друкувати


Звіт голови Івано-Франківської обласної ради

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-11-26 12:30:17

Преосвященний Владико!
Всечесні отці!
Шановні колеги та запрошені!


25 листопада 2011 року минає рік з часу першого сесійного засідання Івано-Франківської обласної ради шостого демократичного скликання, до якої за результатами останніх місцевих виборів з-поміж 1 тисячі 137 кандидатів було обрано 114 депутатів від 13 політичних сил.

Усвідомлюючи зобов’язання перед депутатським корпусом й громадою області, відштовхуючись від загальноприйнятої цивілізованої практики, на виконання Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (ч.3 ст.11, ст.16) та дотримуючись принципів відкритості й прозорості, вважаю за доцільне підвести перші підсумки діяльності за звітний період.

Чинний склад ради – своєрідна модель всього українського політикуму. Втім, незважаючи на таке політичне розмаїття депутатського корпусу, нам вдалося об’єднати політичні сили таким чином, аби обласна рада працювала як єдиний цілісний механізм. Це, звичайно, ускладнювалося тим, що кожна з партійних фракцій має свої уподобання, ідеологічні позиції, програмові завдання тощо. Однак, незважаючи на це, нам вдалося добитися конструктивного підходу всього депутатського корпусу до вирішення актуальних соціально-економічних проблем області.

Вважаю вагомим політичним досягненням, що формуючи керівний склад обласної ради, ми змогли переламати ту негативну тенденцію, яка окреслюється відомим українським прислів’ям “Де два українці, там три гетьмани” й відповідно  до якого здорові проукраїнські сили обов'язково повинні між собою чомусь побити горшки. Нам вдалося зробити те, про що українці постійно говорять з часу здобуття Незалежності, однак далеко не завжди можуть похвалитися успіхами – консолідувати зусилля націоналістичних та національно-демократичних партій в справі розбудови основ Української держави. Фракції політичних партій ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», «Наша Україна», «Фронт Змін», Народного Руху України та представник політичної партії «За Україну!» об’єднали свої зусилля і за цивілізованим європейським принципом поділили між собою повноваження та взяли відповідальність за функціонування обласної ради. В процесі подальшої діяльності до цієї неформальної більшості приєдналася фракція партії УДАР. Її стабільність та партнерська взаємовідповідальність стали запорукою успішного функціонуваня всієї обласної ради.

Кожен з Вас на руках має окремий зшиток розширеного звіту, а тому не втомлюватиму надмірною статистикою, а лишень зупинюся на ключових пріоритетах, основних напрямках роботи та тих започаткованих позитивних тенденціях, що нам їх спільно вдалося зреалізувати за перший рік каденції.

Головним пріоритетом діяльності керівництва обласної ради є розвиток місцевого самоврядування, яке за усталеним пострадянським принципом протягом усіх двадцяти років Незалежності свідомо намагалися звести до рівня п’ятого колеса державного управлінського воза. Власне, крізь призму цього пріоритету ми й розглядаємо всю нашу діяльність, що на практиці означає не лише посилення ролі обласної ради, але й усієї системи органів місцевого самоврядування області загалом. Саме цього, як свідчать результати дослідження, проведеного соціологічною групою «Рейтинг», прагне й сама громада. Зокрема, близько 60% місцевих мешканців переконані, що більше повноважень для вирішення соціально-економічних проблем в регіоні має мати саме місцеве самоврядування. Водночас, лише 4% віддають перевагу центральній і 20% – місцевій виконавчій владі. У значній мірі це зумовлено й набагато більшим рівнем довіри населення до органів місцевого самоврядування, що становить близько 40%, в той час як місцевим органам виконавчої влади довіряє лише 9% мешканців області, а центральній – тільки 2%.

Ми намагаємося розбудити ініціативу місцевого самоврядування, сприяти перетворенню його органів на реальні та ефективні центри організації та управління територіальними громадами краю. Обласна рада прийняла Програму розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області на 2011-2015 роки та провела перший обласний конкурс проектів та програм органів місцевого самоврядування. За його підсумками 44 територіальні громади отримали співфінансування з обласного бюджету на вирішення тих локальних проблем, які їх турбували і які вони відобразили у поданих на конкурс проектах. Враховуючи активність органів місцевого самоврядування та з метою удосконалення процесу проведення Конкурсу, обласною радою оголошено і сьогодні знаходиться на завершальному етапі другий обласний конкурс. За удосконаленими умовами його проведення максимальний розмір співфінансування проектів-переможців з обласного бюджету збільшено з 50 до 75 тис. грн.

За перший рік нам вдалося налагодити співпрацю і вийти на якісно вищий рівень взаємовідносин між обласною радою та районними, міськими міст обласного значення, селищними, сільськими радами, громадськими організаціями й політичними партіями.

Ми створили Громадську раду місцевого самоврядування при голові обласної ради – дорадчий орган, в процесі функціонування якого представники громадських організацій області мають можливість висловити свою позицію з того чи іншого питання, внести пропозиції, які враховуються обласною радою при прийнятті кінцевих рішень.

З метою налагодження такого процесу підготовки проектів рішень обласної ради, при якому максимально враховувалися б пропозиції районних рад та міських рад міст обласного значення, а також з метою підготовки та подання до Верховної Ради України взаємоузгоджених пропозицій щодо вдосконалення законодавства з питань місцевого самоврядування утворено Консультативну раду з питань місцевого самоврядування, до якої добровільно увійшли голови усіх районних рад та міські голови міст обласного значення, за винятком Калуського міського голови. Варто зауважити, що Програма соціально-економічного та культурного розвитку області на 2011 рік, Програма розвитку туризму в області на 2011-2015 роки та десятки інших важливих рішень були прийняті радою саме після їх попереднього й конструктивного обговорення Консультативною радою.

Консенсусність, готовність до діалогу, прозорість, відкритість, дисципліна і контроль – основні принципи діяльності обласної ради шостого демократичного скликання.

Нам вдалося посилити впорядкованість у роботі депутатського корпусу, провести навчання депутатів, закріпити депутатів, обраних за партійними списками, до адміністративно-територіальних одиниць, здійснюється жорсткий контроль за участю депутатів у сесіях обласної ради, засіданнях постійних депутатських комісій, за проведенням ними прийомів громадян.

Мені приємно відзначити, що найбільш дисциплінованими на даний час є фракція Народного Руху України, депутати якої не пропустила жодного сесійного засідання, а також фракції партій «Наша Україна», ВО «Свобода», «УДАР», ВО «Батьківщини». Із більш детальною статистикою Ви маєте змогу ознайомитися у розширеному варіанті звіту.

Однак, я змушений константувати, що є й депутати, присутність яких на сесіях обласної ради – рідкість. Найбільшими пропусків сесійних засідань з невідомих причин допустили депутати Вівчарик Василь Петрович, Митник Зіновій Миколайович, Яремчук Василь Петрович, Яворський Михайло Іванович, Гдичинський Богдан Петрович, Шевченко Олександр Леонідович, Фейчук Віталій Васильович. При цьому я змушений наголосити, що законодавство про місцеве самоврядування чітко визначає – депутат зобов'язаний брати участь у сесіях! Це його обов'язок!

В обласній раді запроваджено системний і планомірний підхід до підготовки проектів рішень. Для реального бачення проблем і визначення шляхів їх розв’язання було зініційовано своєрідні громадські слухання на розширених засіданнях постійних комісій ради, впроваджено планомірні поїздки керівництва обласної ради в райони, за результатами яких, а також після проведення відповідних консультацій з депутатським корпусом місцевих рад, керівниками органів місцевого самоврядування, громадою, було прийнято рішення про фінансування з обласного бюджету тих об’єктів соціально-культурного призначення, які вимагають першочергової уваги.

Обласна рада систематично проводить консультації з науковцями, фахівцями та експертами. В складі обласної ради – 21 науковець (3 доктори і 18 кандидатів наук). Для консультацій по екологічній проблематиці ми залучаємо науковців Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Першими серед інших обласних рад ми замовили соціологічне дослідження «Стан та розвиток місцевого самоврядування на Івано-Франківщині», результати якого дозволили простежити тенденції, виокремити ті проблемні питання, над вирішенням яких слід працювати першочергово.

Необхідно відзначити, що ми не відкинули кращі напрацювання своїх попередників – депутатів обласної ради п’ятого скликання. Рішення, які ми приймали впродовж року, були конструктивними, скерованими на поступ та перспективний розвиток нашого краю. Незважаючи на специфіку Івано-Франківської області в політичному спектрі обласній раді вдалося налагодити конструктивну співпрацю з обласною державною адміністрацією в питаннях забезпечення сталого соціально-економічного розвитку Прикарпаття.

Депутатський корпус Івано-Франківської обласної ради без огляду на партійну приналежність і пов’язані із цим світоглядні розбіжності є одностайним при вирішенні важливих соціально-економічних проблем. За звітний період обласна рада на 13 пленарних засіданнях прийняла 289 рішень, в тому числі 20 регіональних цільових програм, що стосуються різних сфер розвитку області.

Своєрідною родзинкою в діяльності обласної ради стало проведення у с. Матеївці Коломийського району тематичної виїзної сесії з питань розвитку в області аграрного сектора економіки.

До слова кажучи, наведена вище статистика є красномовною відповіддю усім недоброзичливим опонентам, які не оминають будь-якої нагоди звинуватити обласну раду в заполітизованості чи прагненні надлишкового піару. Бо з названої кількості рішень тільки 17 носили політичний характер.

В той же час, незважаючи на такі закиди, ми не можемо не реагувати на загальнонаціональні проблеми, на руйнування демократичних здобутків, плюндрування української мови, культури, історії. Будучи своєрідним ретранслятором світоглядних та політичних настроїв мешканців краю, Івано-Франківська обласна рада висловлювала свою рішучу й категоричну позицію з найбільш наболілих і резонансних питань загальнонаціонального масштабу. Серед них, зокрема, такі: звернення до Президента України щодо ветування рішення Верховної Ради про прийняття нового Податкового кодексу, звернення про засудження політичних репресій в Україні, щодо звільнення політичних в’язнів, про позбавлення звань Героїв України Степана Бандери та Романа Шухевича, про підтримку заяви Львівської обласної ради «Про оцінку першого року каденції Віктора Януковича на посту Президента України», з вимогою відправлення у відставку Прем’єр-міністра України М. Азарова та Кабінету Міністрів України, про політичну ситуацію в Україні.

Спільно з районними та міськими міст обласного значення радами на Європейській площі у м. Івано-Франківську 14 січня 2011 р. відбулася позачергова третя сесія обласної ради, на якій було прийнято спільне звернення до Президента України В. Януковича та Вищого адміністративного суду України щодо недопустимості скасування Указу Президента України В. Ющенка про присвоєння звання Героя України Степанові Бандері.

До 20-ої річниці Незалежності України була проведена урочиста восьма сесія обласної ради, в роботі якої взяли участь народні депутати Верховної Ради України від Прикарпаття всіх скликань та депутати обласної ради першого-п’ятого демократичних скликань.

Не зважаючи на наші принципові оцінки тих процесів, які сьогодні відбуваються в державі, Івано-Франківська обласна рада демонструє на всеукраїнському рівні конструктивну консолідаційну політику. З метою розвитку міжрегіонального порозуміння ми виступили ініціатором проведення в м. Яремче 11 березня 2011 року засідання Консультативної ради з питань місцевого самоврядування при Голові Верховної Ради України. На ньому було розглянуто питання законодавчого забезпечення адміністративно-територіальної реформи в Україні, а також стану і перспектив розвитку туризму в Івано-Франківській області. Але найголовніше у цьому заході було те, що голови майже всіх обласних рад України мали можливість отримати інформацію про наш край з перших уст, а не лишень з печерної українофобської пропаганди.

Нам вдалося налагодити конструктивну співпрацю із сусідніми областями. Зокрема, питання визначення спільних завдань та заходів щодо збереження природних екосистем та розвитку туризму у Дністровському регіональному ландшафтному парку було розглянуто на спільному засіданні постійних депутатських комісій Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської обласних рад. Ми ініціювали підписання Угоди про співробітництво по збереженню природних екосистем, розвитку туристичного та рекреаційного потенціалу Дністровського каньйону, розглянули питання перспективи видобутку сланцевого газу на території Івано-Франківської, Львівської і Тернопільської областей та упередження можливих негативних наслідків для довкілля при його видобуванні.

Протягом року обласною радою здійснювалася цілеспрямована робота і у напрямку міжнародного співробітництва, налагодження взаємодії з нашими закордонними партнерами. Зокрема, з метою розвитку міжрегіональних, культурних та економічних взаємозв’язків голова обласної ради зустрічався із офіційною делегацією Посольства Чеської республіки в Україні, представниками Національної ради української національної меншини Сербії. Прикарпаття з офіційним візитом відвідав заступник голови Скупщини Автономного Краю Воєводина в республіці Сербія Бранімір Мітровіч. Одним із результатів цього візиту стало підписання Меморандуму між Тернопільською, Львівською, Івано-Франківською обласними радами та Скупщиною Автономного Краю Воєводина, в якому сторони домовилися про налагодження співпраці у сфері туризму, екології, новітніх технологій, у галузі освіти, охорони здоров’я, місцевого самоврядування. Окрім того, з нагоди 10-річчя підписання угоди про співпрацю між Опольським воєводством та Івано-Франківською областю офіційна делегація Прикарпаття на чолі з керівництвом обласної ради відвідала місто Ополє (Польща), за результатами якого було досягнуто цілий ряд домовленостей про співпрацю у різноманітних сферах життєдіяльності.

Безумовно у своїй роботі ми стикаємося і з різного роду проблемами. Вони в нас є. Зрештою, як і в кожній області України. Ми їх бачимо і працюємо над їх вирішенням.

Основним пріоритетом діяльності обласної ради на 2012 рік й надалі залишається розвиток місцевого самоврядування. Ми усвідомлюємо, що воно є головним фундаментом реального, а не лишень декларованого народовладдя. Крізь призму цього завдання розглядатимуться усі інші наші новації та ініціативи. А тому цілком закономірно, що до першочергових завдань ми відносимо вдосконалення Програми розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області на 2011-2015 роки. В т. ч. й шляхом можливого доповнення її підпрограмами:“Краще етнічне село”, “Краще спортивне село”, “Краще село мистецьких традицій”, “Краще екологічно чисте село” тощо.

Окрім того до першочергових завдань Івано-Франківської облсної ради у 2012 році належать:

– системний і комплексний підхід при формуванні та прийнятті програми соціально-економічного та культурного розвитку області на 2012 рік, інших регіональних цільових програм шляхом врахування тих доручень виборців депутатам обласної ради, які випливають з реальних потреб відповідного виборчого округу чи територіальної громади в цілому;

– посилення сприятливих умов для розвитку територіальних громад шляхом їх участі у третьому обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування;

- сприяння сталому соціально-економічному розвитку області через підтримку та співфінансування громадських ініціатив в рамках реалізації спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»;

– здійснення контролю за станом виконання Кабінетом Міністрів України Угоди щодо регіонального розвитку Івано-Франківської області між Кабінетом Міністрів України та Івано-Франківською обласною радою на 2011-2015, дотриманням Кабінетом Міністрів України своїх фінансових зобов’язань;

– перегляд Стратегії економічного та соціального розвитку територій області до 2015 року, затвердженої рішенням обласної ради у 2007 році, врахувавши сучасні національні пріоритети політики модернізації з адекватною оцінкою наявних в області ресурсів;

– сприяння широкому залученню територіальних громад області до реалізації обласної програми «Духовне життя» на 2012-2015 роки;

– продовження роботи з реалізації ініційованого обласною радою питання будівництва сучасного спортивно-демонстраційного комплексу поблизу обласного центру;

– реорганізація у повній відповідності до сучасних потреб виконавчого апарату обласної ради – створення нових підрозділів (зокрема, міжнародних зв’язків і проектної діяльності та інформаційно-аналітичного сектору), оптимізація штату і чисельності виконавчого апарату обласної ради;

– подальше вдосконалення практики і змісту розгляду на кожній сесії обласної ради ходу виконання рішень про депутатські запити.

Шановні колеги! Минув лише перший рік каденції обласної ради шостого скликання. Цей період нашої спільної діяльності став роком випробування як для мене особисто, так і для кожного з нас. Багато що нам разом вдалося зреалізувати, ще більше чекає попереду.

Сподіваюся, що наша спільна робота й надалі буде злагодженою та конструктивною. Переконаний, що з Божою поміччю нам вдасться виправдати довіру громади, примножити її й конструктивно та ефективно працювати як над поліпшенням добробуту мешканців нашого краю, так і в загальній справі розбудови Української держави й Української нації.

Слава Україні!