друкувати


Тільки 22% всіх випускників вузів знаходять роботу за фахом

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-03-28 01:30:21

Євро-2012 диктує моду на ринку праці

Попри те, що за даними Державної служби статистики рівень безробіття у лютому зріс на 0,2% і склав 2%, - ринок праці на початку року пожвавішав, кажуть експерти.

"Після незначного зниження активності роботодавців в кінці 2011-го, на початку року ринок праці продемонстрував характерне для кожного нового року пожвавлення, яке вже в лютому стабілізувалося. В лютому 2012-го роботодавці розмістили на 22,1% більше вакансій в порівнянні з аналогічним періодом 2011-го. Разом з тим зросла кількість резюме на 33%. На кінець лютого на одну вакансію припадало 2 резюме", - розповіли ТСН.ua у hh.ua.

Список дефіцитних професій, в порівнянні з січнем 2012 особливо не змінився. В лютому зросла затребуваність у програмістах та менеджерах з продажів.

До десятки дефіцитних спеціалістів входять android-developer, PHP- developer, java- developer, фахівець зі страхування, C++-developer, Web-програміст, програміст 1С, менеджер з продажу, Інтернет-маркетолог, медичний представник.

"Напередодні Чемпіонату Європи з футболу та перед виборами спеціалісти з реклами та PR будуть більш затребувані. Заробітні плати висококваліфікованих спеціалістів продовжать зростати. Натомість представники найбільш поширених спеціальностей покращення в оплаті праці не відчують", - зазначають на HeadHunter.

На час проведення Євро-2012 прогнозується збільшення попиту на такі спеціальності рекламної сфери, як промоутери (зі знанням англійської) та англомовні оператори кол-центру а також персоналу сфери обслуговування, зазначили на кадровому порталі.

Не на тих вчимося

Статистика свідчить, що тільки 22% всіх випускників вузів і спеціалізованих установ освіти йдуть працювати за фахом. А причина в тому, що професія мрії не завжди співпадає з затребуваними фахівцями на ринку. За даними Комітету виборців України, найпопулярнішими спеціальностями серед абітурієнтів у 2011 році, як і в попередніх роках, стали - правознавство, економічна теорія, фінанси і кредит. Хоча, за офіційною статистикою, на ринку у дефіциті – спеціалісти робітничих професій.

Так, за останніми даними Державної служби зайнятості, найпопулярніші професії, на які сьогодні є попит, – це професії висококваліфікованих робітників – слюсарів, токарів, фрезерувальників, електрогазозварників, мулярів, штукатурів тощо.

"Залишається значний попит на водіїв, кухарів, продавців, менеджерів зі збуту, двірників та комірників", - зазначили у прес-службі відомства.

Серед роботодавців мають попит також фахівці з високим рівнем кваліфікації, топ-менеджери, а також економісти, лікарі, бухгалтери, інженери, ІТ-спеціалісти.

Утім провідний експерт Центру Разумкова, колишній заступник міністра економіки Павло Розенко не вважає, що всім потрібно міняти виші на ПТУ.

"Безумовно можна констатувати той факт, що у нас ринок праці з системою освіти розірваний. Система освіти працює виключно на те, щоб навчити людину. А чому, як і для чого це робиться – відповіді немає. З іншого боку, як показує досвід, кваліфікованому економісту чи юристу, чи бухгалтеру завжди знайдеться місце на ринку праці. Якщо це буде справді кваліфікована людина", - вважає Павло Розенко.

Щодо токарів, слюсарів та інших працівників робітничих професій, на думку експерта, проблема полягає не в тому що таких спеціалістів недостатньо – просто платять їм копійки.

"Мова йде не про те, що на ці вакансії не можуть знайти людей – рівень зарплати на такій складній і не досить вдячній роботи не відповідає умовам праці. За важку працю роботодавець платить мізерні кошти", - пояснює дефіцит бажаючих працювати у цій сфері Павло Розенко.

Після кризи ринок праці відновився

Як зазначають експерти, ситуація на ринку праці особливо за останні декілька років не змінилася. Після фінансової кризи 2008-2009 року ринок праці досить швидко повернувся на докризовий рівень.

"Це пов'язано з тим, що під час кризи багато хто з роботодавців використовував не формулу звільнення, а формулу відпусток за власний рахунок або переведення співробітників на неповний робочий день. Хоча формально і в першому, і в другому випадку люди працювали. Та заради того, щоб зберегти робоче місце, люди йшли на такі жертви. Тому коли економіка почала розвиватися, цей сегмент досить швидко відродився. На докризовий рівень ринок праці вийшов вже в середині 2010 року", - пояснює Павло Розенко.

Протягом минулого року кількість вакансій в основних професійних сферах трималася приблизно на однаковому рівні. Виключенням став банківський сектор, де в другому півріччі об'єм вакансій зменшився на 1% в порівнянні з першою половиною року, розповіли нам у HeadHunter.

"Якщо ж брати до уваги дані 2010-го року, то можна відзначити незначне зменшення об'єму в професійних сфер "Продажі", ІТ, "Юристи" , Бухгалтерія та Фінанси в другому півріччі 2011-го. А також пожвавлення в сфері "Студенти/Початок кар'єри" - з 1,6 до 3,2%", - зазначили на кадровому порталі.

Щодо загальних тенденцій, вони лишаються не змінними, констатують експерти: у зимовий період відбувається зростання безробіття і зменшення зайнятості населення. А у весняно-осінній період – все навпаки. Це пов'язано з тим, що значна кількість людей працює в агропромисловому комплексі, задіяна на весняно-осінні польових роботах. Чимало людей, зокрема з південних регіонів, працюють у курортній сфері, яка також має сезонний характер.

Утім, найголовніша проблема в Україні навіть не безробіття, а неможливість забезпечити нормальний рівень життя працюючими людьми, кажуть експерти.

Автор: Наталія МЕЛЕЩУК
Джерело: ТСН