Розмір тарифів на утримання будинку мешканці ОСББ можуть визначити самостійно
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2013-08-13 01:30:57
Якщо раніше ОСББ і ЖБК доводилося проходити складну та довготривалу процедуру затвердження тарифів на утримання будинків і прибудинкових територій, то відтепер мешканці цих будинків зможуть вирішувати питання розміру та складових витрат самостійно. Відповідні міністерства надали роз’яснення.
Так, згідно зі ст. 10 Закону України "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001 р. № 2866-III (далі - Закон про ОСББ) до виключної компетенції загальних зборів членів об’єднання відноситься, зокрема, затвердження кошторису та балансу об’єднання, а також визначення розмірів внесків і платежів членами об’єднання.
ОСББ і ЖБК, які самостійно (власними силами або із залученням на договірній основі інших юридичних і фізичних осіб) забезпечують утримання будинку та прибудинкової території, під час визначення розміру платежів на утримання будинку та прибудинкової території повинні виходити з розміру витрат на утримання будинку та прибудинкової території, передбачених кошторисом об’єднання, який відповідно до ст. 10 Закону про ОСББ затверджується загальними зборами.
Разом із тим з метою безпечного та комфортного проживання людей у багатоквартирному житловому будинку чинним законодавством регламентовано процес обслуговування й утримання будинку як єдиного цілісного комплексу конструкцій і мереж.
Отже, під час визначення складу витрат на утримання будинку та прибудинкової території, які включаються в кошторис ОСББ, слід керуватися Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 р. № 76.
Водночас з огляду на проблемні питання надання споживачам, які мешкають у будинках ОСББ, пільг і субсидій, слід зауважити, що чинне законодавство України не ставить право громадян на отримання пільг та субсидій на житлово-комунальні послуги в залежність від того, проживають громадяни в будинку, де створено ОСББ, чи в будинку, де воно не створено, і в залежність від того, сплачуються відповідні витрати безпосередньо виконавцям житлово-комунальних послуг чи через ОСББ.
Слід зазначити, що вказані вище зміни стосуються виключно витрат на утримання будинку та прибудинкової території й не стосуються тарифів на газ, теплову енергію, централізоване опалення, гаряче та холодне водопостачання.
Отже, у зв’язку з наведеними змінами керівнику ЖБК та ОСББ необхідно провести загальні збори, затвердити нову назву витрат на утримання будинку - внески. Копія протоколу зборів подається в управління соціального захисту населення відповідного району для забезпечення прав мешканців на отримання пільг і субсидій. Разом із копією протоколу потрібно подати розрахунок затверджених витрат. Такий розрахунок замовляється в комунальному підприємстві "Головний інформаційно-обчислювальний центр". За умови якщо розрахунок витрат проведено згідно з постановою КМУ "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" від 01.06.2011 р. № 869 і розмір витрат не змінюється, роздрукувати форми щодо нормативних витрат для ОСББ та ЖБК можна безкоштовно.
Таким чином, суми витрат на утримання будинків і прибудинкових територій у ЖБК та ОСББ будуть безпосередньо пов’язані з бажанням власників квартир таких будинків отримувати більш якісні послуги, поліпшувати технічний стан будинку, а реалізація вказаних дій буде звільнена від зайвих бюрократичних процедур.
Прес-служба Урядового порталу
За матеріалами газети "Про Приватих Підприємців та єдиний податок"