Прихований геноцид: нація спивається
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-10-26 02:45:47
У рамках дослідження ВООЗ було опитано понад 200 тисяч учнів п’ятого, восьмого та десятого класів у 41 країні світу. Отримавши результати, вчені склали список держав, де підлітковий алкоголізм набув загрозливого масштабу, повідомляє «Німецька хвиля». На жаль, Україна у тому списку серед лідерів.
Любителів «напоїв з градусом» серед підлітків та молоді в Україні зафіксовано 40 відсотків.
40 відсотків українських дітей зізналися, що принаймні раз на місяць вживають спиртне. Дані шокуючі, проте, схоже, правдиві. «Так, ми з друзями інколи випиваємо. Особливо перед дискотекою. Зараз це модно», — сказав «Україні молодій» десятикласник однієї столичної школи Станіслав. А купити спиртне не проблема.
Українські наркологи б’ють на сполох: молодшим стає обличчя вітчизняного алкоголізму — 16-річні пацієнти наркодиспансерів уже нікого не дивують... Однією з причин загрозливого для здоров’я нації становища медики називають поширення серед молоді, підлітків і навіть дітей слабоалкогольних коктейлів (так званих алкопопсів), пива.
Усе почалося 1994 року, коли у вітчизняній торговельній мережі з’явився перший слабоалкогольний коктейль — джин-тонік. Підприємці, затамувавши подих, спостерігали за просуванням нового продукту. Потім з’явилися ром-кола і бренді-кола. Попит на них був схожий на бум. Наразі ринок слабоалкогольних міксів постійно оновлюється: виробники готові експериментувати, щоб розширити коло споживачів. В Україні виготовляють переважно слабоалкогольні мікси на основі спирту з додаванням ароматизаторів, що імітують популярні спиртні напої (віскі, текілу, ром тощо). Вміст алкоголю у вітчизняних коктейлях варіюється в межах максимально допустимого — 8%. У Європі ж населення віддає перевагу напоям із нижчим вмістом спирту — 4-5%.
Основна небезпека, на думку фахівців, полягає в тому, що істинний «зміст» слабоалкогольного коктейлю прихований. Горілка, джин, коньяк, врешті самогон — для підлітків напої не такі доступні, як джин-тонік та бренді-кола, які продають майже в кожному кіоску, та й коштують вони недорого. Згідно з правилами торгівлі, їх не мали б продавати особам, молодшим 18 років. Але мало хто з продавців зважає на це. А якщо й запитає для проформи, чи є покупцеві 18, то цілком задовольняється його відповіддю. Далеко не кожний юнак чи юнка буде в захваті від гіркого, терпкого алкогольного напою з неприємним різким запахом. А от солоденька водичка — зовсім інша річ, і тут, за словами директора Українського інформаційного центру з проблем алкоголю та наркотиків Костянтина Красовського, на підлітків чатує особлива небезпека. Адже людина, яка п’є горілку, розуміє, що через деякий час вона сп’яніє, і психологічно до цього готується. А для дитини, яка напилася «коктейлю», це сп’яніння буде неочікуваним — так само, як і його наслідки. «У спеку можна не напружуючись випити три-чотири пляшки прохолодного коктейлю, — каже К.Красовський. — Але ж потім підліток буде і зовсім п’яний. У нього погіршується координація рухів, «пливе» земля під ногами. Декого «тягне на подвиги», і в такому стані дитину набагато легше примусити зробити щось неадекватне, скажімо, підбурити на сексуальний контакт чи на крадіжку.
Вживання міксів також може закінчитися алкогольним отруєнням, бо підліток не завжди спроможний розрахувати свої сили і не знає, що півлітра алкопопсу містить стільки ж спирту, що й 100 г горілки. Коли ми запитуємо в батьків, чи дозволять вони своїй дитині випити 200 г горілки, ті відповідають: «Ні, в жодному разі!». А на запитання, чи можна підлітку випити літр оцих алкопопсів, деякі дорослі відповідають інакше: «Це ж тільки водичка з алкоголем. Нехай п’є!». Тоді ми пропонуємо взяти калькулятор і порахувати. В літрі восьмиградусного коктейлю міститься 80 г чистого алкоголю, — взяти 200 г 40-градусної горілки — маємо ті самі 80 г спирту. Батьки не розуміють, що для організму все одно, з якої пляшечки надійшли токсини, а такої дози і дорослий не витримає.
З думкою пана Красовського погоджується і завідувач кафедри гігієни харчування Київського національного медуніверситету Віктор Ципріян. «Не можна проводити чітку межу, говорячи, що існують напої алкогольні й слабоалкогольні. Вони однаково діють на центральну нервову систему», — наголошує він. Наслідки раннього захоплення алкоголем сумні: формування соматичної і психічної патології, зменшення тривалості життя, у тому числі через нещасні випадки. Легкі алкогольні напої, реклама й упаковка яких розраховані на привернення уваги молодої аудиторії, лише погіршують ситуацію. «Їх випускають маленькими дозами, коштують вони дешево — це робить коктейлі доступними для молоді й підлітків, які звикають до маленьких доз алкоголю, легко переходять на більші, — б’є тривогу В.Ципріян. — У результаті маємо нове покоління алкоголіків. Ми виступаємо за те, аби посилити контроль над реалізацією слабоалкогольних напоїв, щоб їх не продавали особам до 18 років та й щоб коштували вони дорожче». У країнах з високим рівнем доходів алкогольні коктейлі здебільшого подають у барах, де їх готують з «чистих» інгредієнтів. Готові мікси з пляшки — це продукти не для заможних. Статистика свідчить: як тільки рівень доходів громадян зростає, споживання слабоалкогольних міксів зменшується.
За словами К.Красовського, алкогольні мікси — це біда не однієї лише України. «Європейські держави вже давно визначили, що ці напої дуже небезпечні для здоров’я, бо саме через них дуже багато підлітків призвичаюються до алкоголю, — каже він. — Зазвичай вміст алкоголю в цих коктейлях становить близько 8%, а наукові дослідження показали, що за такої концентрації споживачеві дуже важко зрозуміти на смак, чи є у воді спирт. Якщо ж туди накидати різних підсолоджувачів, консервантів, ароматизаторів, — напій уже важко відрізнити від звичайного лимонаду! і діти, які змалечку вподобали газовану солодку воду, дуже легко переходять на схожі за смаком алкогольні коктейлі...»
За даними міністерства охорони здоров’я Німеччини, за ніч на дискотеці підліток здатний випити шість-вісім пляшок алкопопсів, що для сильного сп’яніння цілком достатньо. і хоча офіційно дітям до 18 років купувати алкогольні напої в Німеччині заборонено, за інформацією уряду цієї країни, в 2003 р. кожну другу «газировку з градусами» було куплено саме молоддю від 14 до 19 років. У зв’язку із загрозливо швидким зростанням дитячого й підліткового алкоголізму (близько 160 тис. молодих німців страждають на алкогольну залежність) у серпні 2004 р. федеральний уряд встановив додатковий податок на такі напої. Тепер пляшка з коктейлем коштує майже на 1 євро більше, що для багатьох підлітків задорого. У Франції рекламу алкогольного «лимонаду» в ЗМі суворо заборонено. Через акциз запроваджений у 1997 р., ціна бляшанки коктейлю подвоїлася. Відповідно обсяги продажу спиртовмісних сумішей значно скоротилися. Нині будь-який коктейль у роздрібній торгівлі там коштує близько 90 центів. Така ціна навряд чи зупинить дорослого. А от для дитини, яка має небагато кишенькових грошей, це вже значна сума. Скорочення ж рівня продажів може свідчити про те, що продукція залишилася без цільової аудиторії.
Поступово відмовляються від слабоалкогольних міксів і в Англії. З кожним роком таких напоїв продають дедалі менше. Результатом продуманої соціальної політики стало те, що серед британських підлітків сформувалася думка, що пити коктейлі не престижно. До 2008 р. обсяг реалізації слабоалкогольних напоїв у Великій Британії скоротився на чверть.
В Україні першою на сполох медиків зреагувала київська влада. Працівники служби у справах неповнолітніх КМДА протягом літа вивчали вплив реклами слабоалкогольних напоїв на поведінку підлітків. Результати цих досліджень мають бути оприлюднені якнайближчим часом. За словами заступника начальника служби Руслана Гребініченка, якщо дослідження підтвердить негативний вплив, то служба рекомендуватиме столичній держадміністрації обмежити розміщення зовнішньої реклами цих напоїв на вулицях міста. Але чи достатньо буде тільки цього, щоби ситуація змінилася на краще?
Така сама ситуація в Україні з вживанням підлітками пива. Раніше дозвілля було організоване дещо по-іншому, було достатньо безплатних дитячих спортивних шкіл, художніх студій, бібліотек тощо. Не хочу ідеалізувати той час — всяке бувало. Але такого масового пивного психозу не було, це точно. Тепер же ситуація на алкогольному «фронті» кардинально змінилася. Якщо раніше на вулиці або в будь-якому громадському місці майже не можна було зустріти людину з пивною пляшкою, то нині така картина стала типовою. Причому цій безглуздій моді, як видно, «все возрасты покорны»: і зовсім юні (у тому числі й прекрасної статі), і люди в розквіті сил. Наче епідемія! і сумні наслідки цієї «моди» вже проявляються. Ось повідомлення «Кореспондента net», який пише, що за останні десять років пивних алкоголіків в Україні стало вдесятеро більше. На зростання пивного буму, на думку наркологів, вплинув міф про безпеку пива і його відносну користь. У залежність все частіше потрапляють підлітки, молодь і «білі комірці». На думку Геннадія Зільберблата, головного нарколога Київської області, останнім часом в Україні стався вибух пивного алкоголізму: якщо 10-15 років тому хворих з такою залежністю було один-два на 100 алкоголіків, то нині — понад десять. Заручниками малих градусів можна назвати від 15% до 25% жителів мегаполісів. Причому це далеко не завжди представники «соціального дна»: в рядах пивозалежних чимало освічених і цілком благополучних людей.
Ситуацію посилює й те, що багато українців вважають пиво нешкідливим напоєм. Проте різниця у вмісті алкоголю в пиві і горілці не така велика, як заведено думати. Літрова пляшка пива міцністю п’ять градусів еквівалентна 50 г чистого алкоголю або 125 г горілки», — запевняє той же Костянтин Красовський.
Пивний алкоголізм підступніший, аніж горілчаний, кажуть наркологи, він розвивається непомітно, але потім відразу переходить у важку форму і дуже важко лікується.
У жінок при регулярному й істотному її перевищенні алкоголізм може розвинутися вже через півроку, але обов’язково — через два-три роки. Чоловіки мають шанс «підсісти» на пиво за шість років. Хворобу можуть спровокувати погана спадковість, розлади печінки і навіть струс мозку. Поголовне захоплення продукцією пивоварів призвело до того, що проблеми з алкоголем виникають уже в 14-15-річних. За словами Анатолія Вієвського, головного нарколога Міністерства охорони здоров’я України, нині в країні один відсоток дітей 12-13 років щодня вживають алкогольні напої. Активісти антиалкогольного руху звинувачують у цьому рекламу. і наполягають на її забороні. До речі, саме так зробили в Росії, де раніше за нас зрозуміли проблему та її наслідки. Виробники ж виправдовуються, що «корінь зла» — в убогості дозвілля більшої частини населення і бракові соціальної культури.
Iстина, як завжди, міститься посередині. Ймовірно, варто було б законодавчо якщо не заборонити, то різко обмежити рекламу пива та інших алкогольних напоїв. А то коли не ввімкнеш телевізор — весь час натикаєшся на реклами десятків сортів пива і горілки. Таке враження, що в Україні нічого іншого не виробляють. Про якість реклами не казатиму — це окрема пісня. Що ж до культурного дозвілля і взагалі культурного виховання молодих людей, то тут, як кажуть, кінь не валявся — життєво необхідна комплексна і саме державна програма естетичного і фізичного виховання молоді. Причому її треба не лише декларувати, а й неухильно виконувати. інакше ми втратимо велику частку молодого покоління. Якщо вже не втратили. На рівні облдержадміністрації (розпорядження облдержадміністрації № 269 від 11.04.02 р.) та сесії Івано-Франківської міської ради ухвалено програми ВООЗ «Здоров’я нації». А як вони виконуються?! Як на мій погляд, відсотків на 5-10, тобто незадовільно. А це результат роботи влади як на рівні держави, так і на місцях! В той час геноцид української нації триває. Масони «запрограмували»: українців повинно залишитись 15 млн. осіб. То будемо спостерігати чи боротися?!
Варто знати про алкоголь
Нешкідливих доз алкоголю немає в принципі.
Алкоголь не є харчовим продуктом чи ліком, а пиво — напоєм.
Алкоголь знищує нервові клітини головного мозку: літр пива вбиває до 6 000 нервових клітин, 100 г горілки — 7 000.
Синдром похмілля — це виведення з головного мозку мертвих через відсутність кровопостачання нейронів. Організм, позбавляючись померлих клітин, відчуває це як ранковий головний біль. Мертві клітини виводяться з організму через сечовивідну систему людини, тож той, хто п’є алкоголь, на ранок втрачає власний мозок разом із сечею, як кажуть буквально — «випісює мозки».
Поверхня головного мозку алкоголіка, за свідченням патологоанатомів, схожа на повстяну тканину, повністю посічену міллю.
Постійне вживання алкоголю спричинює фемінізацію чоловіків і маскулінізацію жінок, тобто у чоловіків з’являються деякі жіночі ознаки (збільшуються грудні залози, таз) і розвивається імпотенція, а жінки стають більш «чоловічими» — грубіє голос, збільшується волосатість, характер позбавляється жіночності (зникають ласкавість, співчуття, материнські відчуття, натомість з’являються агресивність, байдужість).
Вживання щонайменше 125 мл вина щодня підвищує шанси «заробити» рак ротової порожнини і горла на 168%.
Вживання пива підвищує більш ніж на 30% вірогідність розвитку раку грудей, причому чітка залежність від розміру дози відсутня.
Зачаття дітей у нетверезому стані часто призводить до народження дебілів. Причому ризик існує навіть від зовсім невеликої дози алкоголю, за один-два тижні до зачаття.
При щоденному вживанні матір’ю 150 мл спирту лише в 1/3 випадків народжуються нормальні діти.
Для зачаття повноцінних дітей чоловік має не пити протягом одного-двох років. Для жінки цей термін ще більший.