друкувати


Пора року впливає на тривалість життя людини

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-07-18 02:45:04

Діти, що з'явилися на світ у період з вересня по листопад, мають стабільно великі шанси дожити до ста років, ніж народжені в інші місяці року.

Як повідомляє New Scientist, робота Леоніда та Наталії Гаврилових із Чиказького університету, представлена в Сан-Франциско на щорічному з'їзді Американського демографічного товариства, підтвердила результати попередніх досліджень на цю тему.

Йдеться зокрема про роботу німецького вченого Олександра Лерчла з університету Якобс у Бремені, опубліковану в 2004 році в журналі Naturwissenschaften, в якій досліджувався зв'язок між місяцем народження і тривалістю життя.

Лерчл отримав статистично достовірні дані про те, що люди, які народилися в період з жовтня по грудень, вмирають у більш старшому віці, ніж інші.

Однак автор припускав, що на отримані результати може впливати різниця в умовах, в яких перебували об'єкти його дослідження в пренатальний період і в період раннього дитинства, в першу чергу відмінність у соціальному статусі і економічному становищі їхніх сімей.

Гаврилові у своїй роботі спробували виключити вплив цих факторів. Вони зібрали і проаналізували інформацію про понад півтори тисячі людей, які прожили сто і більше років. Всі вони народилися в США між 1880 і 1895 роками.

При цьому для порівняння збиралися також дані про братів, сестер і чоловіка або дружину довгожителів. Брати і сестри мали той же генетичний фон, що і довгожителі, а також жили в тих же умовах у період дитинства, а чоловік та жінка - в період дорослого життя.

У результаті дослідження з'ясувалося, що найбільше число довгожителів народилося в осінні місяці, а найменше - у березні, травні та липні.

Щоб виключити ймовірність того, що на осінь припадав у ті роки пік народжуваності, автори провели відповідний аналіз, але не виявили сезонних коливань.

Автори висувають кілька гіпотез, що пояснюють феномен довгого життя, народжених у вересні, жовтні та листопаді.

Згідно з однією з них, немовлята, що з'явилися на світ восени, мали значно менший ризик зараження сезонними, в першу чергу літніми, інфекційними захворюваннями, що зазвичай несе довготривалі негативні наслідки для здоров'я людини.

Серед інших гіпотез - дефіцит вітамінів в раціоні матерів тих немовлят, що народилися взимку, навесні чи влітку, а також можливий вплив сезонних коливань гормонального фону.

Джерело: ТСН