М.Негрич: Влада і громада мають працювати пліч-о-пліч, тоді буде результат
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-05-31 02:30:41
На останньому засіданні колегії Коломийської районної державної адміністрації розглядалося питання щодо виконання програми соціально-економічного і культурного розвитку району за І квартал 2012 року.
Про результати вже майже півріччя 2012 року розповів в інтерв’ю тижневику «Коломийські ВІСТИ» голова Коломийської районної держадміністрації Михайло Негрич.
- Пане Михайле, нині підбиваємо підсумки не лише першого кварталу 2012 року, а й переходимо межу першого півріччя. На чому закцентували свою увагу?
- Коломийщина працює в стабільному напрямку, напрямку розвитку освіти, медицини, культури, спорту, дорожнього господарства. Чимало уваги приділили медицині, і маю надію, що цього року буде здано приміщення поліклініки. 10 років простояв фундамент, чекаючи своєї черги, а у 2012 році, згідно з рішенням і з допомогою голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка, до жовтня місяця маємо виконати всі будівельні роботи, щоб вже восени у Коломиї з’явилася поліклініка європейського типу. Також цьогоріч завершимо реконструкцію правої сторони терапевтичного корпусу Коломийської центральної лікарні. Фінансування є, підрядні організації працюють, проводиться заміна вікон та повна заміна сантехніки. Нині завершено ремонт в дитячій районній лікарні, де буде поставлено новий флюорографічний апарат. За кошти доброчинців тривають ремонти коридорів у дитячій поліклініці. Загалом 2012 року ми вже отримали доброчинної допомоги на три мільйони гривень, в тому числі і з-за кордону. Вже не вперше нам допомагає благодійний фонд «Карітас». За допомогою Івано-Франківської обласної державної адміністрації та за підтримки обласної ради були виділені кошти для реконструкції приміщення для клініко-діагностичної лабораторії. Відтак чотири лабораторії, які розкидані по Коломиї, вже невдовзі зможуть переїхати в одне приміщення, що буде зручно для людей. Сподіваюсь, що до закінчення півріччя це стане реальністю, нам наразі не вистачає частини коштів, що мають надійти з обласного бюджету. Також я звернувся з депутатським запитом до голів обласної державної адміністрації і обласної ради з проханням допомогти у придбанні обладнання і меблів у відремонтоване приміщення.
- Пане голово, у Коломийському районі представники органів місцевого самоврядування активно працюють над написанням та впровадженням різноманітних проектів. Чи є активні проекти нині?
- Ми працювали в напрямку залучення податкових можливостей і будемо працювати. В рамках проекту Європейського Союзу та Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй, який був започаткований ще у 2004 році, зроблено чимало корисних справ. Дякуючи попереднім керівникам, які працювали на Коломийщині, співпраця з цим проектом не була втрачена, він продовжував свою роботу і цьогоріч з 12 зданих на розгляд комісії проектів чотири будуть реалізовані. Участь в реалізації Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» беруть громади сіл Дебеславці, Матеївці, Молодятин, Черемхів. Шукаємо й інші можливості для розвитку Коломийщини. Також працюємо по проекту «Здоров’я матері і дитини» з представниками Швейцарії стосовно пологового будинку, на перемовинах в Києві нам пообіцяли, що буде встановлено сучасне обладнання. 10 шкіл Коломийщини працюють по кіотському договору (цільові екологічні інвестиції) щодо заміни вікон та утеплення фасадів і в тому числі наша дитяча лікарня.
- Михайле Михайловичу, знаємо, що чимало робиться за кошти обласного та місцевого бюджетів і за активної підтримки людей не лише в медицині.
- За два роки ми відкрили вже десять дитячих садків, заплановано завершити будівництво і реконструкцію ще 7 установ, думаю що цьогоріч ми відкриємо як мінімум 5 дитячих закладів. Наразі продовжуються ремонтні роботи в школі селища Гвіздець, де першого вересня діти мають прийти в нові приміщення, в Лісках працюємо над завершенням дитячого садочка, так само в процесі будівництва чи реконструкції приміщення садочків в селі Великий Ключів, Джурків та Іванівці. Новий садок, за програмою ПРООН, буде відкрито вже незабаром в селі Молодятин. Роботи на об’єктах ми починаємо разом з громадами сіл і селищ, як кажуть, народним методом. Це дає змогу здешевити вартість об’єкта, а громада в короткий термін вирішує нагальні проблеми, покращує своє життя. Нині чимало проектів у роботі, це добудова школи в селі П’ядики, для добудови школи в селі Угорники зусиллями обласної державної адміністрації та обласної ради виділено 1 мільйон гривень, тож завершуємо проектну документацію і починатимемо роботу; плануємо побудувати школи в селах Дебеславці та Малий Ключів. Думаю, що в найближчі декілька років всі наші села будуть повністю забезпечені новими навчальними і дошкільними закладами відповідно до потреби.
- Знаю, що цьогоріч в деяких школах району проводився експеримент щодо альтернативного палива. Чи виправдав він Ваші сподівання?
- Так, дійсно, цього року ми спробували використати в наших школах нетрадиційне паливо для обігріву приміщень. Експеримент себе виправдав у повній мірі. Ми встановили 5 котелень в різних навчальних закладах і зекономили 290 тисяч гривень бюджетних коштів. Тож відтак плануємо продовжувати встановлення котлів на альтернативному паливі в районних закладах освіти і приблизно 5 шкіл цьогоріч також перейдуть на використання котлів на альтернативному паливі, щоб зменшити витрати на газ.
- Здоров’я чи не найважливіше в нашому житті. Спорт – це складова гарного самопочуття та працездатності людей. Яка ситуація в Коломийському районі щодо забезпеченості населення можливістю займатися спортом?
- На Коломийщині за моєї першої каденції був відбудований гарний спортивний зал на вулиці Карпатській ФОСК «Прикарпаття», де нині відбувається левова частка змагань і тренувань з різних видів спорту. У 2010 році в П’ядиках ми відкрили новий молодіжний спортивний центр, лише за 2011-2012 роки ми поставили 5 майданчиків зі штучним покриттям. Роботи проводимо разом з громадою. Наприклад, у селах Ковалівка, Велика Кам’янка, Матеївці громада разом з сільським головою вже встановили основу для спортивних майданчиків зі штучним покриттям, а ми повинні до першого вересня 2012 року закупити і встановити штучне покриття. Силами влади, громади і меценатів відновлено стадіони в селищах Отинія і Гвіздець, на черзі реконструкція стадіону в Печеніжині, на завершальній стадії роботи над спортивним комплексом у Воскресінцях. Найбільше робиться там, де громада активна і де люди проявляють ініціативу, таким селам і влада завжди допоможе. Лише спільними зусиллями зможемо покращити наше життя.
- А як щодо закладів культури?
- В культурі також чимало новосіль буде цьогоріч. До Дня Незалежності плануємо відкрити два будинки культури у Старому і Малому Гвіздці, великі роботи щодо перекриття дахів будинків культури проведено в селах Загайпіль, Ворона, невдовзі буде зроблено дах у Великій Кам’янці, торік зроблено в Корничі та Мишині.
- Коломийщина завжди славилася працьовитими людьми та неабиякими успіхами в сільському господарстві. Чи задоволені нинішнім станом справ у сільськогосподарській галузі?
- Загальна площа сільськогосподарських земель на Коломийщині становить 70 тисяч гектарів, з них 43 тисячі гектарів – орної. Торік, коли я прийшов на посаду голови райдержадміністрації, в нас було 3500 тисячі га незадіяної орної землі, цього року залишилось не обробленими лише 1 тисяча гектарів землі, яка до вересня буде задіяна. Іде потужна робота в напрямках рослинництва, тваринництва і садівництва. Торік наш район був третім в області у сільському господарстві і надалі сільське господарство – це один з головних пріоритетів у нашій роботі. На Коломийщині, якщо брати тваринництво, ми зберегли одну єдину в області ферму в селі Турка, де використовують метод безприв’язної системи випасання корів, а збір молока відбувається механічним методом. У подальшому плануємо розвивати тваринництво – в селах Турка, Підгайчики та Гвіздець буде створено молочне і відгодівельне стада, адже, за постановою кабінету міністрів і уряду, нині держава допомагає щодо відновлення тваринництва і сільського господарства України загалом. Працюватимемо, щоб відновити добрі традиції тваринництва на Коломийщині.
- Сільське господарство нерозривно пов’язане з переробною галуззю. Які переробні підприємства нині працюють у нашому районі?
- На Коломийщині працює 14 м’ясопереробних цехів, 7 пекарень і великий хлібозавод, 3 млини, один з них – найпотужніший на Західній Україні, підприємства «Абомікс», що переробляє сільськогосподарську продукцію на корм для худоби. Також відрадно, що торік у Підгайчиках відновило свою роботу підприємство з переробки яблук. За перший рік роботи було перероблено три тисячі тон яблук, цьогоріч планується збільшити обсяг переробленої продукції до 5 тис.тонн. Продукт переробки – яблучний порошок – продається до Німеччини для виготовлення соків. Тобто поступово на Коломийщині відновлюються підприємства та набуває розвитку сільське господарство.
- А як щодо ліквідації наслідків повені 2008 року, адже тоді Коломийщині було завдано чималих збитків?
- Справді, у 2008 та 2010 роках повені завдали багато збитків не лише Коломийщині, а й усій області. Те, що було зруйноване, практично все відновлено, чи не єдиною проблемою залишається добудова мосту у Печеніжині, який забрала повінь. Обласне управління державних доріг почало будівництво ще 2008 року і дотепер роботи не завершені. Було чимало листів з проханнями доробити розпочате, але у відповідях нас переконують, що на цей об’єкт немає фінансування. Інші мости, пішохідні переходи та кладки ми побудували народним методом. Фінансування матеріалів відбувалося за рахунок місцевих бюджетів, а люди самі ставали до роботи. Завдяки цьому зменшується кошторисна вартість робіт і відповідно ми можемо виділити кошти з районного чи з обласного бюджетів.
- Проблемою під час повені стала і відсутність очисних споруд в деяких селищах. Чи змінилася ситуація тепер?
- Щодо очисних споруд, то я хочу сказати, що дуже проблемна ситуація була в Коршеві. Голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк на одній з нарад пообіцяв людям допомогти і виконав свою обіцянку. Роботи вже йдуть, і цього року маємо закінчити та здати готовий об’єкт. Виділено також кошти для будівництва очисних споруд у Товмачику. Щодо об’єкта в Підгайчиках, то всі документи вже здані у Міністерство екології, чекаємо фінансування, виготовлена документація для завершення очисних споруд в Печеніжині. 2011 року здали очисні споруди в Ценяві, де були величезні проблеми, робимо проектну документацію для побудови очисних споруд у Великій Кам’янці. Ми тісно співпрацюємо з екологами і санстанцією, щоб біля кожного підприємства харчової промисловості були невеличкі очисні споруди та протічна вода. На сьогодні це реальність. В Україні є фірми, які роблять очисні споруди під ключ, це треба робити думаючи і піклуючись про екологію нашого краю. Якщо ми будемо працювати разом – влада і громада – то зможемо зробити вдвічі більше добрих справ для сіл, селищ Коломийського району. Я переконаний: коли влада і громада працюють пліч-о-пліч, то буде й результат!
Автор: Оксана Островська, шеф-редактор тижневика "Коломийські ВІСТИ"