друкувати


Перевірок імпортної тваринницької продукції в Україні не буде

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2010-01-14 04:44:33
Європейський Союз та інші учасники СОТ змусили Україну відмовитися від ідеї посилення вимог для імпортерів м'яса. Заборона на ввезення продукції не проінспектованих українськими фахівцями підприємств, яка повинна була набути чинності сьогодні, відмінено. Це відбулося через загрозу введення дзеркальних санкцій з боку країн-учасниць СОТ. Але в Мінагрополітики від ідеї захисту внутрішнього ринку відмовилися не повністю - зараз розробляються нові обмеження.

Сьогодні повинна була набути чинності заборона на ввезення в Україну м'ясної продукції підприємств, які не були проінспектовані фахівцями Комітету ветеринарної медицини. Нові вимоги мали б поширюватися на всіх виробників, включаючи тих, які маю "еврономер", тобто дозвіл, що дозволяє виготовляти і постачати продукцію в країни ЄС.

Але 28 грудня відповідний наказ Комітету ветмедицини було скасовано, повідомили газети в прес-службі відомства. Офіційно причини цього в Мінагрополітики та Комітеті ветмедицини не коментують, але джерело в Мінагрополітики повідомило, що наказ було відмінено, тому що "вийшов за межі правового поля", передбаченого вимогами СОТ. Цю інформацію підтвердили в представництві Європейської комісії в Україні. За словами прес-секретаря представництва Давида Стулика, переговори про скасування обмежень проходили в рамках Комітету СОТ по санітарних і фітосанітарних нормах, і в них брали участь представники ЄС, США, Канади, Норвегії та інших країн-членів СОТ.

"Головним аргументом торгових партнерів України було те, що введення нею нових вимог до підприємств призведе до зменшення поставок продукції", - розповів пан Стулик. За його словами, країни могли задіяти механізм вирішення торгових спорів, передбачений законодавством СОТ, в результаті чого до України могли бути застосовані торговельні санкції - зокрема, підвищення ввізних мит у країнах СОТ для деяких українських товарів. Раніше учасники ринку відзначали, що введення додаткових перевірок суттєво обмежить імпорт, тому що до моменту ухвалення рішення Комітетом ветмедицини було проінспектовано лише ряд польських та білоруських компаній.

За 10 місяців 2009 року в Україну було імпортовано 368 тис. т м'ясної продукції на $ 500 млн, зазначає керівник групи експертів "Українського клубу аграрного бізнесу" Володимир Лапа. Причому 47% в обсязі поставок зайняла продукція з ЄС. Обсяг внутрішнього ринку експерти оцінюють в 2 млн т на суму понад $ 4 млрд.

Скасування наказу Комітету ветмедицини невигідне вітчизняним виробникам. Протягом останніх років їм неодноразово вдавалося добиватися введення обмежень на імпорт м'яса. За словами голови асоціації "Союз птахівників України" Олександра Бакуменка, зараз імпортна продукція продається в Україні за демпінговими цінами, що призводить до зниження закупівельних цін на м'ясо і збитковості роботи вітчизняних виробників. Крім того, за його словами, імпортери ввозять у країну неякісне м'ясо - "м'ясо механічної обвалки, триммінг, частини курки з простроченими термінами зберігання".

Про низьку якість імпортної продукції говорять і в Комітеті ветмедицини, за даними якого неякісна продукція займає близько 50% в обсязі імпорту. "Ми беремо участь у розробці нових санітарних вимог для імпортного м'яса, технічних регламентів, які можуть стати нетарифними методами регулювання для зниження обсягів його ввезення", - сказав Олександр Бакуменко. Вітчизняних виробників підтримує і Мінагрополітики. Найближчим часом вимоги до імпортного м'яса в Україні будуть посилюватися, пообіцяв заступник міністра Мінагрополітики Анатолій Мірошников. Він не уточнив, які саме заходи будуть проводитися: "У минулому році завдяки самовідданій роботі Мінагрополітики та Комітету ветмедицини вдалося домогтися зниження обсягів імпорту м'яса в Україну на 20%".

Автор: Олена ГОЛУБЄВА, "Коммерсантъ"
Обговорити на форумі