друкувати


Кабмін має намір скасувати обмеження на зростання цін на продукти харчування

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-01-13 01:23:16

Учора Мінекономіки оприлюднило проект постанови Кабінету міністрів про скасування обов'язкового декларування змін оптово-відпускних цін на продовольчі товари, введеного 17 жовтня 2007 року постановою №1222 уряду Віктора ЯНУКОВИЧА. До сих пір підприємства повинні були декларувати зміну цін більш ніж на 1% протягом місяця на борошно, цукор, м'ясо, ковбасні вироби, яйця, молоко, сир, сметану, вершкове і соняшникову олію.

Така схема повинна була дозволити облдержадміністраціям, Київської та Севастопольської міськдержадміністрації зупинити інфляцію. "Але у зв'язку з ціновою сезонністю на ринках продовольчої сировини середньомісячний приріст становив іноді до 10%, і підприємства харчової промисловості з-за постійної зміни цін змушені були щомісяця готувати пакет документів для декларування, що суттєво збільшувало адміністративні витрати", - йдеться у висновках Мінекономіки , яка стверджує, що подальша цінова динаміка показала неефективність даних заходів. Більш того, у відомстві впевнені, що збереження декларування цін в умовах кризи і відсутності у підприємств обігових коштів призведе до падіння обсягів виробництва продуктів харчування та їх дефіциту на внутрішньому ринку. За даними Держкомстату, в 2007-2008 роках продукти харчування подорожчали на 24,7-24,5%.

Серед іншого Мінекономіки вирішило позбавити місцеву владу права визначати граничну рентабельність виробництва борошна, хліба і хлібобулочних виробів, закріплене постановою Кабміну №1548 від 25 грудня 1996 року. За інформацією Мінекономіки, облдержадміністрації встановили граничний рівень рентабельності на масові види хліба - 2-5% (в окремих областях - до 15%), який "не забезпечує одержання прибутку, необхідної для розширення виробництва". Можливість місцевої влади обмежувати рентабельність виробництва інших продуктів харчування Мінекономіки пропонує зберегти.

Такі ініціативи бізнес схвалює. "Це правильний крок. Одне те, що дозволу на перегляд цін ми отримувати не моментально, а через значний проміжок часу, призвело до банкрутства близько 40 молочних заводів", - говорить голова правління Національної асоціації молочників України Василь БОНДАРЕНКО. "На декларування нової вартості йде два тижні, - погоджується гендиректор компанії" Комплекс "Агромарс" Олексій МАРЧЕНКО. - Це призводить до того, що по ряду позицій наші ціни реалізації поступаються собівартості ".

Скасування ж граничної рентабельності для хлібопекарських підприємств, на думку почесного президента компанії "Хлібні інвестиції" Юрія ТРИНДЮК, найближчим часом не повинна призвести до подорожчання хліба. "У пекарів рентабельність близько 10%, - говорить він. - При цьому ціни на борошно зараз стабілізувалися, і скасування граничної рентабельності не повинна викликати зростання цін на хліб". У 2008 році хліб подорожчав на 25,1% при загальному рівні інфляції в 22,3%.

Уряд підтримують навіть у Партії регіонів. "Рішення уряду гідно підтримки, - визнає народний депутат Анатолій КІНАХ, в 2007 році очолював Мінекономіки .- Якщо в умовах світового зростання цін на продовольство нам треба було не допустити монопольних змов на внутрішньому ринку, то тепер, в умовах зниження світових цін, необхідно підтримати конкурентоспроможність вітчизняних виробників ".

Втім, виробники розходяться в оцінках, чи достатньо таких змін для підтримки аграрної галузі. "У нинішніх умовах зниження попиту нам необхідна додаткова підтримка - фінансові субсидії або підвищення порогу рентабельності", - зазначає БОНДАРЕНКО. МАРЧЕНКО не настільки вимогливий: "Из-за зниження купівельної спроможності громадян ми фізично не зможемо перевищити нинішній поріг рентабельності в 15%, інакше нашу продукцію (м'ясо - ред.) Перестануть купувати".

Джерело: ПОДРОБНОСТИ
Обговорити на форумі