друкувати


Зворотний бік Юлиної тисячі

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-05-28 03:31:29
Бенкет під час чуми! Вже через кілька днів вкладники Ощадбанку СРСР зможуть отримати по заповітній тисячі гривень. Принаймні, виконувач обов’язків міністра фінансів Ігор Уманський заявив, що виплати мають розпочатися на початку червня.

Повернення вкладів Ощадбанку СРСР було одним із пунктів передвиборної програми Блоку Юлії Тимошенко. І, схоже, Кабінет Міністрів не відступився від цієї ідеї і тепер, у період фінансово-економічної кризи, коли державний монополіст "Нафтогаз" перебуває на межі банкрутства, курс гривні, хоча і називають стабільним, але ця стабільність надто хитка, а бюджетну дірку значною мірою планують латати позикою від Міжнародного валютного фонду.

Кілька днів тому уряд ухвалив постанову про виділення з державного бюджету 250 мільйонів гривень. Із цієї суми 87 мільйонів мають піти на виплати компенсацій, тим, хто не встиг їх отримати минулого року. Решта – вже на другу чергу виплати заборгованостей Ощадбанку СРСР. За словами виконувача обов’язків міністра фінансів Ігоря Уманського, гроші (по тисячу гривень) почнуть виплачувати вже в червні.

Отримав тисячу – чекай її знецінення?

Що таке тисяча гривень? Сьогодні це навіть не 200 доларів, як було торік, а трохи більше 130, якщо рахувати за курсом НБУ. За цю суму можна купити приблизно 25 кілограмів вареної ковбаси, або ж 20 кілограмів найдешевшого твердого сиру. Словом, погоди у сімейному бюджеті це не зробить. Однак, на рівень інфляції може вплинути, зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин.

"Це гарна демонстрація доброго іміджу, а ніяк не більше. Це може відобразитися на рівні інфляції, – каже пан Юрчишин, – Набагато важливіше, щоб ресурси безпосередньо вкладалися у відновлення економіки, а не перерозподіл обмежених ресурсів, які не призводять до покращення економічних показників".

250 мільйонів не вплинуть на валютний курс

Утім, на думку багатьох експертів, незважаючи на те, що на ринок буде викинута гривнева маса, це навряд чи вплине на валютний курс. По-перше, за останній рік населення збідніло, тож навряд чи люди побіжать скуповувати долар. А по-друге, сума, яка виділяється з бюджету, а це 250 мільйонів гривень, надто мала.

"250 мільйонів гривень для фінансової системи України – це дуже мала сума, вважає економічний експерт Олександр Охріменко. – Загальна сума коштів, які є на руках у населення, – це 200 мільярдів гривень готівкою. Тож якщо до 200 мільярдів ми додамо оцих 200 мільйонів, це ніяк вплинути не може".

Звідки ж Кабінет Міністрів братиме гроші на виплати? Експерти не виключають, що Національному банку України вкотре доведеться викуповувати облігації за їхньою номінальною вартістю, тобто, робити емісію. До речі, від початку року облігацій було продано уже на суму близько 10 мільярдів гривень, повідомляє Радіо Свобода.

Обговорити на форумі