друкувати


У Коломиї спорудять першу біоенергетичну установку

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2011-07-26 05:30:10

Минулого тижня сесія Коломийської міської ради прийняла рішення про надання в оренду львівському ТзОВ «Західноукраїнські газові технології» шестигектарної земельної ділянки  для спорудження біоенергетичного підприємства, яке використовуватиме кукурудзяну біомасу для одержання теплової та електричної енергії. Біоенергетичну установку європейського взірця фірма змонтує у промисловій зоні міста, і це, на думку керівництва Коломиї та підприємців-інвесторів, може урухомити розвиток супутньої господарської інфраструктури та реанімувати вже існуючі промислові потужності міста.

— Вартість проекту, — каже міський голова Коломиї ігор Слюзар, — не така вже й колосальна — 650 тис. євро. Але якщо, окрім власне біоенергетичної установки, врахувати всю виробничу структуру проекту, то суму можна подвоїти — понад мільйон євро. Запровадження таких біоенергетичних заводів різноманітної модифікації в Європі вже нікого не здивує. Наприклад, лише в Німеччині їх майже 90. Ви знаєте, що державна програма передбачає в Україні до 1 січня 2014 року не менше 10% виробництва електроенергії і теплової перевести на альтернативні джерела.

— Коломия вже давно відмовилася від централізованого опалення. Нащо містові така біоенергетична установка?

— Завод нам потрібен однозначно. Наприклад, навколо майбутнього виробництва маємо 18 га вільної землі, а це добра перспектива для запровадження тепличного та рибного господарств з використанням теплової енергії з біоенергетичної установки та ін. Та й, зрештою, будівництво установки дасть містові 30 робочих місць. Ми чекаємо інвестора і сприяємо його приходові. Бо в цьому районі, до речі, вже не перший рік як місто надало ділянку для зведення сміттєзаводу, але й досі будівництво не почалося.

— А звідки підприємці братимуть сировину?

— Для роботи однієї такої біоенергетичної установки потрібно 900 га кукурудзяного поля. З кукурудзяного бадилля найкращий вихід біогазу, і у наших краях це найбільш ефективна сировина для такої установки. А підприємців влаштовує будь-який варіант — чи брати угіддя в оренду і самотужки вирощувати кукурудзу, чи давати роботу людям. Біоенергетична установка працюватиме на біогазі та вироблятиме передусім електроенергію, а також теплову енергію. Такий заводик не потребує для  роботи багато електроенергії — десь третину виробленої. А решта надходитиме в мережу обленерго. Фірма матиме реєстрацію в Коломиї і платитиме за оренду землі, податки із зарплати та з прибутку. Рішенням сесії передбачено, що всі роботи підприємці повинні завершити за два роки. Думаю, що й вони поспішатимуть, аби не втратити шанс працювати за «зеленим тарифом»...

За інформацією керівника проекту Володимира Сокирка, почати роботи зі зведення біоенергетичної установки в Коломиї фірма планує або вже восени цього року, або навесні наступного. «Річ у тім, що проект включає десять таких біоенергетичних установок — в Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях. Тож маємо ще значний обсяг підготовчих робіт. Якби ж то всі працювали так відповідально, як місто Коломияѕ А загалом весь процес — від монтажу до пуску — займе не більше року»,— прокоментував Володимир Сокирко.

Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН
Джерело: Газета ГАЛИЧИНА