друкувати


Зарубіжні експерти переконані, що співпраця України та ЄС не зупиниться через паузу в євроінтеграції

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2013-11-25 12:30:40

За будь-яких дій України ЄС не припинить співпрацю зі східною партнеркою, бо зацікавлена в її економіці, тому українська влада має вести переговори з ЄС на засадах рівного партнерства,- заявив Вільям Енгдаль (William Engdahl), американський економіст і політолог в ексклюзивному коментарі телеканалу БТБ.

"Західна Європа має великий інтерес до вашої економіки та індустрії, зацікавлена в тому, щоб вести бізнес в Україні. І це також сприятиме діалогу, якщо в українського уряду буде власна думка, буде власна чітка роль. І якщо є якісь спірні бізнес-питання, вони будуть вирішуватися юридично, законним шляхом, можливо, із залученням інститутів ЄС, однак в жодному разі двері Європейського Союзу не зачиняться для України", - сказав експерт.

При цьому досвід багатьох колишніх соціалістичних республік Східної Європи, які приєдналися до ЄС, свідчить - життя в рамках об'єднання далеке від раювання. Особливо в умовах фінансової кризи, яку зараз переживає Євросоюз. Він поділяє стурбованість Уряду України економічними ризиками, які можуть виникнути внаслідок підписання Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС, та підтримує паузу в євроінтеграції для запобігання їм. "Я думаю, що Уряд усвідомлює ці ризики, і що за завісою міжнародної політики відчувається сильний тиск", - зазначив він і додав, що цей тиск насамперед іде із Вашингтона, який зацікавлений зруйнувати зв’язки між Росією та Україною. Це , на його погляд, є справжнім безглуздям для України. "Економічні зв'язки з Росією - це найважливіша карта, яку Україні зараз варто розіграти. Взаємини із Західною Європою через економічні зв'язки з ЄС стали б катастрофою для України. Те, що залишилося від української економіки, потрапило б до рук західноєвропейських мульти-корпорацій і зробило б залежними від долара", - вважає експерт.

"В такому випадку не варто було б очікувати ніякої довгострокової вигоди для України. Якщо хтось у цьому сумнівається, хай погляне на досвід колишніх комуністичних республік Східної Європи, які приєдналися до ЄС. Очевидно, що життя там далеке від райського. Загалом, сьогодні економіка Євросоюзу знаходиться на ранній стадії глибокої кризи. І лідери ЄС в жодному разі не спроможні вирішити фундаментальні проблеми блоку", - продовжив він.

На погляд Енгдаля, Україна має широко подивитися на питання партнерства в сучасному світі. "Економічний двигун нашої планети на найближчі п’ятдесят-сто років - це Євразія. Євразія - це Росія, Китай, Іран, економіки Центральної Азії, Північної Африки", - вважає він.

Замість підписання Угоди він радить зміцнювати співпрацю з ЄС крок за кроком, зважено.

"Ідея того, що Західній Європі є що запропонувати, має реалізовуватися поступово. Шляхом підписання угоди за угодою, а не в такий спосіб, що необхідно повністю здатися і підкоритися законам ЄС. Ці закони написані головно європейськими бізнес-структурами, які, передусім, представляють інтереси деяких гігантських мультикорпорацій, які останні чотири роки виступають за глобалізацію та розвал національних індустрій", - зазначив він.

Німецький аналітик Себастіан Шеффер (Sebastian Schaffer) також переконаний, що співпраця України та ЄС не зупиниться через те, що український Уряд відклав процес підписання Угоди про асоціацію.

За його словами, Угода про асоціацію - лише частина політики Східного партнерства, тому відносини Києва та Брюсселя можуть розвиватися в інших пріоритетних сферах, зокрема в таких, як візова лібералізація та енергетична безпека.

"Особливо важливою буде сфера енергетичної безпеки. З огляду на проблеми України з поставками газу, існує необхідність диверсифікації постачальників і пошук альтернативних джерел. Полегшити ситуацію для країни може і підвищення енергоефективності. У цих сферах я міг би передбачити поглиблення співпраці", - зазначив він . "Крім того, є довготермінова мета - візова лібералізація. Я думаю, це питання залишатиметься на порядку денному", - додав Шеффер.

Пауза в євроінтеграції відновить також нормальну співпрацю з Росією та дасть час для готовності української економіки до тісніших взаємин з європейською економікою. " Що стосується бізнес-відносин між ЄС та Україною, я думаю, що українській економіці потрібно було б трохи часу, аби пристосуватися до тиску і конкуренції, які передбачає всебічна угода про вільну торгівлю. Це не надто швидкий процес. Я думаю, він має прямий стосунок до бізнесу, який вже є між Україною і ЄС", - сказав аналітик.

На його переконання, останні місяці попри все були дуже плідними в переговорному процесі між Україною та ЄС, і ці результати не будуть даремними.

Джерело: БТБ