друкувати


І.Токар: Славити добро – покликання всіх працівників медичної галузі

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-05-04 12:10:21

Іван Антонович Токар має 46 років стажу в сфері охорони здоров’я. Більшу частину цих років він працював головним лікарем. Розпочинав свою кар’єру в далекому Казахстані, а згодом буквально вибудовував по цеглинці систему охорони здоров’я Коломийщини. За його керівництва було завершено головний корпус центральної районної лікарні, виготовлено документацію на зведення нової поліклініки. Нині Іван Антонович на заслуженому відпочинку, та не може просто сидіти, склавши руки. За спільною ініціативою з Богданом Гдичинським вони вирішили заснувати громадську організацію пенсіонерів медичних закладів Коломийщини «Доброслав».

Славити добро – це покликання всіх працівників медичної галузі, – каже голова громадської організації «Доброслав» Іван Токар. – Професія лікаря, медичної сестри, фельдшера чи санітарки передбачає творити і славити добро. Таке переконання має бути в крові кожного медика.

За словами пана Івана, подібна організація мала б діяти вже багато років, тому що на Коломийщині нараховується понад півтори тисячі пенсіонерів медичних закладів та діючих працівників, причому списки весь час поповнюються новими прізвищами, тому що оперативність деяких медичних служб відстає від бажання «Доброслава» допомагати людям. До організації зараховуються не лише лікарі, медсестри, фельдшери, санітарки, а й водії швидкої допомоги, кухарі, прибиральниці – всі ті, хто все своє життя поклав на вівтар служіння людям у системі охорони здоров’я.

Перспектива створення організації для пенсіонерів галузі охорони здоров’я дуже схвилювала Івана Токаря. – Поки людина на роботу ходить незалежно від посади і статусу, всі пам’ятають про неї, вітають з днем народження. Коли працівник виходить на пенсію, то в силу багатьох обставин про нього забувають. Таке життя, – підсумував чоловік.

Для людини похилого віку головне – це увага, повага, спілкування. Такі принципи взяли за основу в громадській організації «Доброслав». – Треба бачити очі пенсіонерів, яких ми вітаємо з днем народження, їхню щиру радість і здивування, – розповідає Іван Токар. – Буває, що про них забувають на двадцять, тридцять років. – При створенні організації ми хотіли забезпечити певний соціальний захист, моральний відпочинок для старших людей, допомогти їм у правовому полі чи матеріально. Добре, коли людина живе в сім’ї, а якщо вона одинока, то вона залишається наодинці зі своїми проблемами та болем. Саме ці люди в полі нашого зору насамперед.

У роки роботи Івана Токаря на посаді головного лікаря Коломийської ЦРЛ в системі освіти району працювало понад 3000 працівників. Природно, що всіх особисто він не міг знати. Лише тепер на посаді голови громадської організації в Івана Антоновича з’явилося більше часу, щоб приділити увагу всім тим, з ким раніше не було змоги зустрітися. – Працювала в нас на посаді головного лікаря станції швидкої медичної допомоги Віра Петрівна Жданович. Зовсім випадково дізнався, що в неї декілька днів тому був 84-ий день народження. Ми оперативно зібралися і поїхали її привітати. Багато згадували, просто спілкувалися, – згадує колишній керівник медичної установи недавній випадок.

Проведена робота за короткий проміжок часу дає свої результати. Люди відновлюють віру в те, що турбота про них не є порожніми словами, що обіцянки виконуються, що врешті-решт вони потрібні суспільству.

Громадська організація «Доброслав» вирішила на досягнутому не зупинятися і розширювати свою діяльність. Галузь охорони здоров’я є доволі проблемною і дороговартісною. В зв’язку з цим активісти вирішили включити в свою діяльність допомогу діючим медичним закладам. За сприяння Богдана Гдичинського всі ФАПи, лікарські амбулаторії району отримали найнеобхідніші речі: халати, рукавиці, простирадла, шприци, рушники. Вдалося закупити вкрай необхідну дороговартісну апаратуру: два бінокулярні мікроскопи. Вони дають можливість діагностувати захворювання, викликані вірусами або хвороботворними бактеріями. Крім того, за спонсорські кошти придбано гемоглобінометр – прилад, потрібний для ширшого аналізу крові.

У планах «Доброслава» організувати консультаційний центр, в якому можна буде обстежитися. Хворих прийматимуть лікарі, які вже вийшли на пенсію, але досі хочуть допомагати людям. Нині йдуть перемовини зі знаними лікарями минулого в різних сферах медицини. Зокрема, погодився допомагати Іван Дронюк, який все своє життя пропрацював терапевтом. В центрі можна буде здати аналіз крові на цукор чи зробити кардіограму. Заклад діятиме в межах, дозволених законодавством. Там надаватимуть ту допомогу, яка дозволена на громадських засадах.

Розмовляючи з Іваном Токарем, не можна було оминути теми реформи охорони здоров’я та доцільності медичного страхування. На його думку, реформа в галузі охорони здоров’я вже давно визріває. За новою схемою вже мало б працювати чотири області, де втілюється пілотний проект реформування медицини. На жаль, досі жодних конкретних кроків не зроблено в цьому напрямку.

Медичне страхування – це умова ефективної роботи охорони здоров’я загалом. Іван Токар переконаний, що люди, відраховуючи частину зарплатні на медичне страхування, уникнуть багатьох проблем. Нині складається така ситуація, що хворіти страшно і дорого. До прикладу, якщо виникає необхідність операції, то потрібні величезні суми коштів. Звичайні українці часто не можуть собі дозволити потрібне ефективне лікування. Економія призводить до втрати здоров’я або ще гірше – до летального випадку.

Проблема лежить у відсутності політичної волі здійснити задумане. Окрім того, фахівець зазначив, що в кріслі міністра охорони здоров’я за коротку історію незалежності України вже побувало майже 20 осіб. У кожного керівника була своя позиція і думка щодо подальшого напрямку руху і розвитку галузі. Проте, поки не буде єдиної національної концепції, то справа не зрушиться з мертвого місця.