Насильства жорстокі обличчя
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2013-11-15 04:30:10
Незабаром, 25 листопада, в Україні загалом та у Франківську зокрема стартує акція "16 днів проти насильства". Більшість людей і не підозрює, що насильство має безліч видів. Воно може бути не лише фізичним, є ще моральне, економічне, сексуальне…
У світі 25 листопада відзначають Міжнародний день ООН з викорінення насильства щодо жінок. У нас уже кілька років поспіль цього дня розпочинають всеукраїнську акцію. Вона відбувається в рамках національної кампанії "Стоп насильству!" та триватиме до 10 грудня.
Цю акцію започаткували в 1991 році європейські жіночі громадські організації. У 2001-му до неї доєдналася Україна. А ще того ж року в державі законодавчо визнали існування проблеми та прийняли закон "Про попередження насильства у сім’ї".
В Івано-Франківську в складі благодійної організації "Злука" вже сім років діє центр соціально-психологічної допомоги "Щаслива сім’я". Тут працюють із кризовими родинами.
"Людська солідарність галичан у реакції на свої проблеми чи проблеми сусіда є досить низькою, - каже Григорій Луканюк, голова БО "Злука". - Тому людям треба допомагати – надавати резонансу проблемам, говорити про них. Є дуже багато видів насильства: фізичне, моральне, психологічне, економічне, сексуальне. Також насильство між поколінням. І, на жаль, нині в нас лише в кожній сьомій-восьмій немає насильства, а всі решта страждають від нього, але часто навіть не знають про це".
Центр "Щаслива сім’я" працює у трьох напрямках. Перший - робота з молодими людьми, які планують сім’ю. Адже, на думку фахівців, насильство у сім’ях часто виникає через те, що просто не співпадають психотипи чоловіка та жінки. До речі, такі тренінги серед молодих пар досить популярні у Польщі. Другий напрямок - проблема розлучень. За статистикою, половині подружніх пар, які наважуються на розрив, насправді розлучення не потрібне. Їм потрібна допомога, люди просто не здатні самі прояснити всі нюанси, проговорити проблеми та подолати їх. І третє - запобігання насильству та негативним явищам серед дітей і молоді. Спеціалісти центру їздять по області та працюють зі школярами.
"Ця робота дає добрий результат, бо діти після наших тренінгів підходять і хочуть говорити про свої проблеми, - говорить Луканюк. - Взагалі, потрібна потужна пропаганда моделі міцної та щасливої сім’ї, говорити про це треба ще зі школи. Шкільні психологи мають пояснювати, що необхідно, аби мама й тато були щасливими, говорили одне одному тільки добрі слова, обіймали, дякувати за столом чи після столу і т. д. Тобто про прості, усім відомі речі, які викликають позитив. І якщо це правильно подати, то, прийшовши зі школи, дитина навіть може виховувати батьків. Може сказати: "Дорогий татусю, а це зле, що ти з мамою так повівся".
За словами психолога Оксани Крутоголової, яка вже понад вісім років працює з сім’ями, які потерпають від насилля, найбільше таки страждають жінки.
"На практиці я стикалася з різними випадками, - каже психолог. - Коли чоловіки тяжко били жінок, копали ногами навіть вагітних дружин. Був випадок, коли жінка терпіла жорстоке насильство від чоловіка. А він їй казав, що битиме, аж поки її чорне волосся не стане червоним. Вони були розлученими, але жили разом, бо жінка не мала де подітися. Вона довго консультувалася і все ж таки переїхала з дітьми в інший район. Зараз знайшла іншого чоловіка і щаслива, що наважилася змінити життя. Головне – бажання людини. На жаль, більше жінок просто терплять. Відсоток тих, хто наважився розірвати коло насильства, малий, але він є".
Також, за словами психолога, близько 16-17 % - це насильство над батьками. "У певний період приходить таке, що батько чи мати втрачають свій внутрішній статус, - пояснює Оксана Крутоголова. - Діти відчувають це на генетичному рівні та намагаються домінувати. Відбувається маніпуляція грошима, виникають фрази: "ти повинна чи повинен мені", "я хочу так одягатися", "ти мені того не забезпечуєш" і так далі. Таких випадків є багато, особливо у сім’ях, де батьки перебувають за кордоном. А таке психологічне насильство потім породжує навіть рукоприкладство - батьків просто б’ють".