друкувати


Хімічні барвники для яєць є небезпечними для здоров'я

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-04-14 01:45:15

До світлого Воскресіння Господнього залишилося менше доби. Господині фарбують крашанки та готуються до свята, йдеться в сюжеті ТСН.

У хід іде все, що напохваті – від цибулиння та кави до вже готових штучних фарбників, які продають на кожному кроці. Чим пофарбувати яйця або як їх прикрасити – щороку цим питанням переймається кожна господиня.

До естетики додаються питання елементарної безпеки, адже найпростіший варіант – купити порошок, розвести у воді та вмочити в неї яйце – може мати несподівані наслідки. Щонайменше стійка фарба довго не сходитиме з рук.

Чи безпечні яйця після обробки їх харчовими фарбами, журналісти запиталися в експертів.

Алерголог Лариса Кузнецова попереджає, що у фарбах містяться хімічні речовини, які у здорових людей можуть викликати алергічні реакції – напади задухи, різноманітні висипання, набряк Квинки та харчові токсикози.

Продаж таких фарб в Україні не заборонений. На прилавках у нас можна знайти натуральні, ідентичні до натуральних та синтетичні барвники. Фарби для крашанок роблять саме з таких сполук.

У країнах ЄС іще два роки тому шість барвників - Е102, 104, 110, 122, 124 та 129 вирішили додатково маркувати, щоби попередити людей про загрозу.

"Якщо Е102 написано це жовтий театразин, барвник. Якщо він міститься в продукті, то на етикетці цього продукту має бути написано, що він може викликати затримку розвитку дітей", - розповіла керівник відділу тестувань Центру експертиз "Тест" Ніна Кільдій.

В Україні однак жодного маркування на етикетках немає. Держава дослідження іноземних фахівців до уваги не бере.

Найпростіший метод пофарбувати яйця, не використовуючи жодних штучних фарбників: назбирати якнайбільше цибулиння, залити водою та поставити на плиту. За півгодини можна виймати цілком безпечні для здоровя крашанки.

Народних секретів насправді чимало. У хід ідуть овочі, горіхи, листя дерев, трави і навіть кава. "Можна використати домашні заготовки – це чорниця... Ще тут у нас кора вільхи", - радить писанкарка Оксана Білоус.