Бензин може різко подорожчати найближчим часом
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2013-05-23 02:30:36
Мінфін виніс на розгляд Кабінету міністрів законопроект про підвищення акцизного збору на бензин і дизпаливо одразу на 50%.
Згідно з законопроектом "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо деяких ставок акцизного збору", пропонується різко збільшити акциз: на бензин - з 198 до 396 євро за тонну, а на дизпаливо - з 46-98 до 92-196 євро за тонну. Вчора Мінфін передав законопроект на розгляд уряду, пише "Коммерсант-Украина".
Очікується, що документ розглянуть на наступному тижні і в разі схвалення направлять у Верховну Раду, розповіло джерело газети в Кабміні. Воно повідомило, що ініціатором створення документа є "Укравтодор", а автором - Мінфін. У прес-службі цих відомств вчора коментувати документ відмовилися.
Як стверджує один з чиновників Міненерго, кошти, отримані за рахунок зростання ставок акцизного збору, повинні бути спрямовані на ремонт доріг, які знаходяться у поганому стані. Однак співрозмовник видання в Міненерго сумнівається, що кошти будуть спрямовані за призначенням: "Боюся, що гроші знову підуть на латання бюджетних дірок, і на якості доріг це підвищення не позначиться".
Збільшення ставок призведе до дуже значного подорожчання бензину, вважає прес-секретар концерну "Галнафтогаз" Олесь Пограничний. За оцінками компанії, вартість бензину в середньому може зрости на 2 грн, а на дизельне паливо - на 50 коп за літр. Зараз середня вартість бензину Аи-5 становить 10,92 грн, а дизпалива - 9,99 грн за літр (дані консалтингової компанії "А-95").
За словами члена наглядової ради "Укртатнафти" Костянтина Бородіна, після підвищення акцизу ціни на пальне в Україні будуть на рівні країн Східної Європи. "А ось якість пального залишиться колишньою - тобто набагато гіршою європейського. Крім того, підвищення цін спровокує падіння продажів на АЗС",- говорить експерт. Він нагадує, що концентрація АЗС на одиницю автомобілів в Україні вища, ніж в країнах ЄС. Через це продажі однієї заправної станції в середньому за добу в Україні і так менші, ніж у Європі - 3,5-4 тис л проти 15-20 тис л на одну станцію.
Експерти стверджують, що нарощувати надходження в бюджет уряду потрібно зовсім іншими способами. Наприклад, за рахунок підвищення контролю за якістю імпортованого палива, пропонує директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич. "Потрібно виключити ситуацію, коли бензин і дизпаливо розмитнюються під виглядом напівфабрикатів, які не обкладаються акцизним збором, а потім потрапляють на заправки,- зазначає Марунич.- Але замість цього в уряді обрали найпростіший і неефективний шлях - підняти акциз".
За словами директора консалтингової компанії "А-95" Сергія Куюна, високі податки будуть стимулювати збільшення частки неякісного, контрафактного палива. За оцінками Мінфіну, на сьогоднішній день 25% ринку нафтопродуктів перебуває в тіні. "Після прийняття законопроекту частка неякісного пального може перевищити половину ринку",- говорить експерт.