Перевізники перегнули палку
Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-09-24 03:30:53
Минулого четверга івано-франківські автобуси зупинилися на шість годин – з 10.00 до 16.00, на час безкоштовного перевезення пільговиків. Саме проти цього й протестували перевізники. Хоч у грудні 2009 року вони пішли на це добровільно. І ще недавно, коли брали участь у конкурсі, знали про цю умову міської влади.
Як з’ясувалося того ж дня, ще 2 вересня перевізники написали листа владі, де повідомили про намір страйкувати. Оскільки реакції не було, вони так і зробили. Хто винен у тому, що про це не знали пасажири, які чекали на зупинках, – наразі вже не так важливо. Тому що в результаті програли всі. Перевізники – бо налаштували проти себе чи не все місто. Депутати, міський голова, виконавча гілка – адже допустили до транспортного колапсу. Пасажири – бо не доїхали вчасно, куди збиралися. Навіть якби за день до страйку про це повідомили КП «Електротранс», ті б вивели на маршрути всі свої тролейбуси. Тоді місту було би легше.
Єдині, кому несподівано пощастило, – це таксисти. За неофіційними даними, дехто з них за шість годин заробив більше, ніж у новорічну ніч…
Голова міської асоціації перевізників Василь Бамбуза виступав на сесії міськради. Говорив про те, що пільговиків забагато та що серед них багато «липових». Продемонстрував «ліві» посвідчення депутатам. Жалівся на податки й вартість палива, згадав низьку рентабельність. За словами Бамбузи, перевізники були згідні цілий день возити п’ять пільговиків, але влада на такий варіант не пішла. Хоча, на його думку, це краще, ніж просто піднімати тариф.
Відповідати взявся голова міськрадівської більшості Роман Онуфріїв. «Прикро, що ми заходимо в конфлікт», – констатував він, а потім звинуватив страйкарів у тиску. Пригадав, що виконком двічі розглядав питання перевізників і був готовий піти на поступки, зменшивши «безкоштовні» години, але прокуратура винесла протест. «Очевидно, легше тиснути на депутатів, і тяжко піти на діалог з прокуратурою, правда? – обурився Онуфріїв. – Це нечесно, це проти правил рівного діалогу».
«Фальшивим посвідченням місце не на сесії, а в міліції, яка мала б відкривати кримінальні справи, – додав він. – Сьогодні пенсіонер не захищений нічим. Тож тепер давайте будемо тиснути на нього такими шантажами?!». І запропонував симетрично відповісти страйкарям.
Перше: до 1 листопада розробити програму розвитку комунального транспорту та систему єдиного електронного квитка. Друге: провести новий конкурс на перевезення пасажирів. Третє: міському голові звернутися до правоохоронних органів щодо законності страйку й можливого притягнення винних до відповідальності…
«Ну ви, хлопці, даєте – що одні, що другі, – зітхнув на обговоренні депутат Василь Бойчук. – Що одні пішли на безпрецедентний крок, що міська рада може втягнутись у незрозумілий конфлікт…».
Тож обговорення закінчилося тим, що депутати пішли радитись. А потім вирішили не нагнітати ситуацію. Рішення дещо переробили. Головне: нового конкур-
су цього разу не буде. Але якщо страйк повториться, то перевізникам його не уникнути.
Також, за словами Романа Онуфріїва, вирішили запустити систему громадських контролерів. «Починається набір волонтерів, – сказав Онуфріїв. – Ми будемо набирати адекватних людей, які допомагатимуть контролювати якість перевезень. Будемо давати їм статус громадського контролера та робити їх помічниками депутатів міськради. Будемо вчити їх системі громадського контролю. У такий спосіб матимемо обґрунтовані зауваження до діяльності кожного з перевізників».