друкувати


МОНетизація освіти

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-11-28 10:30:15

Як студенти підтримали закон, проти якого боролися

При вступі до вишу треба буде знову здавати вступні екзамени...

Бюджетних місць для студентів стане менше на 20%...

Ректори зможуть піднімати плату за навчання, коли забажають...

Всі ці ідеї підтримала абсолютна більшість студентів. Нісенітниця? Ні, це результати Всеукраїнського студентського референдуму. Які ось-ось стануть законом. Як же таке могло статися?

Хто та як розпитував студентів

Референдум пройшов 24 жовтня. Як стверджують організатори - у 110 університетах.

«В референдумі взяли участь 77 тисяч студентів. 84% з них - «за», - заявив після голосування один з двох співорганізаторів події Андрій Черних. «Таким чином, студенти висловилася за законопроект, який виведе Україну на один рівень з країнами Європи», - додав інший співорганізатор Анатолій Ігнатович.

Про який законопроект йдеться? «Про вищу освіту». Його під керівництвом Дмитра Табачника ще минулого року підготувало Міністерство освіти та науки. Але після тисячних протестів студентів минулої зими спікер Володимир Литвин не пропустив закон до зали Верховної Ради. Порадивши Табачнику порозумітися зі студентами.

Міністр заперечує, що нинішній референдум - справа його рук: «Це була ініціатива громадських організацій. Вони звернулися до нас і повідомили, що таке проведуть. Самі друкували бюлетені, самі їх поширювали, самі проводили опитування».

«Свідомо» почало це перевіряти. Спочатку з'ясували, чим ще займаються офіційні організатори референдуму. Черних виявився лідером громадської організації «Студентський захист». І... радником екс-губернатора Львівщини регіонала Василя Горбаля. Ігнатович - керівником ГО «Національний студентський союз» і... радником лідера «Молодих регіонів» Андрія Пінчука. І Черних, і Ігнатович входять до чисельних комісій і рад, утворених міністерством. А їхні організації, як показала перевірка, у цих комісіях завжди підтримують всі ініціативи міністра. Наприклад, навесні «Студентський захист» і «Національний студентський союз» проголосували... за скорочення стипендій. Була у Табачника і така ідея.

- Ви справді самостійно організували і провели таку масштабну акцію? - після референдуму запитали ми у Черних.

- Звісно.

Тоді ми показали пану Андрію документ, який нам передали з канцелярії одного з ВНЗ.

Це лист Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України від 14.09.2011 до керівників вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації «Про сприяння проведенню всеукраїнського студентського референдуму». Подаємо весь текст листа:

«До Міністерства звернулися всеукраїнські молодіжні громадські організації "Національний студентський союз", "Асоціація правозахисних організаторів студентів" та громадська ініціатива "Студентський захист" з пропозицією провести всеукраїнське опитування студентів щодо їхнього ставлення до освітніх реформ.

З метою вивчення думки студентів та отримання достовірної інформації про їх ставлення до освітніх реформ, просимо сприяти проведенню всеукраїнського студентського опитування.

Контактні особи - Анатолій Ігнатович, президент "Національного студентського союзу" (тел. 067-603-80-03, електронна адреса: nsspresident@gmail.com), Сергій Романюк, президент "Асоціації профспілкових організаторів студентів" (тел. 067-500-14-62), Андрій Черних, координатор "Студентського захисту" (тел. 067-656-99-41)».

Лист - на фірмовому бланку МОН, підпис - Дмитра Табачника.

Побачивши документ, співорганізатор референдуму сильно почервонів: «Ну так, ми звернулися до Міносвіти. Звідти в університети були надіслані листи з проханням посприяти... А інакше було б неможливо...Як же ж інакше? Ніхто не погодився б».

Окремого дослідження потребують запитання, що були винесені на референдум.

1. Чи знаєте Ви про розроблену Міносвіти нову редакцію проекту закону "Про вищу освіту"?

2. Чи підтримуєте Ви норму законопроекту щодо підняття мінімальної стипендії до рівня прожиткового мінімуму (934 грн.)?

3. Чи підтримуєте Ви норму документа щодо незмінності плати за навчання для студентів-контрактників протягом усього строку навчання?

4. Чи підтримуєте Ви прирівнювання вищої освіти, здобутої за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста, до вищої освіти за рівнем магістра?

5. Чи підтримуєте Ви забезпечення обов'язкового фінансування діяльності органів студентського самоврядування ВНЗ?

6. Чи підтримуєте Ви норму законопроекту щодо вільного вибору студентами навчальних дисциплін в межах варіативної частини змісту освіти?

7. Чи підтримуєте Ви якнайшвидше ухвалення законопроекту?

«Це чисте нейролінгвістичне програмування, НЛП», - вважає психолог і викладач одного з київських університетів Ольга Джуж, яка на прохання «Свідомо» проаналізувала запитання референдуму: «В класичній психології є концепт "трьох так". Якщо людина тричі поспіль відповідає «так», то на четверте питання ймовірність позитивної відповіді зростає в рази. Особливо, якщо четверте питання із тієї ж галузі, що й перших три, і не контрастує за змістом - як і в нашому разі».

Громадянський рух «Відсіч», який об'єднує насамперед студентів, розкопав цікаву аналогію в історії. Схожу технологію використав Адольф Гітлер на виборах 1938 року. Німцям були роздані запитання такого змісту: «Чи згодні Ви з приєднанням Австрії до Німеччини, що сталося 13 березня 1938 року? Чи голосуєте Ви за список нашого фюрера Адольфа Гітлера?»

«У нашому університеті цей референдум не проводили. Ми відмовились від участі. Наш соціолог Наталія Черниш та й ціла кафедра історії та теорії соціології дали довідку щодо процедури проведення цього референдуму та складених питань, які, треба сказати, поставлені некоректно. Питання так побудовані, що респондентів просто ведуть до відповідей "так" - аби був суцільний "одобрямс"», - розповідає Михайло Мураль, голова профкому студентів Львівського університету Франка.

З такою ж мотивацією відмовилися брати участь в референдумі Острозька академія і Прикарпатський університет Стефаника. Лідеру національного рейтингу «Компас» КПІ, Києво-Могилянській академії, найбільш титулованому університету Шевченка організатори і не запропонували взяти участь в референдумі.

«Свідомо» шість разів просило в організаторів надати список університетів, де студенти голосували. Безрезультатно. Зате нам повідомили, що рахували голоси студентські парламенти кожного ВНЗ, де проходив референдум. Як правило, такі «парламенти» підконтрольні адміністраціям університетів, яка виділяє гроші на їхні збори. Ні громадських активістів, ні простих студентів до спостереження не допустили. Також відомо, що порахували голоси у 102 університетах, хоча в голосуванні начебто взяли участь 110. «Не встигли», - пояснив Черних.

Проте міністр освіти вже заявив: закон підтримали і студенти, і вчителі.

З вчителями зробили окреме дійство.

Хто і як розпитував вчителів

Урочисто прикрашена актова зала Національного авіаційного університету. (Його проректор Максим Луцький - ключовий соратник Табачника в Раді - щойно очолив парламентський комітет з освіти). Під будівлею - десятки автобусів і сотні змерзлих освітян. В руках - таблички з назвами регіонів. За командою носіїв табличок цілі групи фотографуються біля університетського літака. Так само за командою знову збираються гуртом.

Всеукраїнський з'їзд освітян організувало само Міносвіти. Порядок денний - обговорення того самого законопроекту.

Перед початком з'їзду «Свідомо» вирішило поговорити з вчителями - що вони думають. Та це виявилося непросто.

- Ви вчитель?

- Ні.

- А Ви?

- Вже ні. Начальник управління освіти.

- А Ви вчитель?

- А для чого це Вам?

Пізніше ми надіслали запит до міністерства - хто був присутній на з'їзді.

Згідно з відповіддю Міносвіти, з 1000 запрошених 640 - представники уряду, державних адміністрацій, громадських організацій, управлінь освіти, ВНЗ, народних депутатів та дитсадків. Від шкіл - 360 представників. Деталізувати, якого рівня «представники», у Міносвіти відмовились.

На самому з'їзді не виступив жоден (!) вчитель. Ректори, голови міських і обласних рад, начальники управлінь освіти - слово отримали всі. Крім вчителів.

Їхню думку намагався з'ясувати Центр освітнього моніторингу - громадська організація, яка спостерігає за освітніми реформами в країні. Анонімно опитавши вчителів в кожній області, вона стверджує - 94% опитаних вчителів про з'їзд не чули.

Але після восьми годин зібрання учасники з'їзду «пакетом» проголосували за усі пропозиції Міносвіти. В тому числі - за законопроект.

"Вчора я передав законопроект "Про вищу освіту" у Верховну Раду", - написав прем'єр Микола Азаров на своїй сторінці у Фейсбуці.

«Наш новий законопроект гарантує студентам стипендію не нижчу за прожитковий мінімум. І це дуже добре», - через два тижні додав Президент Віктор Янукович.

Зараз цьому не заважатиме нічого.

Окрім студентів.

«Готуйся відстояти свої права». Коли законопроект буде розглядатися у Раді, той самий студентський рух «Відсіч», громадські організації "Фундація регіональних ініціатив", "Український студентський союз" та студентська профспілка «Пряма дія» готуються вийти на вулицю.

Коли результати референдуму були оприлюднені, активісти «Відсічі» принесли під центральний офіс Партії регіонів у Києві «зброю»: паперові літачки, пластикові пляшки з камінцями, відра, барабани, плакати - набір мітингувальника. «Ми застосуємо все це проти вас, якщо закон буде проголосовано», - заявили активісти. Наступного дня "Пряма дія" перетворила паркан навколо будівлі Міносвіти на «стіну брехні», розвісивши на ньому свої скарги на майбутній закон і заклики за нього не голосувати.

Автор: Максим ОПАНАСЕНКО, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Галицького кореспондента»