друкувати


Українська криза сприяє відродженню трансатлантичних відносин

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2014-03-26 11:30:50

Президент США Барак Обама на саміті з лідерами ЄС проведе у Брюсселі переговори щодо питань безпеки й стабільності. 

Тема російської окупації Криму в цьому контексті буде головною. Сторони проведуть консультації щодо торговельного партнерства, енергетичної безпеки та спробують надихнути нове життя в трансатлантичне співробітництво, яке останніми роками дещо занепало, але нині знову набуло особливої актуальності. Саме через українську кризу.

"Нині у Брюсселі ситуація в Україні знову буде головною серед обговорюваних тем, бо це безпосередньо стосується міжнародної стабільності та безпеки. США та ЄС порушать широке коло питань глобальної міжнародної політики", - підтверджують дипломатичні джерела в Брюсселі.

Як очікується, американський президент на зустрічі з головою Європейської ради Германом Ван Ромпеєм та головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу спробують вдихнути нове життя у відносини ЄС та США.

Це - перший візит Барака Обами до Брюсселя з часу його приходу до Білого дому. Тому чимало оглядачів переконані, що особиста участь Барака Обами в саміті ЄС-США - це жест, покликаний відновити довіру по обидва боки Атлантики, яка особливо похитнулася після справи Сноудена та прослуховувань європейців з боку американських спецслужб.

Нинішня міжнародна криза, зумовлена російським вторгненням в Україну, оголила вразливість безпеки на всьому європейському континенті. Тому ЄС та США нині намагаються виробити єдиний фронт для протистояння брутальним порушенням міжнародних законів та правил, учинених останнім часом Москвою. Проте знайти спільний підхід дуже важко - навіть між самими європейцями. Як пояснюють місцеві політологи, конфлікт, що розгорівся на землях України, був неочікуваним, а його швидкий розвиток - непередбачуваним ані для Брюсселя, ані для Вашингтона.

 

Простого рішення ситуації в Криму немає – Обама

Тим часом, після впровадження низки індивідуальних санкцій щодо Росії – і з боку Вашингтона, і з боку Брюсселя – наразі триває аналіз можливих подальших покарань. Втім Барак Обама визнає, що простого рішення в українській кризі немає.

«Я гадаю, що було б нечесно стверджувати, що є просте рішення для вирішення того, що вже відбувається в Криму. Хоча історія часом демонструє кумедний спосіб розвитку, неочікувані повороти, а не тільки рухається по прямій. Тож, те, як розвиватиметься ситуація в Криму, частково залежить від переконання, що міжнародне співтовариство об’єднано вказує, що це були незаконні дії з боку Росії», – зазначив Барак Обама.

Втім, як пояснює директор Центру досліджень криз та міжнародних конфліктів, що діє при одному з бельгійських університетів Амін Айт-Шалал, ЄС та США намагаються знайти переконливі способи двести Кремлю, що його поведінка несе істотну шкоду глобальній рівновазі.

«Скоординовані дії між європейцями та американцями спрямовані на те, щоб Росія погодилася грати за правилами та поважати ці встановлені правила. Гадаю, мета не в повній ізоляції Росії, а в перешкоджанні її поверненню до «радянської» політики», – сказав в інтерв’ю європейській пресі бельгійський експерт.

 

ЄС та США згуртуються завдяки Україні – експерти

Українське питання також обговорюватиметься на саміті у контексті проблеми енергетичної безпеки. Як підтвердили напередодні саміту джерела в дипломатичних колах ЄС, «це буде прямо пов’язане з українською кризою. На тлі того, що зараз відбувається в Україні, лідери ЄС та США обговорять безпеку постачання газу, як всередині ЄС, так через Україну. Важливим елементом тут є реверсні газопостачання в Україну з Європи».

Отже, короткий саміт ЄС-США має стати свідченням повернення колишніх тісних відносин, що встановилися ще за часів створення НАТО та в період Холодної війни. Українська криза сприяє новому згуртуванню об’єднаної Європи та Сполучених Штатів, відзначають експерти. Вочевидь, саме «трансатлантичному ренесансу» буде присвячена лекція Барака Обами, які він 26 березня прочитає після саміту в брюссельському Палаці вишуканих мистецтв (саме на це вказує американська пресса). Також у програмі брюссельського візиту Обами запланована зустріч з керівником НАТО Андерсом Фоґ Расмуссеном.

Перший візит нинішнього президента Америки до Брюсселя буде не останнім. Після відмови «Групи семи», тобто, об’єднання промислово розвинутих країн, проводити саміт у російському Сочі, лідери цих держав домовилися зустрітися на саміті у столиці Бельгії.

Джерело: Радіо Свобода