Україну може врятувати грецький або сінгапурський варіант
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2014-10-28 02:15:21
В України попереду найважливіші місяці, за підсумками яких стане зрозуміло, за яким шляхом піде країна - Аргентини, Югославії, Сінгапуру або Греції.
Про це в своєму блозі написав керуючий партнер інвесткомпанії Сapital Times Ерік Найман.
За його словами, зараз уже можна впевнено говорити про те, що нинішня влада отримала контроль над Верховною Радою.
Виходячи з цього, відзначає експерт, перед Україною чотири варіанти розвитку.
Перший шлях - імітація реформ, традиційний шлях для України в останні роки. Сценарій Аргентини.
У такому випадку, за його словами, Захід продовжить надавати фінансову допомогу, але лише в обсягах, яких буде достатньо утримати Україну від повного краху та колапсу - економічного та соціально-політичного.
"Для бізнесу і населення цей шлях означатиме багаторічне животіння і відсутність перспектив. Проти цього сценарію те, що президент не отримав повний контроль над Верховною Радою і буде змушений домовлятися про коаліцію з Народним фронтом і" Самопоміччю", - каже він.
"І хоча позиції цих сил дуже близькі, відсутність монополії на владу, відсутність ліворадикальних поглядів на майбутнє України, тривалий проміжок виборів до наступного піку політичної активності і елементарний страх перед новим Майданом повинні підштовхнути владу до реальних реформ, а не їх імітації", - додає експерт.
При цьому він підкреслює, що про виключення такого варіанту можна буде говорити тільки через два-три місяці.
Другий шлях - та ж імітація реформ, але Захід у фінансовій допомозі відмовляє. Югославський сценарій.
"Тоді Україна чекає дефолт, крах і, напевно, новий Майдан. Тепер вже кривавий, враховуючи, скільки людей пройшли через АТО і навчилися вбивати. Це буде повноцінна громадянська війна. І першими жертвами стане нинішня влада", - підкреслює Найман.
"І якщо Януковичу вдалося втекти, скориставшись недосвідченістю майданівців. Порошенку і його команді втекти навряд чи вдасться. Та й нікуди буде тікати. Люстрація вийде за межі кабінетів нормативних документів і виллється в криваве зведення рахунків з усіма кривдниками - від міліціонерів і даїшників до суддів і прокурорів ", - стверджує експерт.
У такому випадку, за його словами, Україна в сучасному її вигляді перестане існувати, і влада Путіна пошириться на його бачення "Новоросії" включаючи Одесу і Харків, а в центрі і на Заході України з'явиться кілька удільних князівств-держав.
Третій шлях - швидкі шокові реформи, які проводитимуться в жорсткому наказовому порядку, за активної зачистки-люстрації і без оглядки на короткостроковий негативний соціальний ефект. Варіант Сінгапуру.
"До наступних виборів ще кілька років, тому президент може не боятися тимчасового невдоволення народу. Головне - через рік-два таких реформ Україна вийде на траєкторію потужного економічного зростання та до наступних виборів перемога президента і його команди буде практично забезпечена", - вважає експерт.
Головна загроза для цього сценарію, за його словами, це те, що можна розгойдати натовп, граючи на короткостроковому падінні рівня життя. В такому випадку буде спроба повалити нинішню владу, в тому числі через новий Майдан.
"Тому для президента буде дуже важливо отримати повний контроль над силовими відомствами. Кращий варіант з точки зору економічних перспектив і реалізації заявленої президентом мети "2020", - відзначає Найман.
Четвертий шлях - реальні реформи відбуваються, але при активному опорі роздутого чиновницького апарату і під тиском і за допомогою західних радників.
"Найбільш вірогідний сценарій для України. Не найгірший і не найкращий. Щось схоже відбувається в Греції", - стверджує Найман.
"У будь-якому разі чекаємо, що Росія достроково пред'явить до погашення українські єврооблігації на 3 млрд доларів. І Україна їх або оплатить, рефінансуючи борг на Заході чи за рахунок валютних резервів, або ж оголосить дефолт і піде на реструктуризацію", - вважає експерт.
На його думку, насправді 3 млрд доларів - це незначна сума, якщо піти шляхом реформ, що дозволить залучати в Україну десятки мільярдів доларів - спочатку від міжнародних фінансових організацій, а потім і від інших іноземних інвесторів.
"Це ж поверне довіру і українських інвесторів і їхні гроші в банківську систему. Дефолт не є вирішенням проблем - це точно не реформи", - відзначає він.
За словами експерта, в перших двох випадках гроші і активи в Україні не можна зберігати. У другій парі випадків Україна може надати відмінні можливості для інвестування.