Підписувати чи не підписувати?
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2013-02-25 04:30:36
Для вирішення своїх проблем громадську приймальню депутата обласної ради Б. П. Гдичинського, яка продовжує працювати по вул. Театральній, 8 у м. Коломиї, щомісячно відвідують десятки осіб. Найбільше людей приваблює можливість одержати безкоштовну юридичну консультацію. Відповіді на деякі запитання громадян друкуватимемо в тижневику "Коломийські ВІСТИ".
Великий тлумачний словник української мови роз’яснює, що слова "підпис" і "підписувати" означають "потвердження або засвідчення чого-небудь". Іншими словами, якщо ви підписали якийсь документ без зауважень - ви підтверджуєте те, що в ньому записано.
На превеликий жаль, багато громадян ставить свій підпис на документі тільки тому, що колись їх навчили писати і підписувати, а тепер сказали і показали де слід підписати документ. При цьому, зазвичай, така особа не може пояснити що вона підписала.
Найчастіше такі випадки трапляються при підписанні договорів або протоколів про адміністративні правопорушення, складені працівниками ДАІ чи іншими особами, які мають право складати протоколи.
Якщо ви порушили Правила дорожнього руху, працівник ДАІ зобов’язаний у двох екземплярах скласти протокол про адміністративне правопорушення і один екземпляр цього протоколу вручити вам.
У протоколі є графа "Копію протоколу одержав" і місце для вашого підпису. Варто пам’ятати, що ставити свій підпис в цій графі слід лише тоді коли його копію вам вже вручили. В іншому випадку ви не доведете, що копію протоколу вам не вручили. Не варто відмовлятись від підпису в згаданій графі, оскільки інспектор запише, що від одержання копії протоколу ви відмовились і протокол буде дійсним. З цього випливає перше правило: "При складанні стосовно вас протоколу про адміністративне правопорушення в усіх випадках вимагайте, щоб його копію вручили вам і вже після цього підписуйте протокол в тому місці, де зазначено "Копію протоколу одержав".
Відповідно до ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУПаП), ви маєте право вносити до протоколу свої зауваження щодо його змісту. З цього випливає друге правило: "Якщо ви не згідні з протоколом, то про це обов’язково запишіть у відповідній графі, а також вкажіть причину незгоди. Відмова підписати протокол без зазначення причини відмови скоріш за все не допоможе, а навпаки зашкодить вам.
В бланках протоколів міститься вказівка на те, що вам, відповідно до ст. 268 КУПаП, роз’яснено ваші права. Про це вам запропонують розписатись у протоколі. З цього випливає третє правило: "Якщо у бланку протоколу не передбачено змісту ваших прав, а таке буває доволі часто, вимагайте, щоб особа, яка склала протокол, показала вам ст. 268 КУПаП, згідно з якою ви маєте право знайомитись з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватись послугами адвоката або іншого фахівця в галузі права".
Якщо інспектор цього не зробив, запишіть у протоколі, що права вам не роз’яснено.
В разі незгоди, вимагайте, щоб адміністративний протокол розглядався з участю адвоката. Цю вимогу ви повинні записати в протоколі. В такому випадку інспектор не матиме права винести постанову та накласти на вас стягнення без участі адвоката і мусить відкласти розгляд протоколу про адміністративне правопорушення до явки адвоката.
І наостанок. Протокол про адміністративне правопорушення не оскаржується, а постанову про накладення на вас адміністративного стягнення можна оскаржити через суд. На це законодавець надає вам 10 діб з моменту винесення постанови.
Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що коли ви не зовсім розумієте що вам пропонують підписати, слід порадитись з адвокатом, а вже потім вирішувати - підписувати чи не підписувати той чи інший документ. Інколи можна підписати собі вирок.