друкувати


Унікальний діючий вулкан на Прикарпатті передбачає землетруси

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-03-15 03:30:42

Торік восени Марія Семків, 45 років, із Житомира гостювала тиждень у подруги на Прикарпатті. Об'їздила  усі знані місцини – Буковель, Яремче, музей Писанки у Коломиї. На останок подруга вирішила вразити Марію й повезла у Богородчанський район.

"Мало хто знає, що на Прикарпатті в селі Старуня Богородчанського району, всього за десяток кілометрів від обласного центру, є справжній діючий вулкан. Природне явище — унікальне. Щось подібне можна побачити на євро-азійському континенті біля Керченського півострова в Криму і на Таманському півострові в Росії", - розповідає Марія.

Старунський вулкан — грязевий, і своєму народженню зобов'язаний людям.

Виникло природне явище більше тридцяти років тому на місці колишніх нафтових та озокеритових копалень. У селі цю місцевість називають Дмитриковим полем. Поштовхом до народження прикарпатського чуда став землетрус у румунських горах Вранча.

До наших днів вулкан виріс на три метри і зупинився. З того часу біля нього з'явилися ще кілька малих вулканчиків. Сьогодні вони зовсім безпечні для життя людей, бо з-під землі "випльовують" не гарячу магму, а болото і нафту. На полі також розкинулись десятки постійних і тимчасових джерел мінеральної і прісної води.

Сьогодні Старуня — геологічна пам'ятка загальнодержавного значення.

Місцеві жителі вже встигли охрестити Старунський вулкан передвісником землетрусів. І справді, головний вулкан починає оживати задовго до природного лиха. Згідно з гіпотезою науковців, він активізував свою діяльність перед великим землетрусом у Чилі.

На думку академіка, доктора геолого-мінералогічних наук Олега Адаменка, вулкан зреагував на сейсмічну активність, але цікаву гіпотезу потрібно ще дослідити. За його словами, ділянка Старуні реагує на землетруси, які відбуваються у радіусі сотень і тисяч кілометрів — у Румунії, Італії, Ірані, Кавказі і навіть у Середній Азії.

"Старунський комплекс має велике значення у прогнозі землетрусів, —переконаний академік.  - Це унікальне місце у цілому світі".

Автор: Олександра ЛІСКОНОГ
Джерело: Gazeta.ua