друкувати


Міндоходів ініціювало створення бази даних вкрадених державних активів

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2014-05-06 01:30:37

Під час Українського Форуму з питань повернення активів, що відбувся 29-30 квітня 2014 року у м. Лондон за підтримки урядів Великобританії та США, експерти Міністерства доходів і зборів України провели ряд робочих зустрічей.

За їх результатами сторони домовились про вжиття додаткових заходів, які допоможуть у встановленні та поверненні державних активів, які були вкрадені та виведені за межі України режимом Віктора Януковича.

Зокрема, з представниками Інтерполу обговорено аспекти та технічні можливості створення бази даних, в якій буде зібрана інформація щодо вкрадених коштів та схем, за допомогою яких вони виводилися за кордон. Також цей інформаційний ресурс міститиме дані про осіб, причетних до виведення активів, офшорні та інші компанії, задіяних у відповідних схемах, фінансові та консалтингові установи, що сприяли розробці та реалізації злочинних схем. На думку експертів, ця інформація дозволить правоохоронним органам різних країн підвищити оперативність взаємодії у процесі встановлення та повернення народу України вкрадених у нього активів.

За пропозицією Міжнародної правоохоронної організації адміністрування бази даних здійснюватиметься Інтерполом, який має для виконання такої функції усі необхідні технічні та кадрові можливості. Наповнювати бази будуть відповідні компетентні органи всіх країн, що об’єднали зусилля для повернення нашій державі її активів за допомогою своїх національних представництв Інтерполу.

Окрім цього, представники Міндоходів обговорили з фахівцями Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) питання підвищення кваліфікації кадрів у сфері фінансових розслідувань. Визначаючи необхідність ознайомлення працівників слідчо-оперативних підрозділів відомства з передовим досвідом протидії фінансовим злочинам та поверненню активів, сторони домовились про широке залучення офіцерів зазначених підрозділів до відповідних навчальних курсів, що регулярно проводяться ОЕСР.

У межах Форуму працівниками Міністерства також проведено робочу зустріч з керівником секретаріату мережі CARIN (мережа неформальної міжвідомчої співпраці з повернення активів, що створена та координується Європолом) Джил Томас. Пані Томас відмітила, що участь в мережі CARIN України (яка стала членом мережі у 2012 році) є одним з необхідних інструментів, що використовуються у процесі встановлення та повернення вкрадених активів.

Джил Томас також підкреслила, що така діяльність буде значно ефективнішою, якщо в Україні буде створено Національний офіс з повернення активів (Assets Recovery Office, ARO), на зразок тих, які діють в усіх країнах – членах ЄС. Експерт висловила сподівання, що досвід фахівців Міндоходів України у вивченні цього питання та їх знання допоможуть у створенні такого офісу в Україні.

Загалом, учасники Форуму щиро вітали напрацювання та прагнення правоохоронних органів України повернути украдені кошти в державу. При цьому закордонні експерти робили наголос на необхідності всебічного встановлення джерел походження таких коштів та оперативного обміну відповідними інформаційними матеріалами.

 

 

Довідково: з 2013 року Міністерство доходів і зборів України є учасником Форуму керівників органів податкових (фінансових) розслідувань, що був створений ОЕСР та Європолом за ініціативою України. Такий форум регулярно проводиться в межах Щорічного форуму ОЕСР з податкових питань та протидії злочинності. Захід присвячений обговоренню питань взаємодії компетентних органів держав світу у боротьбі з фінансовою злочинністю та вирішенню практичних ситуацій. Однією з головних тем, що обговорюватимуться на наступному Форумі буде повернення вкрадених активів.

Джерело: Прес-служба Коломийської ОДПІ