Івано-Франківськ ризикує залишитись без професійного футболу
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2012-03-05 03:30:11
Івано-Франківськ ризикує залишитись без професійного футболу. Здавалось, що залучення потужного інвестора в особі ТОВ «Скорзонера» розв’яже фінансові проблеми ФК «Прикарпаття» і пожвавить розвиток футболу в області. Однак інвестор не лише не виконав своїх зобов’язань, а й, як кажуть у такому разі, загнав ситуацію в глухий кут.
Як все починалось
Торік 17 березня Івано-Франківська міська рада прийняла рішення про створення ТОВ «Професійний футбольний клуб «Прикарпаття». Засновниками виступили івано-Франківська міська рада і ТОВ «Скорзонера». Після цього рішення інвестор ще півроку торгувався з міською владою щодо умов співпраці, а також юридичних нюансів в установчих документах нового товариства. Врешті в липні 2011 року сторони дійшли компромісу: місто внесло до статутного фонду товариства стадіон «Рух» (оціночною вартістю 125 млн. гривень), а також 12 гектарів землі. «Скорзонера» зобов’язалась фінансувати команду протягом п’яти років у розмірі не менше 12 млн. грн. на рік, а також витратити 53 млн. грн. на добудову стадіону «Рух».
Інвестор без інвестицій
Як повідомив заступник міського голови Любомир Слободян, після семи місяців співпраці інвестор не вніс своєї частки до статутного фонду підприємства. Зазначимо, що статутний фонд може формуватися протягом календарного року і за цей час сторони не можуть вдаватись до якихось кардинальних кроків. Міська рада вже встигла передати до статутного фонду стадіон, який тепер належить ТОВ «Професійний футбольний клуб «Прикарпаття». інвестор же не зробив майже нічого.
На доленосну для клубу сесію міської ради завітав президент Професіональної футбольної ліги Мілетій Бальчос. Він заявив, що не знає іншого міста в Україні, яке б виділило 12 гектарів землі в центрі міста для порятунку футбольного клубу, і подякував депутатам за цю спробу. Однак, судячи з усього, команда вже не зможе виступити у весняній частині чемпіонату України серед команд другої ліги. За його словами, нині у заявці клубу залишилось семеро футболістів. Борг перед футболістами становить 2,4 млн. гривень. інвестор не сформував штат працівників клубу, не привів документацію відповідно до вимог ПФЛ. За словами Бальчоса, клуб брав участь у змаганнях, але допущений він був незаконно, оскільки керівництво не сплатило внеску, не провело атестацію. ПФЛ надіслала на адресу «Скорзонери» близько 20 листів, у яких просила інвестора навести лад у клубі, проте не отримала жодної змістовної відповіді. «Ми довго тримали ситуацію, але більше не можемо. Дисциплінарний комітет розглядає скарги 20 футболістів щодо невиплати зарплати. Якщо клуб не виконає свої зобов’язання, він буде позбавлений права участі у змаганнях», — сказав Бальчос. Останній термін для нормалізації ситуації збігає через тиждень — 10 березня.
Наступним на трибуну вийшов багаторічний президент «Прикарпаття» Анатолій Ревуцький. Він заявив, що «Прикарпаття» — один із найстаріших клубів Західної України, адже є спадкоємцем івано-франківського «Спартака», який був заснований 1940 року. Наприклад, львівські «Карпати» створено в 1963 році. Ревуцький повідомив, що у клубу майже не залишилось шансів для порятунку. В заявці — семеро футболістів, укладати нові контракти заборонено через борги, а «трансферне вікно» зачиняється 2 березня. За його словами, клуб має лишень одну лазівку — залучити так званих вільних агентів, тобто гравців, які не мають контрактів з іншими клубами. Але все це не має сенсу за відсутності фінансування.
Стадіон намагались розвалити?
Ще одним емоційним виступом відзначився директор стадіону «Рух» Іван Слюсар. Він повідомив, що інвестор завдав серйозного удару по фінансовому станові стадіону. З приходом «Скорзонери» стадіон втратив майже всіх орендаторів, а дирекція спортивної споруди щодня відбивається від дзвінків кредиторів, які погрожують відключити воду, тепло і світло. Борги за комунальні послуги виросли до 366 тис. гривень. Проте інвестор не лише не поспішав їх виплатити, а й наказав директорові в 20-градусні морози відключити опалення. «Я цього розпорядження не виконав. Я знаю, які б техногенні наслідки це могло спричинити», — сказав Слюсар. Багаторічний директор стадіону заявив, що не знає, як працювати з людьми «Скорзонери», і порадив депутатам якнайшвидше припинити співпрацю з цією компанією.
Друга сторона не з’явилась
Як говорить давнє латинське прислів’я, «нехай буде вислухана і друга сторона». Але представники «Скорзонери» на сесію не з’явились. Як стало відомо, директора «Скорзонери» Олександра Шевченка неодноразово запрошували, але, судячи з усього, цього дня у нього були важливіші справи. У кулуарах поширились чутки, що «Скорзонера» незадоволена невнесенням містом земельних ділянок до статутного фонду підприємства. З цього депутати зробили висновок, що інвесторові клуб був потрібен лише заради землі та майна, а вкладати реальні кошти в команду ніхто не збирався. Однак ні підтвердити, ні спростувати ці здогадки було нікому.
Крапка чи кома?
Міський голова Віктор Анушкевичус вважає, що співпрацю зі «Скорзонерою» потрібно припиняти. Однак, як виявилось, зробити це буде непросто. Річ у тому, що законодавство відводить рік на формування статутного фонду. Цей термін спливає в липні, а до того часу без доброї волі інвестора щось змінити у спільному товаристві буде неможливо. Через це міський голова запропонував звернутись до співзасновників «Скорзонери», а саме до дніпропетровського олігарха ігоря Коломойського, з проханням, щоб він пояснив своє бачення цієї ситуації. Крім того, міська рада ініціюватиме скликання загальних зборів акціонерів, щоб визначити подальшу долю клубу. Варіантів розвитку ситуації декілька: підприємство ліквідують, «Скорзонера» поступиться місцем іншому інвесторові або інвестор усе ж виконає свої зобов’язання.
Ситуація зі «Скорзонерою» загрожує містові втратою не лише футбольної команди, а й стадіону. Депутати побоюються, що компанія може в судовому порядку відсудити стадіон «Рух», який уже внесено до статутного фонду товариства. Як би абсурдно це не звучало, але інвестор, який не вклав жодних інвестицій, може в підсумку опинитись на коні.