друкувати


Музей історії церкви: Доторкнутися до посоха митрополита

Коломия ВЕБ Портал | Новини та події | 2009-09-11 11:09:18
Унікальні ікони, фрагменти галицьких соборів, дерев'яні натільні хрестики з X століття та особисті речі галицьких митрополитів — такі духовні раритети зібрали у селі Крилос. На території Національного заповідника "Давній Галич" відкрили музей історії церкви.

Поки що в ньому зібрано приблизно триста експонатів, які висвітлюють релігійну добу, починаючи від X століття і до наших часів. Приміщення — давня літня резиденція галицьких митрополитів — знаходиться у колишньому центрі княжого Галича. У Крилосі дотепер збереглися унікальні сакральні споруди та церковні раритети X–XII століття, повідомляє ОТБ Галичина.

Митрополит Галицький Андрей Шептицький ще за життя мріяв створити музей історії церкви. В центрі експозиції сучасного музею — його церковні речі. Перлиною музею працівники називають двометровий жезл митрополита. Музейники визначають цей унікальний бронзовий експонат безцінним.

"Він досить оригінальний по формі, — розповідає Ігор Креховецький, молодший науковий працівник Національного заповідника "Давній Галич". — Тут, як ви бачите, зверху є змії. Вони означають, що хрест оберігається від усякого зла, нечисті всілякої". Серед інших експонатів — старовинні ікони, Євангелія, церковні чаші і навіть перші натільні дерев'яні хрестики. Раритети приносять до музею не лише духовні особи. Дорогоцінні речі дарують місцеві селяни і навіть туристи.

"Два дні тому зустріла мене жителька села, яка сказала, що принесе дуже гарну ікону "Успіння Пресвятої Богородиці" — дорогу реліквію, яку залишила їй мати, — говорить Квітослава Тимус, директор музею історії церкви. — Каже, що хоче віддати на вічне зберігання і таким чином прислужитися до Божої опіки".

Працівники музею розповідають, що кожного дня до музею навідуються туристи і місцеві жителі. Часто приходять і учні місцевої школи — щоразу вони дізнаються тут чимало цікавого про речі, які оточували духовних осіб. Музей історії церкви стане четвертим у заповіднику "Давній Галич". Його створили з метою показати і зберегти історію церкви від епохи середньовіччя до сьогодення. Незалежно від конфесій.

Обговорити на форумі