Мешканці Коломийщини проти оптимізації
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2013-02-25 05:30:51
На виконання доручення Кабінету Міністрів України, на Прикарпатті заплановано провести оптимізацію бюджетних установ, що означає закриття понад двох десятків шкіл, бібліотек, сільських фапів, скорочення ліжкомісць у лікарнях і ставок учителів. Вже навіть є списки установ, двері яких незабаром можуть зачинитися на невизначений термін. Мешканці села Ганів, що на Коломийщині, були шоковані звісткою про те, що і в їхньому селі планують закрити школу, ФАП та бібліотеку. Досі дружна громада роками відновлювала, ремонтувала і підтримувала приміщення цих закладів у належному стані.
Збудована ще в 30-х роках минулого століття школа в селі Ганів працювала при німецькій і польській владі, її не закрили за правління Сталіна і лише нині, на 21-ому році незалежноті, стала непотрібною державі. Така позиція влади здивувала й обурила ганівчан.
"Мене не тільки як керівника школи, а як мешканця села дуже вразив той факт, що навіть могло постати питання про закриття школи. Ми доклали чимало зусиль, аби школа була другою домівкою для наших дітей. Без школи немає і села, ми до останнього відстоюватимемо заклад", - наголошує директор Ганівської початкової школи Марія Дем’янюк.
Її підтримує вся громада села.
"Я не можу зрозуміти: скільки на тих діточках можна зекономити? Чиновники хоча б раз дісталися на роботу пішки, як в інших державах, вони б зекономили ті кошти, яких не вистачає для шкіл. Як можна заощаджувати на здоров’ї та комфорті дітей?", - каже мешканець села Михайло Стефановський.
До слова, у закладі навчається 11 учнів, ще восьмеро готуються наступного року сісти за парти, працює троє вчителів та директор. Щороку очікують збільшення кількості учнів, тож і обурюються, що економії з такої оптимізації не вийде, а батькам і дітям лише створять додаткові незручності і турботи. Ганівчан підтримує і сільський голова.
"Це не економія, адже вчителів треба забезпечити роботою в інших закладах, дітей треба харчувати, довозити, економія буде лише на електроенергії, але якщо порахувати доїзд, то економії нема! За останні роки стільки вкладено в цю школу, що посилати дітей на навчання в інше село, де один корпус міститься у тимчасовому приміщенні недобудованого садочка, а другий - в будівлі, фактично забороненій до експлуатації, і довозити туди дітей - не доцільно", - розповідає дебеславцівський сільський голова Богдан Бойчук.
Законодавство чітко визначає, що школу можна закрити лише за згодою громади. На цьому наголошує і керівник району.
"Оптимізація відбувається по цілій державі, в тому числі і в Коломийському районі. Її проводять для того, щоб дати дітям кращі знання. Ми не закриваємо школу, але складаємо плани, адже є розпорядження голови обласної державної адміністрації проаналізувати, чи потрібна школа в населеному пункті, а де є недостатня кількість учнів, то узгодити з громадою подальші дії. У нас є список дітей, які сядуть за парти до 2017 року, і нині не стоїть питання закриття Ганівської початкової школи", - прокоментував ситуацію голова Коломийської районної держадміністрації.
Ганівчани сподіваються, що влада прислухається до їхніх слів і школа й надалі функціонуватиме, в іншому ж випадку - обіцяють не пускати дітей на навчання в сусіднє село. Діти свою альма-матер люблять, звістку про її закриття сприймають болісно і просять не закривати рідну школу.
Схоже, що обурення людей та готовність відстоювати заклади освіти, культури та медицини вплинули на керівництво області. Голова Івано-Франківської ОДА 15 лютого таки скасував розпорядження "Про заходи щодо оптимізації мережі бюджетних установ області та економії видатків місцевих бюджетів на 2013 рік".