друкувати


Новий грип: портрет без паніки

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-05-14 03:20:46
Борючись з новим видом грипозної інфекції всіма дієвими засобами, медики закликають адекватно оцінювати ситуацію й не роздмухувати істерію.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) з кожним днем підтверджує нові випадки захворювання на грип A/H1N1 у все більшій кількості країн. За останніми даними, ця інфекція вразила 5251 людину більш ніж у 30 країнах. На цьому тижні вірус зафіксували у Фінляндії, Японії та Кубі.

В епіцентрі спалаху – Мексиці і США – виявлено відповідно 2059 та 2600 випадків нового грипу. Найбільше постраждала Мексика, де ВООЗ підтвердила 56 летальних випадків унаслідок хвороби.

У всьому світі вживають безпрецедентні заходи безпеки для запобігання розповсюдження вірусу, які є досить дієвими. У більшості країн зафіксовані по одному-два випадки цього захворювання у людей, які побували в Північній Америці.

З початку травня тема поширення нового вірусу грипу міцно прикувала до себе увагу всіх ЗМІ. Надмірне фокусування медіа на проблемі, які постійно розповідають про небезпеку пандемії, вже почала дратувати їхню аудиторію. Люди стомилися від нагнітання ситуації, небезпідставно вбачаючи у цьому і чиїсь бізнес-інтереси.

Медики ж наголошують – небезпека серйозна, як і з будь-якою іншою інфекцією, але треба адекватно оцінювати ситуацію, розрізняючи реальний стан справ і можливість певного розвитку подій. "Це слід сприймати як чергову інфекцію, як загрозу для здоров’я людей, але не робити з цього істерії", – зазначає Микола Поліщук, голова Національної ради з питань охорони здоров’я.

Чого бояться вчені

Наука почала досліджувати віруси з кінця ХІХ ст. На сьогодні, за словами Ірини Дзюблик, завідувача кафедрою вірусології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, відкрито близько 300 вірусів різних родин, які здатні викликати серед людей спалахи, епідемії й пандемії певної хвороби з летальними випадками. "Тому акцентувати увагу на одному вірусі не зовсім правильно", – каже український вірусолог.

Щороку у світі, за інформацією ВООЗ, від гострих респіраторних та кишкових інфекцій помирає 10-13 млн. чоловік, від СНІДу – 2-2,5 млн., від гепатиту В – близько 2 млн. Сезонний грип, активуючись восени і взимку, кожного року охоплює 10-20% населения планети. Від цієї інфекції помирає близько 200-250 тис. осіб.

Чому ж тоді експерти ВООЗ висловлюють таку занепокоєність появою нового штаму грипу? Уся справа у негативному досвіді попереднього століття й непередбачуваних швидких мутаціях самого вірусу грипу.

Найтяжчих втрат від грипу людство зазнало під час пандемії 1918 року. Тоді, за різними даними, померло від 20 до 50 млн. осіб. Людство вперше зіткнулося з пандемією цієї хвороби. Тоді медицина ще не мала відповідних методів лікування й препаратів з противірусною дією, бо людський вірус грипу був відкритий і описаний лише на початку 1930-х років. Люди переважно помирали від ускладнень після грипу – важких пневмоній.

"Вірус послаблює організм і провокує бактеріальну інфекцію, яка завершується септичним шоком, – наголошує Микола Співак, завідувач відділу проблем інтерферону та імуномодуляторів Інституту мікробіології і вірусології імені Заболотного. – Унаслідок цього і помирають люди".

З кожною новою пандемією – 1957-го, 1968-го й 1977 року – кількість летальних випадків зменшувалася. Вчені виявляли все нові й нові особливості вірусу грипу та удосконалювали методи боротьби з цим інфекційним збудником. Основна його небезпека полягає у непередбачуваних змінах.

З вірусами грипу постійно відбуваються мутації. Ця інфекція вражає не лише людей, але й коней, свиней, мишей, птахів. Людина ним може заразитися від тварин, але такі випадки поодинокі. Найбільш небезпечні штами, де відбулися кардинальні генні мутації і які поєднали в собі гени вірусів людини, птахів, свиней. Якщо такий вірус набуде здатності передаватися від людини до людини, поява потужної пандемії неминуча.

"Якщо пандемія виникне, кількість хворих становитиме мільярди людей, – каже Ірина Дзюблик. – Кількість летальних випадків зросте у 4-5 разів порівняно зі звичайною епідемією грипу".

Вчені чекають на появу нової пандемії вже 30 років. Коли вона виникне і який штам грипу буде збудником захворювання, ніхто спрогнозувати не може.

Кілька років тому експерти ВООЗ передбачали, що ним може стати високопатогенний пташиний грип H5N1, спалах якого був зафіксований в Азії і яким заразилося кілька сотень людей. Однак завдяки вжитим заходам удалося уникнути розповсюдження цього штаму. До того ж він не набув здатності передаватися від людини до людини.

Тепер медики усього світу спрямовують зусилля на боротьбу зі штамом A/H1N1. Зараз він активно вивчається. Уже з’ясовано, що його геном утворився внаслідок серйозної мутації – у ньому виявили гени пташиного, свинячого й людського грипу.

Зиск від паніки

Висвітлення проблеми нового грипу, як і пташиного грипу H5N1 у 2005-2006 роках, привело до панічних настроїв серед населення тих країн, де були зафіксовані випадки захворювання.

Спочатку новий штам називали свинячим грипом, потім експерти ВООЗ офіційно перейменували його на новий грип A/H1N1, щоб не було асоціації зі свинями, у популяції яких ветеринарна служба Мексики цього збудника не виявила.

У напруженій ситуації у суспільстві через нову інфекцію яскраво проглядаються інтереси окремих галузей промисловості. Найбільший зиск з цього має фармацевтичний бізнес. "Я згадую слова одного зі своїх колег, який недавно повернувся із Сан-Франциско, – каже Микола Поліщук. – Він сказав, що за 3 дні антивірусні препарати зросли в ціні в 4 рази – з 25 до 100 доларів".

Певні дивіденди намагаються отримати й представники агропромислового бізнесу, зокрема через заборону ввезення свинини з постраждалих територій. "Виробники тих чи інших товарів можуть бути зацікавлені у певних проявах панічного настрою, щоб вони сприяли переорієнтації населення з одного виду товарів на інший, – зазначає Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова. – Років 5-7 тому знищували корів, 2-3 роки тому – птахів. Тепер я не дуже здивувався, коли черга дійшла і до свинини".

Відомі поради

На сьогодні в Україні жодного випадку захворювання на новий грип не виявлено і, на думку Миколи Поліщука, на територію країни він навряд чи потрапить. "Ми маємо досить хорошу санітарну службу ще з часів Радянського Союзу, – каже лікар. – І ті заходи, які проводяться сьогодні в аеропортах, на залізниці з виявлення можливих інфікованих людей новим вірусом грипу – надзвичайно важливі".

Не сприятимуть поширенню інфекції у країнах північної півкулі й погодні умови. Вірус грипу дуже чутливий до фізичних факторів – впливу сонячного випромінювання й високих температур.

Зараз фармацевтичні компанії працюють над створенням вакцини проти нового штаму, хоча потреба в ній може так само відпасти, як і потреба у створеній вакцині проти пташиного грипу H5N1.

Проте вакцинація, яку, зокрема, експерти ВООЗ радять проводити щороку проти сезонного грипу, не всім і не завжди може зарадити. "Вакцинацію потрібно робити дуже уважно, – зазначає Микола Співак, – бо є дуже багато людей – алергіків, з прихованими хронічними хворобами, – яким вона може завдати шкоди".

Для ефективної боротьби з новим грипом, як і з будь-якою іншою вірусною інфекцією, визначальними факторами є діагностика за допомогою відповідних тест-систем і профілактика гострих респіраторних хвороб.

Профілактичні заходи добре відомі всім людям, які постійно стикаються з грипом та ГРЗ під час сезонних епідемій узимку. "Це і особиста гігієна, і правильний спосіб життя, і застосування імуномодуляторів для підвищення загальної опірності нашого організму, повідомляє Новинар.

Обговорити на форумі