Не ринок, а обіг земель, контрольований державою?
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-12-13 12:30:26
Продаж земель сільськогосподарського призначення вже не стартує з наступного року, як запевняли вітчизняні ЗМІ, переповідаючи ті чи інші рішення й заяви владного Олімпу щодо цього.
9 грудня Верховна Рада прийняла в першому читанні за основу новий законопроект «Про ринок землі», який зініціював народний депутат, голова комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Григорій Калєтнік. Цей документ, на відміну від попереднього, урядового, який парламент відхилив 21 листопада, передбачає зокрема, що продаж продуктивних земель в Україні стане можливим лише з 2013 року.
Мабуть, його підготовкою й можна пояснити паузу в цьому питанні, яка тривала від жовтня до середини листопада, коли від влади не надходило жодних заяв щодо подальших кроків на підготовку належного правового поля для скасування з 2012-го мораторію на продаж аграрних земель. Навіть «старий» законопроект «Про ринок землі», який парламентські «регіонали» обіцяли ухвалити до кінця другого місяця осені, застряв було десь у комісіях ВР. Враження таке, що ініціатори запровадження ринку продуктивних земель уповільнили було темпи реалізації свого задуму. Чого ж вони загаялися? Може, врешті задумалися над застереженнями, які часто-густо лунали цього року з уст вітчизняних і закордонних експертів і які зводилися до того, що квапитися з тим не варто?
Cхоже, спонукав можновладців до таких роздумів і селянський бунт 4 жовтня в Києві. Адже фермери, котрі з’їхалися того дня до столиці з усіх областей, окрім Івано-Франківської, не просто потрясли бутафорними вилами й косами під стінами Кабміну й ВР і розійшлися. Після тієї імпровізованої вистави делегати від бунтівників зустрілися з урядовцями й парламентарями. Як повідав журналістові «Галичини» наш краянин президент Асоціації фермерів та землевласників України Микола Миркевич, під час діалогу господарі висунули вимоги і пропозиції як щодо законопроекту «Про ринок земель», так і взагалі, котрі друга сторона пообіцяла взяти до уваги.
Та, либонь, чи не головним аргументом, який дещо охолодив наміри гарячих голів дозволити торги українськими чорноземами, послужило нагадування, що 2012-й — це передусім і рік парламентських виборів. Чи доцільно ще й ярмарок продуктивної землі відкривати з 1 січня? Чи не забагато буде доленосних напруг для країни? Очевидно, «нагорі» таки дослухалися до цих аргументів... Утім, хоч як, а Г.Калєтнік запевнив журналістів, що до середини січня, тобто до завершення нинішньої сесії ВР, його проект ухвалять як закон. На запитання ж, що буде в період з 1 січня 2012 року, коли закінчиться дія попереднього мораторію на продаж сільгоспугідь, і до дати підписання Президентом нового закону «Про ринок землі», який утвердить наступну тимчасову заборону на ті торги, він відповів, що все одно продавати земельні наділи ніхто не зможе, оскільки, мовляв, наразі ще не вироблено механізму такого гендля.
Це твердження аж ніяк не збігається з частими репліками прихильників «розбазарювання» українських чорноземів, що буцімто внаслідок дії мораторію у країні процвітає так званий «тіньовий» ринок, на якому вже продано близько п’яти мільйонів гектарів як селянських паїв, так і тієї колишньої колгоспної ріллі, котра ще зоставалась у державній власності. Якщо з настанням нового року заборона на продаж цих земель офіційно самоскасується, то це, за тією логікою, тим більше розв’яже руки спритним ділкам і вони пожвавлять земельні торги з-під поли. Навіщо їм якийсь механізм, коли й за умови дії мораторію вони робили що хотіли?!
Але парламентська новація від Калєтніка цікава не лише цим. А й такою нормою, що головним гравцем на ринку землі стане держава, яка підмінятиме ринкові механізми системою регульованого обороту аграрних земель. Тобто документ передбачає створення державного оператора, який контролюватиме всі угоди купівлі-продажу, оренди державної й комунальної землі, проводитиме земельні аукціони, стежитиме за дотриманням правил торгів. А також «виняткове право «держателя заставних земель» для проведення товарного виробництва отримає державний земельний банк. «Він надаватиме аграріям кредити на пільгових умовах, усього під три відсотки річних», — запевняє заступник голови Держземагентства Микола Калюжний.
Узагалі ще під час розгляду названого законопроекту міністр аграрної політики і продовольства Анатолій Присяжнюк заявив, що до часу його другого читання в парламенті у ньому мають передбачити й виняткове право держави на купівлю землі. «Я впевнений, що народні обранці проголосують за таку поправку», — зазначив він. Міністр навіть запропонував іншу, «не ринкову» назву нового законопроекту. «Назвімо його так: «Про обіг сільськогосподарських земель», це буде правильніше», — сказав М.Присяжнюк. Словом, у новому законопроекті щодо ринку земель ще менше ринкових положень, ніж у «старому». Зате в ньому ще більше «державного контролю» і спірних норм, навколо яких уже точаться суперечки навіть у таборі парламентської більшості.