різне <-- Коломия WEB Portal
 

Коломийщина: село Кийданці

Село з центром сільради у с.Княждворі Коломийського району Івано-Франківської області. Справжня назва – Кіданч (Кийданч). Одне з найдавніших сіл Галичини і Європи. Головні кутки села: Каневе болото, За млином, Царина, Мочір, Зарінок.

Лежить за 7 км від Коломиї.

Походження назви села остаточно не з’ясоване, науковці припускають, що вона може походити від родової назви "койданці" або від давнього чоловічого імені з коренем "Кой" (Койдан, Коєслав, Койданець). У давнину тут займалися вирощування худоби й птиці, вівчарством, рибальством.

Перша писемна згадка – 1446 рік.

Мешкає 1006 осіб, є 375 індивідуальних господарств. Територія села становить 1198 га.

Село лежить над рікою Прутом. Найвища точка – верх Обіч (250 м над рівнем моря).

Місцевий люд займається рільництвом, тваринництвом, виїжджає на заробітки, працює в різних коломийських фірмах.

У селі є: церква святих безсрібників Козьми і Дем’яна УАПЦ, загальноосвітня школа І-ІІ ступенів з бібліотекою, клуб з бібліотекою, фельдшерсько-акушерський пункт, ТзОВ "Покуття", чотири торгові точки.

Пам’ятки історії та культури: дерев’яна церква святих безсрібників Козьми і Дем’яна (1852) з дзвіницею та старими хрестами; стара школа (1897), стара читальня (1930), хрест на честь скасування панщини (1898?), символічна стрілецька могила (1990), пам’ятник братам Костюками – воякам УПА.

У селі збереглися великодні традиції, вівчарство, фольклор.

Відомі уродженці села: громадські діячі Михайло Дорундяк та Іван Дорундяк, письменник Мартин Гринчишин, надрайонний провідник ОУН Василь Федюк, науковий співробітник і банкір Микола Дорундяк, директор санаторію "Моршинський" Ярослав Томенко.

Чим можна дістатися?
- маршрутними міні-автобусами "Коломия–Кийданці", таксівкою з Коломиї.

Що варто побачити?
- церкву з дзвіницею і старими хрестами, символічну стрілецьку могилу, пам’ятник братам Костюкам – воякам УПА, стару читальню, стару школу, краєвиди з верха Обіч, зарінки над Прутом.

Що варто прочитати?
- І. І-л. Село Кийданці //Коломия й Коломийщина (Філадельфія, США, 1988), М.Батринюк. "Історія села Кийданці" (Коломия, 2000); "Матеріали круглого краєзнавчого столу "Коломийська Гуцульщина" (Коломия, 2006). Кийданці //Коломийщина: вчора і сьогодні (Коломия: Вільний голос, 2006).

Куди писати й телефонувати?
Школа: вул. Тарса Шевченка, 16, с.Кийданці, Коломийський р-н, Івано-Франківська обл., 78270, тел. (03433) 63-0-20.

вверх

2000-2009 © Ю.Молодій розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...