різне <-- Коломия WEB Portal
 

Коломийщина: селище міського типу Гвіздець

В 2008 році громадськість селища відзначила 635–річчя першої писемної згадки про поселення. Розміщений на межі трьох районів (Коломийського, Городенківського, Снятинського), знаходиться на віддалі 20 км від Коломиї, 20 км від Городенки, 40 км від Снятина.

Через центральну частину селища проходить залізниця Шепетівка–Івано-Франківськ, дорога державного значення Коломия–Тернопіль, обласного значення Снятин–Обертин. Має дуже вигідне транспортне сполучення.

Мальовнича околиця селища: через Гвіздець протікає річка Чорнява (ліва протока р.Прута басейну річки Дунаю), з заходу селище межує з лісовим масивом площею 90 га з двома ставками, з сходу – Дібровою – 12 га з відповідною інфраструктурою для відпочинку: кафе "Діброва", кафе-кемпінг з сауною "Скорпіон".

Тривалий час Гвіздець був містечком, селище міського типу з 1940 року, а також районним центром Гвіздецького району Станіславської області до 1962 року. Мешкає 1932 осіб, є 605 індивідуальних господарств. Загальна площа селища становить 315,2 га. Селище повністю газифіковане і телефонізоване.

У селищі є визначні історичні пам’ятки архітектури: костел Бернардинів , споруджений в 1723-1725 роках на кошти княгині Пузини (уроджена Потоцька) з надбрамною дзвіницею і чоловічим монастирем, є декілька старовинних будинків, в яких в даний час розміщена школа–інтернат, Церква Святої Богородиці побудована в 1653 році – дерев’яна, Українська православна – з 1992 року.

У селищі є адміністративний будинок, споруджений в 2000 році , в якому крім селищної ради розміщені бібліотека для дорослих.

Загальноосвітня середня школа І-ІІІ ступеня нараховує біля 800 учнів, загальноосвітня спеціальна школа інтернат на 140 учнів, школа мистецтв, дитячий садок, дитяча і масова бібліотеки, стадіон, районна лікарня №2 на 50 ліжок, поліклініка, дві приватні аптеки, ощадкаса, відділення Ощадбанку та ПриватБанку, відділення зв’язку, відділення електрозв’язку, ЦМКС, ВАТ "Укртелеком" відділення електродільниці РЕМ, станція АТС, відділення Коломийського управління газового господарства, комбінат комунальних підприємств, механізована пожежна команда. Відповідна мережа побутового обслуговування: телемайстерня, 2 перукарні, 1 майстерня з ремонту взуття, 2 пилорами. Широка інфраструктура торгівельного обслуговування населення. Ресторан на 200 місць, весільний зал на 350 місць, 4 бари, 2 кафе, магазин "Книги" "Вибір м’ясний", "Техносвіт" 1 – маркет , 3 – міні продуктові маркети, 2 будівельних магазини, працює цех переробки м’яса, 18 інших приватних крамниць, магазинів промислової групи. 2 рази в тиждень функціонує торговий ринок. В центральній частині селища споруджено Меморіал пам’яті де поховані 280 радянських солдатів, що визволяли край від німецько–фашистських загарбників.

На всіх кутках селища споруджені каплички за кошти громади (6 капличок).

В селищі Гвіздець народився відомий український художник–реаліст Пстрак Ярослав Васильович (1878-1916 р).

В 2007 році випущено книгу "Історія Гвіздця".

www:gvozdets.if.ua

вверх

2000-2009 © Ю.Молодій розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...