини 30 травня вирішила підкорити Говерлу. У самому бажанні не було нічого поганого, от тільки, як з’ясувалося пізніше 7 хлопців та 2 дівчини віком від 14 до 19 років, зовсім не були готові до непростих гірських реалій, повідомляє центр пропаганди ГУ МНС в Івано-Франківській області.

До того, ж вони не зареєструвалися на гірському контрольно-пропускному пункті, що є обов’язковою умовою подорожі в горах, а свої речі залишили на контрольно-пропускному пункті національного парку. Судячи з усього, прогулянка горами видавалася їм легкою і цікавою, чимось на кшталт променаду центральним бульваром великого міста.

Але гори внесли свої корективи. Коли група почала спускатися з Говерли, різко змінилися погодні умови: над місцевістю завис густий туман, видимість стала нульовою, пішов дощ з снігом, температура знизилася до двох градусів тепла. Втративши орієнтацію, туристи пішли іншою стежкою у бік Закарпаття. Коли вони остаточно зрозуміли, що заблудилися, почали телефонувати рятувальникам. І вже о 18.50 5 рятувальників Ворохтянського гірського пошуково-рятувального пункту вирушили на пошуки заблукалих. Пізніше до них доєдналися ще рятувальники Яремчанського ГПРП та Івано-Франківського ГПРЗ.

Але молоді люди настільки не орієнтувалися на місцевості, що за їхніми описами неможливо було визначити район їх перебування. Отож, попри інтенсивні пошуки, рятувальники одночасно, так би мовити, вели туристів по телефону, наказуючи нікуди не сходити зі стежки, якою вони рухаються. У протилежному разі, зважаючи на стан заблукалих, непрості погодні умови та сутінки, нещастя було б неминуче. Адже група перебувала майже на межі фізичних та психічних можливостей, про це свідчили крики дівчат по телефону: Рятуйте нас! Ми замерзаємо! Вишліть за нами гелікоптер!...

Коли блукальці дійшли до лісу, рятувальники наказали їм зупинитися, розпалити вогнище – на щастя, ті мали чим – і чекати на допомогу. Водночас, перевіривши всі можливі місця, прикарпатським рятувальним стало зрозуміло, що на території Прикарпаття, туристів немає.

Відразу про групу були проінформовані закарпатські колеги – рятувальники Рахівського та Говерлянського гірських пошуко-рятувальних пунктів Закарпаття.

Саме вони знайшли молодих людей на світанку наступного дня у районі ущелини Гропа Рахівського району. Замерзлих, голодних, переляканих, мокрих, але живих. Їх відразу напоїли, нагодували, довели до села Лазенщини та посадили на потяг до Ворохти... Так об’єднаними зусиллями рятувальників двох областей, була знайдена заблукала група туристів, чиє перебування в горах, принесло стільки клопоту і вартувало таких інтенсивних пошуків.

На переконання рятувальників, ще однієї такої ночі в горах, туристи б не витримали: переохолодження та виснаження зробили б свою чорну справу. Та й навряд, чи самі дівчата й хлопці захочуть після цієї пригоди вирушати у гори, хочеться вірити, що ця історія їх багато чому навчила.

Отож, вирушаючи в гори, завжди варто пам’ятати, що гори не вибачають легковажності. Головне управління МНС в Івано-Франківській області вкорте звертається до всіх любителів відпочинку в горах бути обережними і дотримуватись правил безпечної поведінки під час перебування в гірській місцевості

Обговорити на форумі