Кількість наркозалежних в Україні стрімко зростає
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2013-06-27 10:30:42
Наркоманія серед українців "молодшає" і переростає в епідемію. Майже 200 тис. офіційно зареєстрованих наркоманів лише частково відображають реальну картину - справжня цифра в кілька разів більша.
Подолати залежність вдається одиницям. Ці люди розповідають, що більшості їх колишніх приятелів-наркоманів уже просто немає серед живих.
Ті, хто лікується за програмою замісної терапії, скаржаться на суворість українського законодавства, яке де-факто прирівнює зберігання забороненої речовини до торгівлі нею.
Відтак ці люди прагнуть розмежувати продавців і споживачів наркотиків. І карати лише перших - тих, у кого на руках справді велика кількість доз. А тих, у кого дурману всього кілька порцій – не карати, а лікувати.
"Якщо ми кажемо про героїн чи опій, це повинні бути розміри від 0,5 грамів мінімум і 2 грамів", - радить громадський діяч Павло Скала.
1 грам героїну - це 5 доз. У Європі дозволяють безкарно зберігати приблизно ж стільки.
На думку активістів, скасувавши кримінальну відповідальність за наркотики "для власного вжитку", правоохооронці розв'яжуть собі руки для боротьби з наркодилерами, а не простими наркоманами.
У такої точки зору є чимало опонентів. Вони визнають, що справді, наркозалежні – це чи не найбільша частина засуджених. Лише за рік за зберігання заборонених речовин до в'язниць потрапили 13 тис. українців. Але ж і основна маса квартирних крадіжок чи пограбувань на вулицях теж є справою рук наркоманів.
"Ми ще не готові, щоб людина, в якої 0,5 кг марихуани, не буде підпадати під відповідальність", - вважає керівник відділу УБНОН МВС Олена Коваль.
Колишні наркомани переконані, що заборонами чи навіть тюрмою згубну пристрасть не здолати. Так само, як і декриміналізацією вживання наркотиків. Єдиний шанс - коли людина змінюється зсередини та приймає нові цінності. Тільки такий шлях може призвести до одужання, а значить, і вирішення проблеми.