історія <-- Коломия ВЕБ Портал
 

Герб міста Коломиї

Михайло ДОВІРАК
автор герба м.Коломиї

"Данило на свої вежі під Холмом повісив, як герб, орла; пізнішим галицьким князям за державний знак правив лев". Кінець цитати. (І.П.Крип’якевич. "Історія України", стор.93. Львів. Видавництво "Світ". 1990р.) "Пізнішим галицьким князям..." очевидно, починаючи, починаючи від Льва Даниловича, в честь якого князь Данило, засноване ним місто назвав Львовом. Виходячи з цього, можна робити висновок, що геральдичний лев як символ Галичини не має прямого фаунального походження, як це прийнято в геральдиці, а має особливий генез: - наслідує ім’я конкретної людини - Льва, Данилового сина.

16 жовтня 1395 року польсько-литовський король Владислав Ягайло (литовець за походженням) м.Коломиї надав герб в знак надання містови магдебургського права. Оскільки в той час Галичина (а в її складі і Коломия) практично була колонією польсько-литовської держави, то відповідно головною фігурою наданого герба в біло-червоних кольорах була тільки голова орла. Згідно монографії А.Б.Лакіера "Геральдика" (стор.42), коли в зображенні орла не вистачає якоїсь частини тіла, то він в геральдиці називається "орлятком"...

З першим поділом Польщі (1772р.) Коломия опинилась у складі володінь Австро-Угорської імперії. На гербових печатках магістрату міста тих часів (музей історії міста Коломиї) ми бачимо:
1862 рік - орел з одним крилом (за деякими даними Коломия тоді залежала від молдавського князя);
1893,1899,1906 рр.-пів-орла (в той час за Коломиєю нібито числилась податкова заборгованість).

У 1919 р. Коломия знов потрапила під владу Польщі. На круглій гербовій печатці магістрату Коломиї 1929 р., 1930р., знов бачимо голову орла на німецькому щиті (тарч), а з 1939р. і того не стало...

Фрагментарність головної фігури герба тих часів свідчить про те, що хоч Коломия і мала магдебургське право, але була залежною від чужинців. Настав довгожданний історичний момент, коли Україна стала самостійною державою, і Коломия вартує мати на своєму гербі не частину орла – "орлятко", - (з королівської ласки...), а цілого птаха у повний ріст – сильного, мужнього, незалежного, гордого карпатського беркута.

Оскільки головною фігурою наданого Ягайлом герба була голова саме орла, а не лева, тому якраз історично орел утвердився тією скрижаллю, на якій записана попередня майже 600-річна історія міста Коломиї, котру змінити неможливо і зректися якої не маємо права.

Перед відзначенням 750-річчя Коломиї в 1986 р. Був оголошений конкурс на кращий проект герба нашого міста над Прутом. В результаті конкурсних баталій кращим проектом герба було визнано і підтверджено комісією науковців-мистецтвознавців Івано-франківського Прикарпатського університету проект герба, автор якого - коломиєць Михайло Довірак. Основою якого є загальноприйнятий геральдичний щит, осередині якого - коло, як символ руху, єдності, нескінченності, символ однієї з легенд про походження назви міста. Разом з тим це ворота до нашого краю.

Коло уособлює в собі концепцію назви міста: "Я" об’єднується в "ми", а "ми" утворюють коло єдності (те, чого найбільше нам тепер бракує!).

На воротах Гуцульщини і Покуття в оборонній позі стоїть розкрилений беркут-абориген українських Карпат, який охороняє чистоту природного середовища, матеріальні і духовні скарби нашої землі.

В образі беркута - борці за волю і незалежність України: опришки, січові стрільці, вояки УПА та всі наші героїчні предки.

Сине тло щита символізує карпатські верховини, ріку Прут, а на геральдичній мові - духовність, добрі надії, сподівання. Жовта барва (у геральдиці "золото") - відродження, багатство. Крім того в композиції із золотистого кола і беркута на синьому щиті в цілому прочитується життєдайне сонце і вільний птах у чистому голубому небі. Корона виконана у вигляді тризуба - українського державного Герба ще з часів князя Володимира Великого, - символізує споконвічну приналежність Коломиї до України, і ніякі чужинецькі загарбники не сміють зазіхати на неї.

За геральдичною традицією на практиці логічно намагаються зберігати старі герби. Новий герб Коломиї є удосконаленням старого з радикальними ідейно-мотивованими корекціями (орел цілий, у повний ріст, над головою корона у вигляді тризуба, герб виконаний в українських національних барвах), які підтверджують той факт, що Коломия споконвічно була і завжди буде українським містом - містом самостійної незалежної Держави УКРАЇНА.

Герб міста Коломиї більшістю голосів затверджений на 4-й сесії Коломийської міської Ради народних депутатів І демократичного скликання 22 березня 1991 року. Ухвала № 77.

Друковані джерела про герб Коломиї:
1. Газета "Вісник Коломиї" за 26 березня 1991р." На 4-й сесії міської Ради".
2. Газета "Вісник Коломиї" за 29 березня 1991р. "Золотий Беркут на Коломийському гербі". (Інтерв’ю Миколи Савчука з автором герба м.Коломиї Михайлом Довіраком).
3. Газета "Галичина" за 15 серпня 1991р. Стаття Михайла Городенка "З Беркутом на щиті".
4. Кольоровий альбом "Коломия", 1 обкладинка. Ужгород. Видавництво "Карпати". 1991р.
5. Журнал "Де шум Прута..." № 4 (16), 1995р. Стор.3. Автор статті - Божена Крупська. Вроцлав. 1995р. Польща.

вверх

2000-2015 © Ю.Молодій розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...