друкувати


100-літня івано-франківська філармонія — як нова...

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-12-22 01:10:40

У вівторок урочисто відкрили й освятили  відремонтовану старовинну будівлю обласної філармонії. З участю величезної кількості івано-франківців перші особи області та міста перерізали символічну стрічку — і гостей запросили всередину.

Зведений ще 1891 року за проектом інженера міської залізниці Юзефа Лапіцького, переможця конкурсу проектів театральних будівель, ініційованого музичним товариством імені Монюшка, колишній місцевий театр, споруджений у пишному еклектичному стилі, одразу став архітектурною окрасою Станіславова. У 1929 році будівлю невдало реконструювали. Тоді зникли баня і портик, всі вікна зробили прямокутними, пластичні прикраси зникли, натомість з’явився масивний балкон. Власне так виглядає будинок (з 1980 року тут розміщено обласну філармонію) і сьогодні. Обіцяного автентичного вигляду, на жаль, нинішня реставрація цій будівлі не повернула попри потрачені значні кошти.За словами начальника обласного управління культури Володимира Федорака, за п’ять років у ремонт обласної філармонії вкладено понад 19 млн. 746 тис. гривень. З них понад сім мільйонів — на фінансування добудови приміщення філармонії, де нині розташовано адміністративний корпус і зручні зали для репетицій, а  12 млн. 700 тис. — на реконструкцію концертного приміщення. Поки майже дев’ять місяців не працювала філармонія, а концерти відбувалися на різних сценічних майданчиках міста, музиканти переживали за те, чи вдасться зберегти унікальну акустику концертної зали, чи не зникне вона, як це сталося, наприклад, після реставрації Львівської філармонії.  Завзяті оптимісти навіть вірили, що стільці із зали можна буде поміняти на такі самі, тієї ж австрійської фірми.

Подейкували, так чинять у Європі. Однак вердикт спеціалістів одного з українських меблевих комбінатів засвідчив (пам’ятаєте, як вони скрипіли?), що стільці реставрації не підлягають і що їх можна лише викинути. Тепер у філармонії нові стільці, а простір між рядами вже не такий мінімальний. Правда, через це зменшилась кількість місць майже на сотню, а це може вплинути на підвищення ціни квитків. Збережено лише бордовий колір стільців.

Тепер про колір більш прискіпливо, бо він тут «говорить» дуже голосно. Перше враження (психологи стверджують — найбільш сильне) від гами всіх використаних тонів інтер’єру філармонії  залишає відчуття фальшу, так ніби оркестр узяв не ту ноту. Подекуди невмотивовані різкі переходи — від стриманого до крикливих кольорів — прийняти важко, особливо в залі, де відбуватимуться концерти професійної музики, а не циркові номери.

До абсолютних «плюсів» оновленої філармонії, безсумнівно, належать збільшені хол і основна сцена та облаштування малої сцени, а також збереження первісного вигляду «круглої» зали на другому поверсі.

І ще одна деталь. Нова філармонія вступає в новий період і навіть, певно, в Новий рік без директора. Сьогодні на цю посаду претендують кілька спеціалістів, є навіть із Львівської області. Однак, як повідомив Володимир Федорак, «управління культури облдержадміністрації, котре має прерогативу призначати і звільняти керівників закладів такого рівня, вивчає кандидатів, імена котрих є конфіденційною інформацією, і назве нового директора Івано-Франківської обласної філармонії в січні наступного року».

Автор: Леся ТУГАЙ
Джерело: Газета ГАЛИЧИНА